پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

مریم غروی

دکتر مریم غروی

فوق تخصص روماتولوژی مفاصل

تلفن :۸۸۸۸۴۴۸۹

تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان ونک خیابان نگار، ساختمان پزشکان نگار

سیده طاهره فائزی

دکتر سیده طاهره فائزی

فوق تخصص روماتولوژی مفاصل

تلفن :22861659

تهران خیابان شریعتی - بالاتر از خیابان میرداماد - کوچه زیبا - ساختمان پزشکان زیبا پ

اطلاعات مفید برای یافتن بهترین متخصص روماتولوژی

به متخصص روماتولوژی، روماتولوژیست (rheumatologist ) میگویند. روماتولوژیست پزشکی است که آموزش جداگانه ای در زمینه تشخیص و درمان بیماریهای اسکلتی عضلانی و بیماریهای خود ایمنی سیستمی که به عنوان بیماریهای روماتیسمی (روماتیک) میشناسیم، دیده است. این بیماریها بر مفاصل، عضلات و استخوانها اثر گذاشته و منجر به درد، ورم، سفتی و تغییر شکل این بخشهای بدن میشوند. 

بیماریهای خود ایمنی زمانی ایجاد میشوند که سیستم ایمنی در نواحی از بدن که نیازی نیست حمله ور شده و التهاب ایجاد میکند و به بافتهای خود بدن آسیب وارد میکند. این بیماریها ممکن است بر چشمها، پوست، دستگاه عصبی و اندامهای داخلی نیز تاثیر بگذارند. متخصص روماتولوژی همانند متخصص ارتوپدی بیماریهای مفصل را درمان میکند اما عمل جراحی انجام نمیدهد.

روماتولوژی و درد مفصل و راه های درمان آن

بیماریهای شایعی که توسط روماتولوژیست درمان میشوند 

 1. آرتروز (آرتروز استخوانی)،
 2. آرتروز روماتیسمی،
 3. نقرس،
 4. کمردرد مزمن،
 5. لوپوس و تاندینیت (التهاب تاندون یا زردپی). 

بسیاری از متخصصان روماتولوژی تحقیقاتی را نیز انجام میدهند تا علت و درمان بهتر بیماریهای روماتیسمی را پیدا کنند. 

راهنما : اطلاعات مفید در مورد بیماری نقرس که بهتر است زودتر بدانید.

تحصیلات متخصص روماتولوژی

متخصص روماتولوژی باید چهار سال دوره آموزش پزشکی یا استئوپاتیک ببیند و پس از آن سه سال آموزش رزیدنسی در حوزه پزشکی داخلی یا اطفال کسب نماید. برخی از روماتولوژیستها هر دو زمینه را آموزش می بینند. پس از رزیدنسی، باید دو یا سه سال فلوشیپ نیز برای یادگیری بیشتر در مورد بیماریهای خود ایمنی و اسکلتی عضلانی و درمان آنها، داشته باشند. 

متخصص روماتولوژی باید گواهی دانشنامه (بورد) روماتولوژی را نیز دریافت کند. این گواهی هر ده سال باید دریافت شود. 

 

در چه صورت باید به متخصص روماتولوژی مراجعه کنیم؟ 

هر کسی مشکل یا درد مفصل و عضله را گاهی تجربه میکند. اما زمانی که درد مفصل یا عضله طبق انتظار برطرف نشود، معاینه بیشتری نیاز دارد. معاینه اولیه را پزشک عمومی انجام میدهد اما اگر متوجه شود به بررسی های بیشتری نیاز است شما را به متخصص روماتولوژی ارجاع میدهد . 

 • اگر خویشاوند مبتلا به بیماریهای روماتیسمی یا خود ایمنی داشته باشید یا علائم تان ظرف مدت کوتاهی بدتر شده است باید به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید. 
 • نکته کلیدی : برخی از نشانه های بیماری ممکن است با درمانهای اولیه موقتا بهبود یابد اما پس از قطع مصرف دارو، دوباره بازگردد. اگر علائم تان دوباره برگشته اند، متخصص روماتولوژی آزمایشهای تشخیصی انجام میدهد. یادتان باشد اگر چه نباید درمان را تا زمان فرا رسیدن نوبت متخصص روماتولوژی به تاخیر بیندازید اما برخی داروها ممکن است علائم را برطرف کنند و تشخیص را مشکل تر نمایند. 
 • اگر علائم درد مفصل مورد اغماض قرار بگیرد یا درست درمان نشود ممکن است مفصل آسیب ماندگار ببیند. این آسیب ها همیشه با درمان برگشت پذیر نیستند بنابراین در مراجعه به متخصص روماتولوژی تعلل نکنید. 

 

راهنمای درمان بیماریهای مفصل و روماتولوژی

بهترین متخصص مفاصل و روماتولوژی

وقتی به متخصص روماتولوژی مراجعه کنم چه کارهایی انجام میدهد؟ 

بیماریهای روماتیسمی گاهی ماهیت پیچیده ای دارند و تشخیص آنها سخت میشود بنابراین روماتولوژیست سابقه پزشکی کامل شما را باید بداند.

