جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

آب سیاه چیست؟

تاریخ : 1398/01/18 آب سیاه چیست؟

علل و علائم بیماری کلوم و راههای درمان و پیشگیری از آب سیاه چشم

آب سیاه نوعی بیماری چشم است که عصب های بینایی چشم را مورد حمله قرار می دهد. آب سیاه زمانی رخ می دهد که مایع در جلوی چشم تان جمع شود. این آب اضافی به چشم تان فشار وارد کرده و عصب های بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد و به آن آسیب وارد می کند. در افراد بالای شصت سال آب سیاه منجر به بروز نابینایی کامل می گردد اما اگر درمان زود و به موقع انجام شود از بروز این عارضه یعنی نابینایی می توان جلوگیری کرد.

 

انواع آب سیاه

دو نوع مهم بیماری آب سیاه عبارتند از:

آب سیاه زاویه باز

شایع ترین نوع آب سیاه همین مورد می باشد. این بیماری به آرامی پیش می رود و چشم نمی تواند آن طوری که باید مایع درون خود را تخلیه نماید. در نتیجه تجمع مایع سبب فشار به چشم شده و عصب های بینایی را آسیب می رساند. این نوع از آب سیاه در اوایل دردی ندارد و هیچ تغییری در بینایی فرد ایجاد نمی کند. برخی افراد که چشم های حساسی دارند حتی با فشار طبیعی چشم، عصب های بینایی شان آسیب می بیند. این افراد احتمال مبتلا شدن شان به آب سیاه نسبت به سایر افراد معمولی بسیار بیشتر است. بهتر است مرتبا به چکاپ چشم بپردازید تا در صورت تشخیص سریعا درمان آغاز شود.

آب سیاه زاویه بسته

این مورد زمانی اتفاق میفتد که عنبیه ی فرد به مجرای آب کشی چشم بسیار نزدیک است. در این صورت عنبیه منجر به ایجاد انسداد در این بخش از چشم می شود. مانند این است که مانعی را قسمت خروجی سینک ظرفشویی قرار دهید و تجمع آب در سینک را مشاهده خواهید کرد. زمانی که مجاری چشم کاملا بسته شود، فشار چشم به سرعت بالا می رود که به آن حمله ی بحرانی می گویند. در این صورت باید سریعا به اورژانس و متخصص چشم مراجعه کنید تا از بروز نابینایی جلوگیری کنید.

 

برخی از علائم حمله ی بحرانی عبارتند از:

دیدتان ناگهان تار می شود، چشم درد شدیدی مبتلا می شوید ، سردرد می شوید، احساس حالت تهوع به شما دست می دهد، بالا می آورید و رنگ ها را مانند رنگین کمان و قاطی می بینید.

در بسیاری از افراد این نوع آب سیاه به آهستگی رخ می دهد که به آن آب سیاه زاویه بسته ی حاد یا مزمن می گویند. در ابتدا فرد متوجه بیماری نمی شود و این تا زمانی ادامه میابد که به شدت حملا حاد شروع شود و آسیب جدی به چشم وارد می گردد. اگر این نوع به زودی و به درستی درمان نشود منجر به نابینایی می گردد.


دکتر محسن رحمتی کامل

* جراح و متخصص بیماری های چشم

* فوق تخصص پیوند قرنیه، فیکو و لیزر

* اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم با جراحی لازیک، لیزیک و فمتولیزیک

* جراحی کاتاراکت با روشهای جدید لیزری و بدون بخیه

* اصلاح آستیگماتیسم و پیر چشمی حین جراحی کاتاراکت با روشهای نوین

* اصلاح پیرچشمی با کارگذاری لنز داخل چشم

* جراحی گلوکوم (آب سیاه)

* جراحی های نوین پیوند قرنیه

نشانی: تهران همت شرق، صیاد شمال، میدان هروی، برج هروی، طبقه ۴، واحد ۴۰۱A

شماره تماس: ۲۲۹۶۹۳۴۱

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص چشم پزشک

آخرین مطالب پزشکی متخصص چشم پزشک