سال نو مبارک

شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷

10 مزیت روزه داری که شما را شگفت زده خواهد کرد

تاریخ : 1396/06/10 10 مزیت روزه داری که شما را شگفت زده خواهد کرد

در ادامه به بررسی تاثیرات شگفت انگیز روزه داری بر جسم انسان که دور از ذهن شما بوده و به سلامتی شما کمک خواهد کرد؛ می پردازیم.


حتما بخوانید: تغذیه و راهنمای بیماران و خانواده ها


بررسی تاثیرات روزه داری بر جسم انسان

گرسنگی عینا به معنای گرسنگی است. این  واژه به معنای عدم صرف غذا و غذا نخوردن برای 24 ساعت نیست. یا حتی بدین معنا نیست که  برای سه روز غذا نخورید.  اعتقاد بر این است که نخوردن غذا برای کوتاهمدت و یا روزه داری موجب «حالت گرسنگی و سو تغذیه ای» می شود، که  کاملا مضحک و پوچ است، تا آن حد که من میخواهم پنجره را باز کنم و پایین بپرم. - مارتین برهان

آیا خوب است که هر روز یا چند روز در هفته، «گرسنگی» بکشیم؟ خب، برخی شواهد نشان می دهد که دوره های معین روزه داری برای بدن بسیار خوب است. روزه به طور فزاینده ای در طول سال ها به خصوص در میان جامعه سلامت محبوب شده است. در حالی که اکثر متخصصان بهداشت و درمان نگران کاهش توصیه به خوردن غذا هستند، این امر چیزی از مزایای باور نکردنی روزه داری در مواقعی که به صورت درست مورد استفاده قرار بگیرد کم نمی کند.

10 مزیت روزه داری که شما را شگفت زده خواهد کرد

10 مزیت روزه داری

در این مقاله، ما 10 مزیت روزه داری را بررسی خواهیم کرد که شما را شگفت زده خواهد نمود و توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید در زندگی خود از این مزایا بهره مند شوید

 -1روزه باعث کاهش وزن می شود

روزه گرفتن می تواند یک راه مطمئن برای کاهش وزن باشد زیرا بسیاری از مطالعات نشان داده اند که روزه داری ناگهانی - که به چند ساعت محدود شده - اجازه می دهد بدن سلول های چربی را به نحو موثرتری نسبت به رژیم غذایی منظم بسوزاند.

روزه های متناوب به بدن اجازه می دهد از چربی به عنوان منبع اولیه انرژی به جای قند استفاده کند. امروزه بسیاری از ورزشکاران از روزه به عنوان وسیله ای برای کاهش درصد چربی بدن خود برای مسابقات استفاده می کنند.

2. روزه باعث بهبود حساسیت به انسولین می شود

روزه داری تاثیر مثبتی بر حساسیت به انسولین دارد، و به شما این امکان را می دهد که کربوهیدرات (شکر) را بهتر از زمانی که روزه نمی گیرید تحمل کنید. یک مطالعه نشان داد که پس از دوره های روزه، انسولین در ارسال سلول ها برای گرفتن گلوکز از خون به نحو موثرتری عمل می کند.

3. روزه گیری متابولیسم را افزایش می دهد

روزه گیری متناوب سیستم گوارش شما را بیدار می کند و این امر می تواند متابولیسم شما را افزایش دهد تا کالری های بیشتری را بسوزانید. اگر هضم شما ضعیف باشد، این امر می تواند بر توانایی شما در متابولیسم مواد غذایی و سوختن چربی تاثیر بگذارد. روزه متناوب می تواند هضم را تنظیم و عملکرد کلیه روده را تقویت کند، بنابراین عملکرد متابولیک شما بهبود می یابد.


حتما بخوانید: تاثیرات روزه داری بر روی سلامت روانی


4. روزه باعث طول عمر می شود

چه به این امر اعتقاد داشته باشید یا نه، هرچه کمتر بخورید، زندگی طولانی تری خواهید داشت. مطالعات نشان داده اند که چگونه عمر افراد در فرهنگ های خاص به علت رژیم غذایی آنها افزایش می یابد. با این حال، نیازی نیست که مانند یک جامعه خارجی زندگی کنیم تا از مزایای روزه داری بهره ببریم. یکی از اثرات اولیه پیری، متابولیسم کندتر است، هر چه بدن شما جوانتر باشد ، سوخت و سازش سریعتر و کارآمدتر خواهد بود. هر چه کمتر غذا بخورید، عوارض کمتری در سیستم گوارش شما رخ می دهد.

5. روزه میل به غذا را بهبود می بخشد

من در مورد این موضوع فکر می کنم، که آیا می توانید گرسنگی واقعی را فقط با هر 3-4 ساعت خوردن یک وعده غذا تجربه کنید؟ البته که نمیتوانید در واقع، برای پی بردن به ماهیت واقعی گرسنگی، این بازه زمانی باید 12 تا 24 ساعت طول بکشد.

