ثبت نام ویژه پزشکان

یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷

در مورد بیماری واژینیسموس بیشتر بدانیم

تاریخ : 1395/07/19 در مورد بیماری واژینیسموس بیشتر بدانیم

در مورد بیماری واژینیسموس بیشتر بدانیم

در این مقاله مصاحبه ای با خانم دکتر ندا فرزانه از روانپزشکان مجموعه خانه پزشکان در مورد اختلال شایع واژینیسموس خواهیم داشت.

واژینیسموس چیست؟ چرا ایجاد میشود و چه درمان هایی دارد؟

عضلات واژن بطور طبیعی در واکنش به ورود جسم خارجی مانند یک تامپون یا آلت مردانه میتوانند ریلکس باشند و اجازه ورود بدهند ولی در افراد مبتلا به واژینیسموس،این عضلات در واکنش به ورود آلت مرد یا هرجسم خارجی ممکن است بصورت ناخودآگاه بسختی منقبض شوند و اجازه ورود ندهند و این امر منجر به ایجاد مقاربت دردناک جنسی میشود. همچنین به دلیل واژینیسموس لذت جنسی زوجین نیز به نحو چشمگیری کاهش می یابد..

معمولا درد ناشی از واژینیسموس برای خانم ها بسیار آزار دهنده است و این موضوع سبب میشود که بسیاری از خانمها از رابطه جنسی اجتناب کنند. علل زیادی برای وازینیسموس مطرح شده و یکی از این علل اضطراب است که در درصد قابل توجهی از خانمهای مبتلا به این اختلال دیده میشود..

درمان این اختلال معمولا توسط یک روانپزشک و گاهی توسط تمرین های فیزیکی به همراه رواندرمانی و گاهی نیز توسط روش های دیگر انجام میشود. اما اصل مهم اینست که واژینیسموس قابل درمان است و اگر کسی را میشناسید که ممکن است از این اختلال رنج ببرد حتما این موضوع را درمیان بگذارید و برای مراجعه به پزشک تشویقش کنید.متاسفانه به دلیل عدم وجود اگاهی، هرسال موارد زیادی طلاق به دلیل مشکل واژینیسموس رخ میدهد که معمولا نیز همسر این مشکل را به سرد مزاجی خانم نسبت میدهد و همین موضوع سبب خیانت زناشویی یا حتی طلاق میشود

در انتها توصیه من به افراد مبتلا به این بیماری این است که به مقاله دیگری که در مورد " تاثیرات منفی روانشناختی واژینیسموس بر روی همسر" نیز وجود دارد ، مراجعه نمایند..
-

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر روانپزشک

آخرین مطالب پزشکی دکتر روانپزشک