ثبت نام ویژه پزشکان

شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷

اهمیت خواب بر سلامت قلب

تاریخ : 1394/10/17 اهمیت خواب بر سلامت قلب

نمی‌توان اهمیت خواب را در سلامت بدن نادیده گرفت؛ دیابت، فشارخون و بیماری‌های قلبی یا مشکلات به نسبت جزئی‌تری مانند چاقی و اختلالات خلق و خو همگی با خواب ناکافی رابطه دارند. مطالعات اخیر حاکی از آن است که میزان تستوسترون آن دسته مردهایی که خواب ناکافی دارند به مراتب پایین‌تر از آنهایی است که به میزان لازم و کافی استراحت می‌کنند و با بالارفتن سن این مسئله منجر به پرفشاری خون می‌شود.

گاهی برخی مشکلات جسمی منجر به اختلالات خواب می‌شوند که از آن جمله می‌توان به آپنه انسدادی خواب (OSA) اشاره کرد؛ در این حالت تنفس دچار وقفه شده و فرد بیدار می‌شود تا بتواند نفس بکشد. این حالت در 4 تا 9درصد مردان میانسال (دوبرابر خانم‌ها) دیده می‌شود.OSA ریسک بیماری‌های قلبی، سکته، فشار خون بالا و بروز تصادفات جاده‌ای را افزایش می‌دهد.

سعی کنید عادت‌های خوب خوابیدن را تمرین و تکرار کنید: هر روز در ساعت مشخصی به تختخواب بروید و در ساعت معینی بیدار شوید؛ به طور مرتب و صبح‌های زود ورزش کنید؛ عصر هنگام و شب‌ها از نوشیدن قهوه پرهیز و شب‌ها شام سبک میل کنید؛ از اتاق خواب فقط برای خوابیدن استفاده کنید. اگر این کارها موثر نبود، به پزشک مراجعه کنید.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص قلب و عروق

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص قلب و عروق

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص قلب و عروق