 1. ابتدا معاینه کاملی از شما انجام میدهد و علائم و نشانه هایتان را میپرسد تا ببیند کجای بدن التهاب وجود دارد. سابقه خانوادگی در تشخیص بیماریهای روماتیسمی حائز اهمیت هستند. 
 2. متخصص روماتولوژی نتایج آزمایشهای قبلی تان را مرور میکند
 3. و ممکن است آزمایشهای دیگری برایتان تجویز کند تا التهاب یا تولید آنتی بادیهای اضافی در جریان خون را بررسی کند یا ممکن است عکس برداری برایتان بنویسد (عکس پرتوی ایکس، سونوگرافی، سی تی اسکن یا ام آر آی) تا ناهنجاریهای اسکلتی عضلانی را آشکار نماید. 

همه نتایج ویزیت و آزمایش ها جمع بندی میشود تا علت مشکلات بیمار، مشخص شود و برنامه درمانی تعیین گردد. درمان ممکن است شامل دارو، فیزیوتراپی، ارجاع به متخصصهای دیگر یا تزریق در مفصل باشد. تشخیص برخی از بیماریهای روماتیسمی دشوارتر است و ممکن است به چند جلسه نیاز باشد. 
در جلسات بعدی مراجعه، متخصص ممکن است مشکل را درمان کرده یا در مورد داروها، مکانیسمهای غلبه بر مشکل یا تکنیکهای پیشگیری از ناتوانی یا بازیابی عملکرد و بهبود کیفیت زندگی با بیمار صحبت کند. 

برای مراجعه به متخصص روماتولوژی چه چیزهایی باید ببرم؟ 

 • همه آزمایشها از جمله آزمایش خون، ادرار، عکس پرتوی ایکس، سونوگرافی یا ام آر آی را ببرید تا دکتر همه آنها را ببیند. هر پرونده پزشکی که نزد پزشک قبلی داشته اید را نیز همراه داشته باشید. گاهی نیز تکرار آزمایش قبلی برای اطمینان یافتن از نتایج آزمایش لازم است. 
 • فهرستی از داروهایی که در حال حاضر یا اخیرا مصرف کرده اید و دوز آنها را بنویسید و همراه ببرید. 
 • فهرستی از داروهایی که به آنها آلرژی دارید بنویسید. 
 • سابقه خانوادگی خود از جمله خویشاوند مبتلا به بیماریهای خود ایمنی یا روماتیسمی را بنویسید تا حتما به دکتر بگویید. 
 • هر سوالی که دارید را روی کاغذ بنویسید تا فراموش نکنید از پزشک بپرسید. 

 

بیماریهای روماتیسمی چیست؟ 

بیماریهای روماتیسمی به بیماریهایی گفته میشود که بر زردپی ها، رباطها، استخوانها و عضله ها تاثیر میگذارد. از جمله بیماریهای روماتیسمی شایع میتوان به آرتروز اشاره کرد که خود انواع مختلف دارد. 

درد مفصل دست از نشانه های روماتولوژی

علائم بیماریهای روماتیسمی عبارتند از: 

 • درد مفصل 
 • کاهش حرکت مفصل 
 • التهاب (ورم، قرمزی و گرمی مفصل) 
 • شایعترین بیماریهای روماتیسمی 
 • آرتروز استخوانی 
 • آرتروز روماتیسمی 
 • لوپوس 
 • اسپوندیلوآرتروپاتی (اسپوندیلیت آنکیلوزان و آرتروز پسوریازیس) 
 • سندرم شوگرن 
 • نقرس 
 • اسکلرودرم 
 • آرتروز عفونی 
 • آرتروز ایدیوپاتیک جوانی 
 • پلی میالژیا روماتیکا 

راهنما : 6 راه موثر برای درمان کمر درد

چه عواملی منجر به بیماریهای روماتیسمی میشوند؟ 

بیشتر این بیماریها زمانی ایجاد میشوند که سیستم ایمنی بیش فعال شده و به بافتهای خود بدن حمله میکند. پزشکان علت این پدیده را نمیدانند. گاهی اوقات عامل آن در ژنها نهفته است و گاهی حاصل عواملی در دنیای پیرامون ماست مانند سیگار کشیدن، آلودگیها یا عفونتها. جنسیت نیز میتواند نقش داشته باشد چرا که بیماریهای روماتیسمی در زنان بیشتر از مردان دیده میشود. 
به طور کلی بیماریهای روماتیسمی به معنی التهاب در ساختارهای اتصالی یا پشتیبانی کننده بدن (بیشتر مفاصل و گاهی زردپیها، رباطها، استخوانها و عضله ها) است. برخی از بیماریهای روماتیسمی بر اندامها نیز تاثیر میگذارند. این بیماریها در نهایت باعث از دست رفتن عملکرد بخش درگیر بدن، میشوند. 

 

آیا همه بیماریهای خود ایمنی، روماتیسم هستند؟ 

بیماریهای روماتیسمی خود ایمنی سیستمی (SARD) گروهی از بیماریهای خود ایمنی هستند که شامل مواردی مانند آرتروز روماتیسمی، لوپوس ، سندرم شوگرن، اسکلروز سیستمی، پلی میوزیت و درماتومیوزیت می باشد. بیماریهای روماتیسمی خود ایمنی سیستمی تنها زیر مجموعه بیماریهای خود ایمنی هستند و بیماریهای خود ایمنی دیگری نیز وجود دارند که در بخشهای دیگر بدن ایجاد میشوند. 
 

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص روماتولوژی مفاصل

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص روماتولوژی مفاصل

معرفی بیماری های فوق تخصص روماتولوژی مفاصل