ثبت نام ویژه پزشکان

دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷

علائم انسداد لوله های رحمی و اثر آن بر باروری

تاریخ : 1396/11/11 علائم انسداد لوله های رحمی و اثر آن بر باروری

انسداد لوله های رحمی
لوله های رحم اعضای بارور زنان هستند که به تخمدان و رحم متصل هستند. هر ماه در طول تخمک گذاری، که تقریبا در میان عادت ماهیانه اتفاق میفتد ، لوله های رحمی تخمک را از تخمدان به رحم منتقل میکنند. حاملگی نیز در لوله های رحمی اتفاق میفتد. اگر تخمک با اسپرم بارور شود از طریق لوله به رحم منتقل میشود. اگر لوله های رحمی مسدود باشند مسیر اسپرم برای رسیدن به تخمک و بارور کردن آن نیز مسدود میشود. دلایل شایع انسداد لوله های رحمی شامل زخم بافت ها ، عفونت و چسبندگی است


علائم انسداد لوله های رحمی
معمولا علائمی که نشان دهنده ی انسداد لوله های رحمی باشند وجود ندارد و بسیاری از زنان تا زمانیکه برای باروری دچار مشکل شوند از آن آگاه نیستند. در برخی موارد این انسداد خفیف است و درد کمی در اطراف شکم احساس میشود که به آن هیدروسالپینکس میگویند. شرایطی که این انسداد را ایجاد میکند میتواند باعث بروز علائمش نیز شود. برای مثال معمولا قاعدگی بسیار دردناک و شدید میتواند بر اثر انسداد لوله های رحمی باشد. 


اثر آن بر باروری
یکی از علل شایع ناباروری انسداد لوله های رحمی است. اسپرم و تخمک در لوله ها برای باروری به هم میپیوندند و انسداد مانع این پیوند میشود. اگر انسداد کامل باشد باروری بدون درمان غیرممکن است و اگر انسداد خفیف باشد احتمال بارداری خارج از رحم بسیار زیاد است زیرا تخمک بارور به سختی میتواند از لوله ها عبور کند. اگر تنها یک لوله بسته باشد معمولا بر باروری اثر زیادی نداردزیرا تخمک از طریق لوله ی دیگر میتواند به رحم برسد. 


علل 
انسداد معمولا بر اثر چسبندگی و زخم بافت ها ایجاد میشود. 
اختلال عفونت لگنی موجب زخم و هیدروسالپینکس میشود. 
آماس درونی زهدان: بافت آندومتر اگر بالا بیاید موجب بروز انسداد میشود. 
بارداری نابجای قبلی که میتواند موجب بروز انسداد شود. 
فیبروئیدها که رشدشان موجب انسداد لوله های رحمی به خصوص در محلی میشود که به رحم متصل میشوند. 
علل های دیگری نیز موجب انسداد میشوند.


تشخیص 
اچ اس سی یک نوع اشعه ی ایکس است که برای تشخیص استفاده میشود. در طول اچ اس سی پزشک یک رنگ را برای رحم و لوله های رحمی معرفی میکند و این رنگ به پزشک کمک میکند تا قسمتهای درونی را با اشعه بهتر ببیند. اگر این روش برای تشخیص اثرگذار نباشد از لاپراسکوپی استفاده میکنند و اگر انسداد مشاهده شود آن را رفع میکنند. 


درمان
اگر لوله ها بر اثر زخم های بافتی ریز و چسبندگی بسته باشند پزشک جراحی لاپراسکوپیک را برای رفع آن انجام میدهد. اگر میزان زخم ها زیاد باشد درمان آن امکان پذیر نیست. ممکن است عمل جراحی برای باز کردن لوله ها که بر اثر زایمان قبلی و عفونت ایجاد شدند انجام شود. 

امکان باروری
بعد از درمان امکان باروری وجود دارد و میزان آن وابسته به روش درمانی و شدد انسداد است. بارداری زمانی موفق تر است که انسداد نزدیک رحم باشد. احتمال باروری برای انسدادهای ناشی از عفونت و بارداری زائد قبلی بسیار کم است و بسته به میزان و قسمت برداشتن لوله دارد. قبل از درمان در مورد میزان شانس تان برای باروری صحبت کنید.  

------------------------------------------- 

دکتر پریسا مرتضوی مقدم

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازاییلاپاراسکوپی زنان، IUI
تعیین جنسیت
لیزرزیبایی زنان
برطرف کردن افتادگی رحم و مشکلات ادراری
بورد تخصصی ناسیونال
عضو انجمن جراحان ایران
عضو انجمن متخصصین زنان آمریکا

 

    نشانی: تهران شریعتی، روبروی مترو شریعتی، خیابان شواری(پمپ بنزین)، ساختمان پزشکان رازی، واحد 7

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی