ثبت نام ویژه پزشکان

شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

رژیم و روشهای پاک سازی و سم زدایی بدن و خون

تاریخ : 1396/05/21 رژیم و روشهای پاک سازی و سم زدایی بدن و خون
معرفی بهترین روش های غذایی و ترفندهای سم زدایی و پاک سازی کامل بدن از آلودگی ها و سموم برای بهبود وسوخت و ساز بدن و دفع مواد مضر از آن

سم زدایی کامل بدن از آلودگی ها

ساختار پیچیده بدن انسان رو روزانه پذیرای دریافت انواع مواد و محلول های مختلف می کند. این حجم ازدریافتی که خواسته و یا ناخواسته وارد بدن ما می شود؛ را قسمتی مواد مضر یا آلوده در بر میگیرد و یا به مواد مضر و آلوده تبدیل می شود.
بدن انسان به خوبی می تواند سموم و آلودگی ها را تا حد معقولی دفع کرده و به اصلاح سم زدایی کند. اما با وجود سبک صعنعتی زندگی انسان، بشر از سوی آلودگی های متفاوتی تهدید می شود و بهتر است هر از چندگاهی خود نیز به کمک جسمتان آمده و به فرایند سم زدایی کمک نمایید.

فوائد سم زدایی بدن

• افزایش انرژی
• خارج نمودن هر گونه مواد اضافی
• کمک به کاهش وزن
• تقویت سیستم ایمنی بدن
• تقویت و بهینه سازی پوست
• تنفس آسوده و بهتر
• پاک سازی روان و از بین بردن تشویش مغز
• تقویت و سالم سازی مو

ابتدا از سم زدایی پیشفرض بدن مطمئن شوید

همانطور که پیشتر گفتیم بدن انسان به طور خودکار قابلیت سم زدایی را در خود دارا می باشد. پس بهترین اقدام برای سم زدایی بدن می توانند رعایت نکات سلامتی ارگان های کلیدی مانند کبد، چگر، کلیه، دستگاه گوارش و پوست باشد. فرایند بدن انسان به نوعی طراحی شده که می تواند خون را برای چندین بار در روز تصفیه کرده و مواد مضر را از آن خارج نماید. اما در صورت پیروی از سبک زندگی نادرست و به خطر افتادن این ارگان ها علاوه بر کاهش کیفیت کارکرد هر کدام از آن ها، فرایند سم زدایی نیز به خطر می افتد.
اما در کنار مبحث فوق گاهی نیاز است تا خود دست به کار شده و مقداری از مواد اضافی یا آلوده را از بدن خود خارج نماییم روش ها، خوراکی ها و ترنفد های زیر در این زمینه به شما کمک می کنند.

روش های سم زدایی بدن

1- مصرف آب و لیمو خود را افزایش دهید

مصرف آب و هیدراته ماندن بدن به معنای افزایش و تقویت جریان های موجود در جسم می باشد. حال اگر به این مصرف روزانه، مقداری لیمو نیز اضاف شود. این میوه مقوی به گسترش فرایند هضم و خارج کردن مقداری بیشتری از مواد اضافی در دستگاه گوارش کمک می کند.

2- از تمارین و حرکات ورزشی کمک بگیرید

ورزش منظم و متداوم جریان حرکت میعانات در خون، غده‌ لنفاوي‌ و بافت های بدن را تداوم و تقویت می دهد. این روند همچنین به فرایند هضم و گوارش نیز کمک کرده، فشار عضلانی بافت ها و مفصل ها را کاهش و به اصطلاح روغن کاری کرده و قوای جسم شما را افزایش می دهد. همه این موارد علاوه بر فوائد خاص خود به افزایش قوای دفاعی بدن نیز کمک می کند و این بدان معناست که بدن توانایی بیشتری در دفع و از بردن مواد ناخواسته و مضر دارد. به گفته متخصصین افراد ورزشکار در حالت کلی سموم کمتری در بدن خود نسبت به دیگر افراد دارند.

3- چای بنوشید

چای نه تنها به علت آنتی اکسیدان فراوان آن توصیه می شود بلکه به خاصر خاصیت هیدراته و فراوانی آبی که به بدن تزریق می کند موجب می شود تا احساس سیری افزایش یافته و نیاز به مصرف بیشتر مواد از جمله خوراکی های مضر کاهش یابد. همچنین کافئین موجود در چای بسیار بهتر از کافئین موجود در قهوه عمل می کند که می تواند زیاده خواهی را از سوی بدن کاهش دهد.

4- مصرف شکر را کاهش دهید

شاید از مضرات شکر در مورد اختلال حافظه و دیگر موارد شنیده باشید. اما شکر علاوه بر اختلالاتی که می تواند ایجاد کند موجب تخریب فرایند سوخت و ساز بدن نیز می شود و این بدین معناست که جسم انسان با مصرف بالای شکر همچون اعتیاد درخواست بیشتری در دفعات بعدی خواهد کرد و این کار تداوم مصرف این ماده را افزایش می دهد.
به گفته دکتر متخصص مت دور مصرف بالای شکر می تواند افزایش شانس ابتدا به دیابت، سرطان، افزایش وزن و خستگی های مزمن را به دنبال داشته باشد.
درصورتی که در مورد کاهش مصرف شکر در طول روز قانع شده اید بهتر است بدانید که میزان دریافتی شما از این ماده تنها مربوط به مصرف مستقیم آن مثلا در زمان نوشیدن چای نمی باشد و بسیاری از محصولات غذایی صنعتی و سنتی نیز حاوی مقداری شکر در خود هستند و باید آن ها را نیز در نظر گرفت.

