پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

غلامحسین فاتحی

دکتر غلامحسین فاتحی

فوق تخصص آنژیوپلاستی و استنت

تلفن :22982887-26752356

پاسداران- ميدان نوبنياد - خيابان لنگري نبش خيابان صنايع پلاك ٣٠ بالاي داروخانه مهر

رضا مطلوب

دکتر رضا مطلوب

فوق تخصص آنژیوپلاستی و استنت

تلفن :

سعید علیپور پارسا

دکتر سعید علیپور پارسا

فوق تخصص آنژیوپلاستی و استنت

تلفن :26406460

تهران، خیابان شریعتی ، جنب بیمارستان کیان ، خیابان مرشدی ، ساختمان پزشکان مهرآفرین ،

اطلاعات مفید در مورد تخصص قلب و عروق

 قلب شناسی مطالعه و درمان درباره اختلالات قلب و عروق خونی است. وظیفه متخصص قلب خوب، تشخیص و درمان بیماری های سیستم قلبی عروقی است. متخصص مغز و اعصاب آزمایشات را انجام خواهد داد و ممکن است بعضی از روش ها مانند کاتتریزاسیون قلب، آنژیوپلاستی یا قرار دادن یک ضربان ساز (هولتر) را برای تشخیص به کار گیرد. البته تمام متخصصین قلب، جراح نیستند. بیماری قلبی به طور خاص به قلب مربوط می شود، در حالی که بیماری قلبی عروقی بر قلب، عروق خونی یا هر دو اثر دارد.

هترین متخصص قلب و عروق

چه زمانی به متخصص قلب و عروق نیاز داریم

اگر یک فرد علائم بیماری قلب داشته باشد، ممکن است پزشک آنها را به یک متخصص قلب ارجاع دهد.

 

علائمی که نشان دهنده مشکلات قلب است عبارتند از :

1. تنگی نفس

2. سرگیجه

3. درد قفسه سینه

4. تغییرات ضربان قلب یا ریتم قلب

5. فشار خون بالا

توجه داشته باشید که برخی از این علائم مانند سرگیجه و تنگی نفس در صورتی که مکررا اتفاق بیافتد و دلیل قابل توجه دیگری نداشته باشد ، احتمال ارتباط آن با قلب کم نیست. متخصص میتواند آزمایشهایی را برای سرگیجه، تغییر ضربان یا ریتم قلب غیرطبیعی انجام دهد.

آنها اغلب با بیماران مبتلا به حمله قلبی، نارسایی قلبی یا سایر مشکلات قلبی مواجه می شوند و در مورد جراحی قلب، کاتتریزاسیون قلب و آنژیوپلاستی و استنت گذاری تصمیم می گیرند.

 

بیماری های قلبی عروقی که متخصص قلب و عروق می تواند به آن کمک کند

1.  آترواسکلروز

2.  فیبریلاسیون دهلیزی

3.  آریتمیها

4.  بیماری قلبی مادرزادی

5.  بیماری قلبی عروقی

6.  بیماری قلبی عروقی

7.  کلسترول خون بالا و تری گلیسیرید

8.  فشار خون

9.  پریکاردیت

10. تاکیکاردی بطنی

11. فشار خون بالا

فرد ممکن است نیاز به یک متخصص قلب و عروق را حتی بدون داشتن این  علائم داشته باشد، اگر سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا کلسترول بالا داشته باشید، اگر سیگاری بوده و اگر دیابت داشته باشید ممکن است مبتلا به بیماری قلبی شوید.

زنان  مبتلا به پری اکلامپسی (مسمومیت بارداری) ممکن است در معرض خطر بیشتری در بارداری بعدی یا در دوران یائسگی باشند.

متخصص قلب و عروق خوب در تهران

 

چیزهایی که مربوط به متخصصان قلب و عروق می شود

یک متخصص قلب و عروق، سابقه پزشکی بیمار را بررسی کرده و یک معاینه فیزیکی را انجام می دهد. آنها ممکن است وزن، قلب، ریه، فشار خون و رگ های خونی را بررسی کنند و برخی از آزمایشات را انجام دهند.