روزه گیری به تنظیم هورمون ها در بدنتان کمک می کند به طوری که شما گرسنگی واقعی را تجربه می کنید. ما می دانیم که افرادی که چاق هستند به علت الگوهای خوردن بیش از حد سیگنال های صحیحی را که به آنها اطلاع می دهد سیر شده اند دریافت نخواهند کرد.
روزه گرفتن را به عنوان یک دکمه رستارت تلقی کنید: هر چه مدت زمان بیشتری را روزه بگیرید، بدن شما می تواند   هورمون های صحیح  بیشتری را آزاد کند تا بتوانید گرسنگی واقعی را تجربه کنید. لازم به ذکر است که، هنگامی که هورمون های شما به درستی کار می کنند، شما سریعتر سیر می شوید.


حتما بخوانید: رژیم آب چیست و آیا موثر است؟


6. روزه داری الگوهای غذایی شما را بهبود می بخشد

روزه گرفتن می تواند برای افرادی که از اختلالات خوردن غذا رنج می برند و برای افرادی که یافتن یک  الگوی غذایی مناسب برای آنها به دلیل کار و سایر اولویت ها دشوار است مفید باشد.

روزه داری متناوب و سپری کردن تمام بعد از ظهر بدون یک وعده غذا  بسیار عالی است و می تواند به شما اجازه دهد تا در زمان خاصی که مناسب شیوه زندگیتان است غذا بخورید. همچنین، برای هر کسی که می خواهد از خوردن غذا ممانعت کند، می توانید زمان مشخصی را تنظیم کنید که در آن میزان کالری روزانه خود را در یک جلسه دریافت کند و تا روز بعد دیگر چیزی نخورد

7. روزه باعث بهبود عملکرد مغز شما می شود

نشان داده شده که  روزه می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد، زیرا تولید پروتئینی به نام فاکتور مغناطیسی نوروپاتی (BDNF) را افزایش می دهد.

BDNF سلول های بنیادی مغز را برای تبدیل به نورون های جدید فعال می کند و باعث ایجاد بسیاری از مواد شیمیایی دیگر نیز می شود که سلامتی عصبی را افزایش می دهد. این پروتئین همچنین از سلولهای مغز شما از تغییرات مرتبط با بیماری آلزایمر و پارکینسون محافظت می کند.

8. روزه سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد

روزه متناوب سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد، زیرا آسیب رادیکال های آزاد را کاهش می دهد، شرایط التهابی را در بدن تنظیم می کند و از تشکیل سلول های سرطانی ممانعت می کند.

در طبیعت، زمانی که حیوانات بیمار می شوند، دست از غذا خوردن برمی دارند و در عوض روی استراحت تمرکز می کنند. این یک عمل غریزی اولیه برای کاهش استرس وارد شده بر سیستم داخلی است تا بدن بتواند عفونت را از بین ببرد. ما انسانها تنها گونه ای هستیم که هنگامی که بیماریم ، حتی زمانی که به آن نیاز نداریم به دنبال غذا می گردیم

9. روزه گیری به خود-روشن بینی شما کمک می کند.

روزه گرفتن به بسیاری از مردم کمک می کند تا در هنگام مطالعه کتاب، مراقبه، یوگا و هنرهای رزمی و غیره احساس کنند که بیشتر به زندگی وابسته هستند.. عدم وجود غذا در دستگاه گوارش، باعث می شود که انرژی بیشتری در بدن داشته باشید زیرا – سیستم گوارشی یکی از سیستم های جاذب انرژی در بدن است

روزه برای خودآزمایی، به ما اجازه می دهد که احساس آگاهی روحی و فیزیکی بیشتری داشته باشیم. با بدن سبکتر و ذهنیت آگاهتر، ما برای چیزهایی که در اطراف مان هستند، سپاسگذار خواهیم بود.


حتما بخوانید: دوام بیشتر بینایی با این روش ها


10. روزه به پاکسازی پوست و جلوگیری از آکنه کمک می کند

روزه می تواند به پاکسازی پوست کمک کند زیرا بدن به طور موقت از هضم غذا رها شده و قادر به تمرکز بر انرژی های احیا کننده خود در سایر سیستم ها می باشد. چیزی نخوردن فقط برای یک روز ، به پاک کردن بدنتان از سموم و تنظیم عملکرد دیگر اندام های بدن مثل کبد، کلیه ها و سایر قسمت ها کمک می کند.

10 مزیت روزه داری که شما را شگفت زده خواهد کرد

مشاوره در زمینه روزه داری

روزه داری به عنوان یک نقطه عطف، در رفتار و سلامت را می توان به فال نیک گرفت اما در این مسیر نباید از شرایط جسمی و اکوسیستمی نیز غافل شد. در صورتی که قصد دارید برای مدت طولانی به روزه داری پرداخته و سابقه عارضه های جسمی تهدید کننده ای با پیگیری این عادت غذایی دارید؛ در این صورت می توانید با مراجعه به صفحه متخصصین تغذیه سوالات خود را در اختیار مجموعه ای از مجرب ترین پزشکان تغذیه قرار دهید.

منبع: lifehack

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص تغذیه

ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک ابتلا به سرطان معده با افراط در خوردن نمک

همه می‌دانند خوردن نمک زیاد می‌تواند باعث فشار خون و سایر بیمار‌ی‌های قلبی شود اما بسیاری از شما نمی‌دانید که خوردن زیاد نمک می‌تواند باعث ایجاد سرطان معده شود.

آخرین مطالب پزشکی متخصص تغذیه

آخرین مقالات پزشکان متخصص تغذیه