ثبت نام ویژه پزشکان

چهار شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

تاریخ : 1394/10/07 مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

در طی دوران پس از جراحی روند ترمیم زخمها و التیام بافت ها باید در مسیر مناسب خود قرار گیرد. بنابراین حصول به نتایج مطلوب در جراحی پلاستیک بینی بدون انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی به طور دقیق از جانب پزشک و بیمار امکان پذیر نیست. بنابراین توصیه می شود که موارد زیر را بعد از عمل جراحی زیبایی بینی با دقت اجرا کنید تا بهترین نتیجه ممکن را از عمل زیبایی بینی خود بگیرید.

* اسپلینت بینی (یا همان گچ روی بینی ) برای مدت حدود یک هفته روی بینی شما باقی خواهد ماند. اسپلینت د ر انتهای عمل جراحی روی بینی بیمار گذاشته می ‌شود. این قالب بین روز چهارم تا هفتم توسط جراح از روی بینی برداشته می ‌شود. در طی این مدت لازم است از وارد شدن هر ضربه و نیز از دست زدن به آن اجتناب شود و اسپلینت بینی را دست کاری و جابجا نکنید. در همان روز برداشتن قالب، بیمار می ‌تواند قبل از مراجعه به مطب به طور کامل به حمام برود و سر و صورت خود را بشوید. در این حالت چسب‌ها شل می ‌شود و برداشتن قالب را تسهیل می‌ کند. تا قبل از آن اسپلینت بینی را خشک نگه دارید.

* معمولا هیچ برش و یا بخیه ‌ای روی پوست بینی وجود ندارد. در تعدادی از بیماران که بخیه دارند، بین روز چهارم تا هفتم بخیه بینی توسط جراح برداشته می ‌شود.

* پس از عمل زیبایی بینی، از فعالیت فیزیکی سنگین تا یک ماه خودداری نمایید.

* در هفته اول پس از عمل سعی شود عطسه با دهان باز انجام شود و از حرکات شدید صورت در هنگام خنده  و نیز از گریه اجتناب شود و از قهقهه و حرکت بیش از حد صورت به مدت یک هفته خودداری نمایید. همچنین تا هنگامیکه به شما اجازه داده نشده از فین کردن خودداری نمایید. در صورت لزوم می توانید بینی را به آرامی با گاز استریل پاک کنید. می توانید پانسمان( گاز استریل ) جلوی بینی خود را تا وقتی که ترشحات متوقف شود تعویض کنید. فین کردن ممکن است به جدا شدن بخیه های داخل بینی و یا احیانا پاره شدن مخاط داخل بینی بیانجامد.

* پس از جراحی زیبایی بینی تا مدتی، از غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی مدت دارند مانند مانند استیک، کباب برگ، ساندویچ و امثال آن ها اجتناب کنید. به غیر از این شما هیچ محدودیت غذایی دیگری ندارید. در طی روزهای اول پس از جراحی بهتر است گوشت و مواد مغذی دیگر ابتدا در مخلوط کن نرم شود تا جویدن کمتری لازم باشد. همچنین از خوردن چای و قهوه داغ در این روزها اجتناب شود. نوشیدن مایعات کافی مانند آب میوه و سوپ به رفع خشکی دهان کمک می ‌کند.

* پس از جراحی پلاستیک بینی ، بیشتر استراحت کنید و از مقاربت جنسی تا ۱۰ روز خودداری نمایید. به طور کلی بعد از جراحی بینی باید به مدت دو هفته از هر گونه فعالیتی که به آزاد سازی وسیع آدرنالین در بدن می انجامد (مثل استمنا) خودداری کرد زیرا به افزایش تورم بینی و احیانا خونریزی از بینی خواهد انجامید .

* پس از عمل بینی ، تا مدتی دندانها را فقط بامسواک نرم به آرامی مسواک کنید.

* پس از عمل جراحی پلاستیک بینی از دستکاری لب بالا خودداری کنید.

* از دو هفته قبل و تا دو هفته بعد از عمل جراجی زیبایی بینی از مصرف مُسکن هایی نظیر بروفن و آسپیرین خودداری نمائید

* پس از عمل جراحی پلاستیک بینی ، به مدت ۱۴-۱۰ روز از مکالمات تلفنی طولانی و فعالیتهای اجتماعی خودداری کنید.

* به مدت یک هفته پس از جراحی بینی از شستن موها خودداری نمایید مگر اینکه شخص دیگری این کار را برای شما انجام دهد.به هیچ وجه پانسمان بینی را مرطوب نکنید.

* در طی روزهای اول پس از عمل همانند قبل از عمل جراحی بینی باید از هر گونه ضربه به بینی پرهیز شود. به عنوان مثال در هنگام خواب باید طاق باز خوابید و در هنگام پوشیدن و درآوردن لباس از لباس ‌های دگمه ‌دار یا زیپ دار استفاده کرد تا ضربه ‌ای به بینی وارد نشود. پس از جراحی بینی به مدت یک هفته از لباسهائی که از جلو یا عقب بسته می‌شوند استفاده کنید. از پوشیدن پلوور،ژاکت تی شرت و یقه اسکی اجتناب کنید.

* پس از عمل جراحی پلاستیک بینی به مدت شش هفته از آفتاب شدید دوری کنید. گرما ممکن است باعث تورم بینی شود.

* پس از عمل جراجی زیبایی بینی به مدت یک ماه از شنا کردن پرهیز کنید.

* بابت ورم و تغییر رنگ بینی ،چشمها ولب بالا که بعد از برداشتن پانسمان ممکن است وجود داشته باشند نگرانی به خود راه ندهید این تغییرات معمولاً ظرف ۳-۲ هفته پس از عمل بینی بر طرف می شوند

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص گوش و حلق و بینی(جراحی زیبایی بینی)

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی(جراحی زیبایی بینی)