سال نو مبارک

شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷

12 نشانه نارسایی رایج افراد منفعل و پرخاشگر

تاریخ : 1396/07/18 12 نشانه نارسایی رایج افراد منفعل و پرخاشگر

در ادامه به بررسی دسته بندی افراد منفعل و پرخاشگر پرداخته و نشانه های 12 مورد از این افراد را توضیح می‌‍دهیم.


حتما بخوانید: علایم اشکار افسردگی


روانپزشک، دانیل هال فلاوین، به جای آن­که به صورت مستقیم به رفتارهای منفعل و تهاجمی رسیدگی کند، آنها را بر اساس "الگوی ابراز غیرمستقیم احساسات منفی ، توصیف می­کند. تفاوت­هایی در بین آن­چه که یک فرد منفعل تهاجمی می­گوید و اینکه چه کاری انجام می­دهد وجود دارد. "در جامعه بسیار رقابتی، پر فشار و پر تنش، پدیده اختلال شخصیت منفعل تهاجمی، پدیده ای شایع و ناتوان کننده، در رسیدن به اهداف است.

در اینجا چهار دسته اصلی از اختلال شخصیت تهاجمی منفعل وجود دارد:

12 نشانه نارسایی رایج افراد منفعل و پرخاشگر

دسته اول: خصومت کلامی پنهان

مثالها: شایعات منفی. طعنه. جوکهای خنده دار خصمانه - که اغلب با جمله "فقط داشتم شوخی می­کردم" دنبال می­شوند. اذیت­های مکرر .جهت گیری منفی . انقادات دائمی از ایده ها، راه حل ها، شرایط و انتظارات.

رده دوم: خصومت نسبی پنهان

مثالها: خشم و کج خلقی. عصبانیت مفرط. سکوت. رفتارهای نامحسوس. جدا شدن از اجتماع. بی توجهی. آسیب رساندن به دیگران بدون اطلاع آنها . دو رویی. پیام­های درهم و برهم. اعمال فشارهای عمدی. سورپرایزهای منفی یا ناراحت کننده. افراط. ایراد آسیب عمدی به چیزی یا کسی که برای فرد اهمیت دارد.

رده سوم: خصومت کاری پنهانی

مثالها: تعویق . قصور. فراموش کردن . چوب لای چرخ فرد انداختن. مضایقه منابع یا اطلاعات. محرومیت حرفه ای. انکار مسئولیت شخصی. بهانه گیری. سرزنش. نقض موافقتنامه . عدم پیگیری. مقاومت .ممانعت. سختگیری. اجتناب . ناکارآمدی، ایجاد دردسر، ناتمام گذاشتن کارها یا خرابکاری.

رده چهارم: خصومت نسبت به دیگران از طریق مجازات خود ("من به شما نشان خواهم داد")

مثالها: تسبیم شدن. شکست عمدی. مشکلات سلامتی اغراق آمیز یا خیالی. قربانی کردن خود. وابستگی. اعتیاد. صدمه به خود. ضعف عمدی برای جلب توجه و همدردی.


حتما بخوانید: با تغییر رفتار در نامزدمان چه کنیم؟


12 نشانه نارسایی رایج افراد منفعل و پرخاشگر

12 نشانه افراد منفعل و پرخاشگر

بسیاری از افراد با پدیده اختلال شخصیت منفعل تهاجمی مزمن در طول زندگی خود در کشمکش هستند، و از شکست­های شخصی و یا حرفه ای رنج می­برند. شکست­های معمولی و پیامدهای منفی ناشی از پدیده اختلال شخصیت منفعل تهاجمی مزمن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • - مسائل مربوط به ارتباط چندگانه و ارتباط شخصی که به واسطه آنها، افراد دچار این اختلال تمایلی ندارد در گفتگوهای سازنده  شرکت کند و یا از شرکت در آنها ناتوان هستند.
 • - بیگانگی  فردی و یا حرفه ای از دیگران و به تعویق انداختن امور، ناامیدی، تسلیم شدن، دستکاری کارها و یا خرابکاری .
 • - فقدان اعتبار شخصی و یا حرفه ای ناشی از عدم اعتماد،  عدم قابلیت اطمینان، و نداشتن اعتماد به دیگران
 • - روابط دور، خسته کننده، و استرس زا با خانواده، دوستان و ارتباطات اجتماعی ناامید کننده.
 • - جدایی خانوادگی، طلاق، افسردگی و جدایی از اجتماع در بدترین حالت.
 • - اعتبار حرفه ای ضعیف در محل کار.
 • - عملکرد ضعیف در محل کار، که منجر به شکست در کار، تنزل رتبه و یا خاتمه دادن به آن در بدترین حالت ها می­شود.
 • - بیمار مبتلا به  اختلال منفعل-تهاجمی اغلب ناراحتی جسمی، ذهنی و احساسی را به دلیل خشم، ناراحتی و یا خصومت سرکوبگر تجربه می­کند.
 • - بیمار مبتلا به  اختلال منفعل-تهاجمی اغلب به دلیل عدم تمایل یا عدم توانایی در برقراری ارتباط موثر، حس می­کند که به لحاظ شخصی و حرفه ای بسیار سرخورده و تنها شده است
 • - بیمار مبتلا به  اختلال منفعل-تهاجمی اغلب اضطراب و سرکوب شدن از جانب دیگران را در خود حس می­کند و توقع دارد که شخص مقابلش صریح و پاسخگو باشد.
 • - بیمار مبتلا به  اختلال منفعل-تهاجمی ممکن است از ناتوانی در برقراری ارتباط و بیان نظر خود، احساس ناامیدی و ناراحتی کند.-بیمار مبتلا به  اختلال منفعل-تهاجمی ممکن است در زندگی به دلیل "رد مشکلات خود"، سرکوب احساسات و عدم تمایل به رسیدگی به مشکلاتش همواره احساس ناراحتی کند (حتی زمانی که بسیاری از آن­ها قابل حل هستند).

12 نشانه نارسایی رایج افراد منفعل و پرخاشگر

آیا فردی که مبتلا به اختلال منفعل-تهاجمی باشد می­تواند برای بهتر شدن تغییر کند؟ شاید. اما تنها در صورتی که مایل به انجام فرآیند کشف خود باشد. برای افرادی که از ابتلای خود به اختلال منفعل-تهاجمی آگاه هستند، فرصتی منحصر به فرد برای تکامل و درمان خود از طریق فعالیت حرفه ای مداوم، ارتباط موثر و توانایی درگیر شدن در روابط سالم و سازنده وجود دارد. این اختلال می‌تواند با توجه به تقسیم‌بندی و درجات خاص خود، عواقب پیش‌بینی نشده‌ای را در موقعیت اجتماعی و فردی ایجاد کند که در این شرایط، مشاوره با متخصص روانشناس می‌تواند کمک کننده باشد.

منبع: psychologytoday

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر روانپزشک

آخرین مطالب پزشکی دکتر روانپزشک