5- در ابتدای صبح آب لیمو و عسل بنوشید

مصرف آب لیمو و عصل هم در طب اسلامی و سنتی و همچنین توسط پزشکان متخصص به عنوان یک روش تصفیه و تقویت کننده معرفی شده است. ویژگی این محلول تقویت و بهبود بخش های مهمی از جسم انسان می باشد که در پی آن کاهش مواد مضر در هر کدام از آن ها را دارا می باشد.
در وهله اول لیمو و عسل می توانند به کاهش التهاب و عفونت کمک کنند که این دو مورد خود به عنوان دو عارضه و سم بزرگ به حساب می آیند. در صورت گزش حشرات این محلول همچنین به بهبود محل آسیب دیده کمک کرده، شانس ابتلا به سرطان را کاهش داده، موجب تقویت و تغذیه موی بدن شده و به فرایند هضم کمک می کنند.

6- کف پای خود را در آب نمک قرار دهید

در آخرین توصیه این بخش از سری مقالات سم زدایی بدن به یک ترفند جالب و سریع برای کاهش سموم می پردازیم.
کف پا به عنوان دومین قلب انسان از اهمیت خاصی در حرکت جریان خود برخوردار می باشد. علاوه بر این این بخش با توجه به تماس طولانی آن با سطوح مختلف، جاذب انواع جرم و پوست مرده می باشد. بهتر است از نفوذ بالای کف پا بهره برده و از آن برای خارج کردن سموم استفاده نمایید. شاید یکی از راه های خارج نمودن مواد مضر از پوست را حمام بدانید؛ این باور درست است اما بهتر است برای پاهای خود نیز یک حمام مخصوص در نظر بگیرید.
برای اینکار با آماده کرده مقداری آب با دمای ولرم رو به گرم در یک محفظه باز و حل کردن نمک در آن، یک محلول آب نمک نسبتا گرم آماده کرده و دو کف پاهای خود را در آن به مدت 20 تا 30 دقیقه در آن قرار دهید. در صورت تیره شدن آب موجود در محفظه می توان نتیجه گرفت که قسمتی از مواد اضافی از کف پا خارج شده اکنون می توانید با خارج نمودن پاهای خود از آن و شستنشان با آب تمیز این فرایند را به پایان برسانید. توجه کنید که منتظر تیره شدن آب برای خارج کردن پاهای خود از آن نباشید و پس از 20 تا 30 دقیقه حتما این کار را پایان دهید.

دیگر روش های سم زدایی

موارد و توصیه های سم زدایی به اینجا ختم نمی شود. بسته به عارضه ای مانند اعتیاد، اضافه وزن و... می توان اقدامت مختلفی را برای دفع سموم در پیش گرفت. گرچه حتی بدون وجود عارضه حادی بهتر است همواره ناظر سلامتی خود بوده و با سم زدایی مرتب و متداوم فرایند سوخت و ساز و کیفیت صحت و سلامتی خود را افزایش دهید. در ادامه مقالات سلامت به معرفی نکات بیشتری برای رفع و دفع سموم از بدن انسان می پردازیم.

حتما بخوانید: روش های سم زدایی و مراقبت بیشتر از کبد 

مراجعه به پزشک متخصص سم زدایی

بررسی علائم موجود در جسم همواره کمک می کند تا پیش از بروز یک مشکل بزرگ از آن پیشگیری نمایید. با وجود روش های طبیعی متعدد برای سم زدایی گاهی با توجه مشکلات جسمانی و روانی بهتر است برای دریافت اطلاعات بیشتر با پزشک متخصص در زمینه مورد نیاز خود تماس گرفته و مشاوره بگیرید که در این زمینه پزشک متخصص قلب و عروق و پزشک متخصص گوارش و کبد از مجموعه خانه پزشکان می تواند بیشترین کمک را در دفع آلودگی ها و بیماری ها در ترک اعتیاد، از بین بردن بیماری های مزمن و رفع اضافه وزن به شما بکنند.
اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


فردین فروزان
1396/10/02

این روش سم زدایی بدن بسیار مفید بوده و حتما استفاده خواهم کرد سپاسگزارم

معرفی بیماری های متخصص تغذیه

ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک

همه می‌دانند خوردن نمک زیاد می‌تواند باعث فشار خون و سایر بیمار‌ی‌های قلبی شود اما بسیاری از شما نمی‌دانید که خوردن زیاد نمک می‌تواند باعث ایجاد سرطان معده شود.

آخرین مطالب پزشکی متخصص تغذیه

آخرین مقالات پزشکان متخصص تغذیه