یک متخصص قلب و عروق ممکن است روش هایی مانند آنژیوپلاستی، استنشاق، تصحیح نقص مادرزادی قلب و ترومبوكتومی كرونر را انجام دهند.

آزمایشات مربوط به بیماری قلبی.

آنها همچنین ممکن است تستهای زیر را انجام دهند:

 

تجهیزات در یک آزمایشگاه آزمایشگاهی اجازه می دهد تا دکتر وضعیت قلب را ببیند.

الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG): فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند.

انسداد ECG: در حالی که فرد انجام تمرین یا فعالیت های منظم خود را انجام می دهد این روش ریتم های قلب را ثبت می کند. الکترودهای کوچک فلزی روی قفسه سینه قرار میگیرند و این سیم ها به یک مانیتور Holter متصل می شوند که ریتم را ثبت می کند.

تست ورزش، یا تست استرس: این  تست تغییرات ریتم قلب را هنگام استراحت و ورزش نشان می دهد. این روش عملکرد و محدودیت های قلب را اندازه گیری می کند.

اکوکاردیوگرام: این یک تصویر سونوگرافی است که ساختار دریچه های قلب و مناطق اطراف آن را نشان می دهد و نشان می دهد که قلب چطور کار می کند.

اکوکاردیوگرافی می تواند پمپاژ خون در قلب را اندازه گیری کند، این دستگاه می تواند التهاب را در اطراف قلب تشخیص دهد همچنین می تواند ناهنجاری های ساختاری یا عفونت های دریچه های قلب را شناسایی کند.

کاتتریزاسیون قلبی: یک لوله کوچک در داخل یا نزدیکی قلب، قرار داده می شود و ممکن است به انسداد لوله قلب کمک کند. این می تواند تصاویر و کارکرد قلب و سیستم الکتریکی را بررسی کند. تکنیک های مبتنی بر کاتتر با فلوروسکوپی می تواند برای درمان بیماری های قلبی و عروق ، کرونر مادرزادی استفاده شود.

 

قلب شناسی هسته ای (اسکن هسته ای قلب): در روش های تصويربرداری هسته ای از مواد راديواكتيو برای بررسی اختلالات قلبی-عروقی و بيماری ها در يك روش غير تهاجمی استفاده می كنند. نمونه هایی از جمله تصویربرداری انفارکتوس، توموگرافی کامپیوتری تک فوتون (SPECT)، تصویربرداری مسطح و تصویربرداری پرفیوژن میوکارد است.

 

الکتروفیزیولوژی قلب

الکتروفیزیولوژی قلب بخشی از تخصص قلب و عروق است. پزشک به چگونگی جریان الکتریکی داخل بافت عضله قلب، چگونگی گسترش بیماری کمک میکند. در این آزمون، یک کاتتر قلبی یک لوله قابل انعطاف است که به داخل رگ های وریدی وارد شده و خود را به قلب می رساند. کاتتر سیگنال های الکتریکی را در قلب اندازه گیری می کند.

EPS از قلب می تواند:

به نشان دادن علل ایجاد شده کمک کند

تشخیص می دهد که آیا یک بیمار به یک ضربان ساز نیاز دارد یا خیر

بهترین درمان را برای بیماران مبتلا به آریتمی یا ریتم قلب غیرطبیعی ارائه می دهد.

یک الکتروفیزیولوژیست قلب می تواند در درمان ریتم های غیر طبیعی مانند تخلیه قلبی عروقی، یا دستگاه های ضربان ساز کمک کند.

 

سخن آخر!!!

قلب حیاتی ترین عضو بدن هر موجودی است و بدون آن زندگی وجود نخواهد داشت. پس مراقبت و مواظبت از این عضو حیاتی بدن بسیار مهم است. اگر شما احساس وجود هر نوع مشکل قلبی در خود دارید، لازم است با مراجعه به یک متخصص قلب و عروق خوب در تهران ، نسبت به آگاهی از وجود بیماری و درمان خود،  اقدام نمائید.

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص آنژیوپلاستی و استنت

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص آنژیوپلاستی و استنت

معرفی بیماری های فوق تخصص آنژیوپلاستی و استنت