کانال تلگرام خانه پزشکان

شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

سلامت ذهنی با ورزش کردن

تاریخ : 1394/10/14 سلامت ذهنی با ورزش کردن

انکار کردنی نیست که ورزش کردن به طور منظم فواید فراوانی برای بدن دارد و کارشناسان و پزشکان و سازمان های بهداشت هم آن را به عنوان بخش مهمی از زندگی سالم تلقی می کنند. اما تناسب اندام تنها مزیت ورزش کردن نیست.

 

علاوه بر افزایش استقامت و قدرت، کاهش وزن و کاهش خطرات برای سلامتی، ورزش منظم برای سلامت ذهنی هم عالیست. در حال حاضر تحقیقات رشد زیادی در انجام بررسی هایی در زمینه ارتباط ورزش و سلامت روحی و روانی داشته و فعالیت جسمی کمک زیادی به درمان بیماری های افسردگی، اضطراب و … می کند. حتی افراد بدون بیماری هم از ورزش کردن فواید زیادی نصیبشان می شود. چه به دنبال افزایش خلاقیت باشید یا بخواهید افسردگی را از بین ببرید، ورزش می تواند راهی عالی برای آن باشد. ما از طریق تحقیقی که در این زمینه انجام شده و خیلی از فواید ورزش کردن به شما می گوییم که چگونه ورزش سلامت ذهن را بهبود می دهد.

 

بهبود خلق و خو

ورزش فورا انرژی و خلق و خو را بهبود می دهد. این حالت درست بعد از فعالیت جسمی به وجود می آید (که به آن سرخوشی ناشی از دویدن هم می گویند). اگرچه محققان درباره کلیت آن صحبتی نکرده اند، اما پزشکان می گویند ورزش راهی موثر برای بالا بردن روحیه است.

 

بهبود حافظه

از آزمون املا و واژه های مترادف گرفته تا به یادآوردن اسامی، حافظه ی شما بخش عمده ی زندگیتان از مدرسه ابتدایی تا بزرگسالی است و تحقیقی نشان داد که ورزش می تواند به یادآوری بهتر کمک کند. حتی قبل از انتشار این تحقیق هم یک روزنامه گزارش داده بود که بین ورزش و بهبود حافظه رابطه مستقیمی وجود دارد.

 

محافظت از عملکرد شناختی در بلند مدت

همانطوری که سن بالا می رود ، انجام فعالیت منظم جسمی می تواند به حفظ تفکر، یادگیری و مهارت قضاوت کمک کند، به گزارش CDC مطالعات علمی نشان دادند که ورزش کردن راهی برای بهبود حافظه و سلامت مغز در بزرگسالان (مسن) است. امروزه که آلزایمر یک نگرانی بزرگ است و محققان متوجه شده اند که فعالیت فیزیکی می تواند مفید باشد، پس برای شروع کردن هرگز دیر نیست.

 

هوشیار نگه داشتن مغز

وقتی در حال انجام کاری مشکل یا درگیر تصمیم گیری سختی هستید، ورزش کردن می تواند برایتان مفید باشد. تحقیقات زیادی نشان دادند که ورزش عملکرد مغز را فورا بهبود داده و در بلند مدت تاثیرات مثبتی روی آن دارد. یک تحقیق در دانشکده پزشکی هاروارد نشان داد برای کمک به تصمیم گیری، برنامه ریزی و یادگیری اطلاعات جدید، ورزش کردن اولویت اول است.

 

خلاقیت

اگر نمی توانید فکرتان را گسترش دهید، بهتر است به دویدن یا یک جلسه تمرین استقامتی مشغول شوید! چندین تحقیق نشان دادند دو ساعت بعد از انجام فعالیت جسمی، تفکرات خلاقی در شخص ایجاد شده است. پس ورزش می تواند برای بروز خلاقیت در شما کافی باشد.

منبع:دکتر سلام

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

اسکیزوفرنی و راه های درمان اسکیزوفرنی و راه های درمان

پژوهشگران پس از تحقیقات فراوان روی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی متوجه شدند با کمک گرفتن از داروهای ضدالتهابی می توانند بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی را درمان کنند و در پیشگیری از این بروز این عارضه قدمی بردارند!

اشنایی با انواع سر درد اشنایی با انواع سر درد

سردرد می تواند پیامد مسموم شدن از مواد گوناگون، گرسنگی، عفونت، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا از غذا و یا نوشابه خیلی سرد باشد. علل جدی سردرد، مانند غده مغزی بسیار کم هستند و شما باید سریعاً علل عمومی این بیماری آزار دهنده را تشخیص داده، درمان کنید. سردردهای مسمومیت شامل خماری و سردردمربوط به پیامد داروها و مواد شیمیایی یا آلودگیهایی که شما به طور ویژه ای نسبت به آنها حساسیت دارید می باشد. سردردهای غذایی و ورزشی ممکن است مربوط به رهایی از مسمومیت باقی مانده از سوخت چربی بدن باشد .

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

آخرین مقالات پزشکان جراح و متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات