کانال تلگرام خانه پزشکان

شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

مزایای مصرف شکلات در دوران بارداری

تاریخ : 1395/05/11  مزایای مصرف شکلات در دوران بارداری

  مزایای مصرف شکلات در دوران بارداری

یک خبر خوب و خوشمزه برای مادران باردار داریم. خوردن ۳۰ گرم شکلات در دوران بارداری می تواند در رشد و نمو جنین اثر مثبت داشته باشد. این یک نتیجه گیری از مطالعات جدیدی در سال ۲۰۱۶ در انجمن مادر و کودک آتلانتا می باشد. نتایج این مطالعات به احتمال زیاد مورد استقبال مادران قرار خواهد گرفت. چرا که یک لیست طولانی برای پرهیز مادران وجود دارد. این در حالی است که شکلات حتی می تواند برای آن ها مفید هم باشد. مزایای زیادی است که می تواند با مصرف شکلات در دوران بارداری شامل حال تان شود.

موارد زیادی برای مزایای مصرف شکلات در دروارن بارداری مطرح شده است. شکلات حاوی فلانول که نوعی فلانوئید است، می باشد. فلانول به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و کاهش کلسترول خون کمک می کند. هر چه شکلات تیره تر باشد و یا به عبارتی درصد کاکائو آن بیشتر باشد فلانول آن نیز بیشتر است.

مطالعات قبلی نشان داد که مصرف شکلات در دوران بارداری به حد متوسط می تواند خطر ابتلا به بیماری پره اکلامپسی را کاهش دهد. این بیماری باعث می شود که جریان خون بدن مادر به جنین کاهش یافته و فشار خون مادر بالا برود. با این حال دکتر “امائول بوجولد” از دانشگاه لاوال کبک در کانادا معتقد است که هر چه شکلات سیاه در دوران بارداری بیشتر مصرف شود احتمال ابتلا به این بیماری نیز کاهش می یابد. تحقیقات او و همکارانش همچنان ادامه دارد.

مزایای مصرف شکلات در دوران بارداری

محققان روی ۱۲۹ مادر باردار که بین ۱۱ تا ۱۴ ماهگی خود بودند مطالعه کردند. در این زنان شریان های رحمی و جفت به خوبی مورد بررسی قرار گرفته و مدام جریان خون در آن ها اندازه گیری می شود. در این تست به مادران گفته شده بود که تا ۱۲ هفته روزانه ۳۰ گرم شکلات تخته ای مصرف کنند. سپس اندازه گیری جریان خون تا موقع تولد ادامه پیدا کرد. این گروه محققان دریافتند که ارتباط تنگاتنگی بین پره اکلامپسی، فشار خون حاملگی، وزن جفت، وزن نوزاد هنگام تولد و مقادیر فلاوانول در شکلات وجود دارد. محققان معتقدند که شکلات سیاه در رشد و توسعه ی نوزاد هم موثر است.

این مطالعه نشان می دهد که شکلات می تواند تاثیر مثبتی در جفت و رشد جنین و توسعه و اثرات فلاوانول ها در جنین داشته باشند. این تیم تحقیقاتی به مادران توصیه می کند که روزانه از شکلات سیاه استفاده کنند. البته وی افزود که آن ها هنوز در خصوص نتایج تحقیقات شان مطمئن نیستند چرا که هنوز این تحقیقات فقط روی یک گروه محدود از زنان انجام شده و اثبات شده نیست. به همین علت هنوز از عوارض افراط در مصرف این شکلات در دوران بارداری اطلاعی ندارند. او اضافه کرد که گام بعدی برای این تیم انجام یک کارآزمایی بالینی تصادفی بزرگ به منظور تعیین بهتر که آیا مصرف شکلات در میان مادران باردار می تواند خطر ابتلا به پره اکلامپسی و سایر اختلالات فشار خون بالا مربوط به بارداری را کاهش دهد یا خیر.

در هر صورت مصرف ۳۰ گرم روزانه شکلات سیاه می تواند مزایای زیادی برای زنان باردار داشته باشد.

منبع:راستینه

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی