ثبت نام ویژه پزشکان

شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

بررسی تاثیر تمرین های ورزشی بر روی بیماران MS

تاریخ : 1396/05/22 بررسی تاثیر تمرین های ورزشی بر روی بیماران MS

در ادامه به بررسی تحقیقات صورت گرفته درباره تاثیر تمرین های ورزشی بر روی بیماران MS و نحوه کمک آن به کاهش روند زوال در بیماران می پردازیم.


حتما بخوانید: با فعالیت ورزشی خشم کودک خود را کنترل کنید


فوائد ورزش برای بیماران MS

محققان با بررسی انواع تمرین های ورزشی از یوگا تا مقاومت و کششی به دنبال روشی تحرکی برای بهبود افراد مبتلا به بیماری ام.اس (Multiple sclerosis) می باشند.

با توجه به یافته و تاثیرات این نوع از تحرکات بر روی افراد مبتلا به این بیماری مزمن، پزشکان بیشتری تمایل به بررسی تاثییرات ورزش بر روی سلامت بیماران MS تمایل پیدا کرده اند. به طوری که در یکی از بررسی های پزشکان دانمارکی یافت شد که ورزش های استقامتی می تواند روند منفی ام.اس را با تقویت سطح مغز کند کنند.

بر خلاف ارائه های قبلی که امنیت این بیماران را در انجام تمارین ورزشی جویا بود. اکنون تمرکز بیشتری بر روی فوائد و تاثیرات ورزش بر روی ام.اس گسترش یافته است.

به گفته دکتر داگلاس از دانشگاه آراهوس «کاهش سطح عملکرد مغز بیماران MS سریع تر از افراد عادی رخ می دهد» در این حالت داروهای موجود می توانند با این روند مقابله کرده و سرعت آن را کاهش دهند اما یافته شد که بیمارانی که در کنار پیروی از دستورالعمل دارایی به انجام ورزش های استقامتی نیز می پردازند این مقابله با کاهش سطح عملکرد مغز تقویت شده و در برخی از نتائج شاهد گسترش مغز افراد آسیب دیده نیز بوده ایم.

فوائد ورزشی های استقامتی

دکتر داگلاس با اشاره به انجام سنتی این تمارین اعلام کرد که در این بررسی های صورت گرفته بر روی بیماران تمرکز بیشتری بر روی بخش پایینی و کمی بر روی بالای بدن داشته ایم. ایشان همچنین اشاره کردند که تمامی این تمارین توسط مربیان مجرب برای اطمینان از انجام صحیح آن ها صورت گرفته است.

در این بررسی بیشتر بر روی عضلات پا و زانو بیماران تمرکز شده بود چرا که کنترل بیشتری بر روی این نواحی وجود دارد.

اما سوال اینجاست که چرا این تمارین موجب بهبود عملکرد بیماران MS شده اند؟ تخمین های اولیه مربوط به افزایش جریان خون می باشد که موجب افزایش ورود خون به مغز و همچنین افزایش فعالیت های مغز می شود. علاوه بر این ورزش های استقامتی موجب تقویت دستگاه عصبی نیز می شوند که این خود نیز یک روش مقابله با این بیماری می باشد.

یک بررسی دیگر

با توجه به یافته های با ارزش در بررسی قبلی محققان مشتاق به بررسی این مبحث در جامعه آماری بزرگتری با 90 بیماری ام.اس شدند  و در بررسی جدید از مکانیسم و شاخص های بیشتری برای بدست آورد اطلاعات بیشتر استفاده شد.علاوه بر بررسی شاخص عملکرد مغز، در این بررسی توان شناختی بیماران نیز سنجیده شد.

سوال اصلی دیگران از دکتر داگلاس این بود که آیا ورزش استقامتی می تواند به عنوان روش جایگزینی برای درمان دارویی باشد؟ سوالی که با پاسخ قاطع دکتر و با توضیح «به طور قطع خیر» جواب داده شد. ایشان همچنین اضاف کردند که بررسی های وی همچنان در سطح اولیه خود قرار دارد و این تحقیقات بر روی بیماران غیر حاد آزمایش شده و همچنان نمی توان این روش را به عنوان راهکاری کمک کننده جامعی برای بیماران حاد در نظر گرفت.


حتما بخوانید: استرس کاری و سکته مغزی


تاثیرات ورزش بر روی بیماری MS توسط دیگر محققین

در حالی که بررسی های دکتر داگلاس به طور مستقیم بر روی تاثیر تمارین استقامتی بر روی سطح مغز می پردازد؛ تا کنون تحقیقات دیگری توسط دیگر متخصصین مغز و اعصاب بر روی فوائد ورزش برای بیماران MS  انجامشده است.

  • ورزش می تواند به کاهش سطح افسردگی و خستگی بیماران ام اس کمک نماید.
  • تمرین های آبی می تواند به افزایش سطح قابلیت های مغز و درک بیشتر و همچنین کاهش سطح خستگی در زنان کمک کند.
  • این نوع حرکات به افزایش قابلیت شناختی و توان آموزشی نیز کمک می کند.
  • ورزش های هوازی در تقویت قوای شناختی و افزایش کیفیت سبک زندگی با بهبود جریان خون موثر می باشند.

جامعه ملی MS ایالات متحده نیز در این باب به بررسی تاثیر ورزش پرداخته و دریافته که این نوع حرکات می تواند در بهبود ستگی مغز و افزایش توان پردازش اطلاعات موثر باشد.

در بررسی 125 بیمار این جامعه عنوان کرد تاثیرات مثبتی را از ورزش بر روی این نوع از بیماران دریافت کرده اما نمی دانید که این تاثیرات مثبت تا چه حد باقی می مانند.

در تایید تاثیرات مثیت ورزش برای بیماران MS اینکه چه نوع حرکاتی تاثیر بیشتری را بر روی وضع سلامتی این بیماران می گذارد همچنان در حال بررسی می باشد اما حرکت های استقامتی و حتی سبک ورزش پیلاتس را می توان از تمارین برتر در این زمینه دانست که با افزایش کیفیت رفتار و تقویت قدرت پردازش بیمار به او کمک می کنند تا سطح عملکرد مغز و کیفیت زندگی خود را افزایش دهد.

در این باب بهتر است برای آشنایی بیشتر با وضعیت بیماری و شرایط ورزش برای خود یا بستگان بهتر است تا با پزشک متخصص مربوط تماس بگیرید که در این راه خانه پزشکان می تواند امکان مشاوره و پرسش از مجموعه ای از برترین پزشکان متخصص در زمینه های مختلف را برای شما فراهم نماید.

مبنع: healthline

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص ام اس

آخرین مطالب پزشکی متخصص ام اس

  • بیماری ام اس (MS) چیست؟

    بیماری ام اس (MS) چیست؟

    بیماری ام اس (MS) چیست؟ علایم، علت، تشخیص و درمان علایم و نشانه های بیماری ام اس - علت بیماری ms - تشخیص، عوارض و درمان بیماری ام اس - کنترل بیماری ام اس با داروهای بیما

آخرین مقالات پزشکان متخصص ام اس