جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

آب مروارید | توسط دکتر سیامک بلالی

تاریخ : 1397/04/17 آب مروارید | توسط دکتر سیامک بلالی


آب مروارید یا کاتاراکت

دکتر سیامک بلالی، جراح و متخصص چشم عنوان می‌کند: عدسی چشم یک ساختمان محدب الطرفین شفاف به قطر نه میلیمتر است که به وسیله اتصالات بسیار ظریف به اجسام مژگانی متصل و در پشت مردمک مشابه یک پل معلق قرار گرفته.

وی تصریح می‌کند: عدسی چشم دارای سه وظیفه اصلی، شامل؛ حفظ شفافیت خود، تمرکز نور و تصویر اشیا با قدرت 15 تا 20دیوپتر به سمت مرکز دید در شبکه وتطابق چشم برای دیدن اشیا نزدیک می‌باشد که به کدر شدن هریک از لایه‌های عدسی چشم آب مروارید یا کاتاراکت گفته می‌شود.

 

 آب مروارید مادرزادی

 دکتر سیامک بلالی، جراح و متخصص چشم با اشاره به اینکه به آب مرواریدی که در هنگام تولد وجود داشته باشد و یا در سال اول زندگی بروز کند آب مروارید مادرزادی گفته می شود، می‌افزاید: آب مروارید مادرزادی ممکن است در یک چشم یا هر دو چشم بروز کند و همچنین ابتلا مادر در دوران بارداری به بیماری‌های عفونی مثل سرخجه ، توکوپلاسما و ویروس سیتومگال می‌تواند موجب آب مروارید مادرزادی در نوزاد شود.

 

آب مروارید افراد مسن

وی ادامه می‌دهد: با افزایش سن، تدریجا تغییرات شیمیایی در پروتِین‌های عدسی چشم رخ می‌دهد که موجب کدر شدن عدسی چشم و آب مروارید می شود.‌

 

آب مروارید به علت مصرف داروها

دکتر سیامک بلالی، جراح و متخصص چشم با بیان اینکه مصرف کورتن و استروئیدها و داروهای اعصاب فنوتیازینی، داروهای ضد آریتمی قلبی آمیودارون و آنتی بیوتیک اریتروماسین اگر به طور مستمر و طولانی مدت باشد ممکن است موجب آب مروارید شوند، می‌گوید: شکل آب مروارید ناشی از مصرف داروها در چشم مشخص است به طوری که با معاینه چشم می‌توان متوجه شد بیمار چه  داروئی استفاده می‌کرده است.

 

آب مروارید ناشی از آسیب دیدگی

وی با تاکید بر اینکه هر نوع آسیب دیدگی چشم ممکن است موجب شکل خاصی از آب مروارید شود، تصریح می‌کند: کارکنان رادیولوژی ها که در معرض مستمر و طولانی مدت اشعه ایکس قرار دارند ممکن است به آب مروارید به شکلی شبیه پر پرندگان مبتلا شوند.افرادی مثل نانواها و شیشه‌گرها که در کنار کوره های با درجه حرارت بالا کار می‌کنند به طور مستمر در معرض اشعه مادون قرمز قرار دارند  و احتمال بروز آب مروارید در آن ها بیشتر از سایر افراد است.

 

آب مروارید به دلیل اختلالات متابولیک

دکتر سیامک بلالی، جراح و متخصص چشم ادامه می‌دهد: ابتلا به بیماری قند، کمبود کلسیم خون  و مصرف الکل و سیگار موجب اختلال در متابولیسم عدسی چشم شده و شانس بروز آب مروارید را افزایش می‌دهند.

سندرم سودواکسفولیاسیون:

وی در همین خصوص می‌افزاید: این سندرم به دلیل اختلال در فاکتور رشد در تمام بدن ایجاد می‌شود و در چشم موجب پوسته پوسته شدن غشاِ و زنول‌های نگهدارنده عدسی و رسوب این پوسته‌ها در تمام چشم به ویژه در حاشیه مردمک و زاویه چشم می‌شود و موجب آب سیاه و آب مروارید می‌شود.

 

کاتاراکت پل خلفی عدسی

دکتر سیامک بلالی، جراح و متخصص چشم در همین راستا خاطر نشان می‌کند: در این بیماران کدورت در قسمت مرکزی غشاء و کورتکس خلفی عدسی وجود دارد و در محل کدورت غشاء عدسی بسیار نازک‌تر از حد طبیعی است ( کمتر از 4 میکرون ) و در 34 درصد موارد در محل کدورت غشاء عدسی وجود ندارد، لذا آب مروارید در این بیماران باید با تکنیک خاص خود عمل شود و در بیمارانی که غشاء خلفی عدسی باز است این احتمال وجود دارد که همزمان با عمل آب مروارید امکان کارگذاری لنز داخل چشم میسرنشود.

 

علائم و عوارض آب مروارید

وی با تاکید بر اینکه اگر آب مروارید بیشتر در هسته عدسی متمرکز شود دید نزدیک بیمار بهتر اما دید دور او بدتر می‌شود، می‌گوید: اما اگر شدت در قسمت زیر کپسول عدسی باشد دید نزدیک و مطالعه بیمار را دچار اختلال می‌کند.

دکتر سیامک بلالی، جراح و متخصص چشم تصریح می‌کند: اگر آب مروارید در زمان مناسب عمل نشود بدلیل افزایش حجم عدسی و یا نشط مواد درون عدسی به داخل چشم موجب آب سیاه می‌شود.

 

اقدامات قبل از عمل آب مروارید

وی آزمایش خون، عکسبرداری قفسه سینه و قلب ، نوار قلب و معاینه توسط متخصص داخلی و قلب در اکثر افراد، روزعمل یا یکی دو روز قبل از عمل را ضروری می‌داند و می‌افزاید: در بیماری که قبل از عمل مبتلا به آستیگماتیسم بوده و تمایل دارد که همزمان با عمل آب مروارید آستیگماتیسم او اصلاح شود،انجام توپوگرافی قرینه ضروری است.

 

جراحی آب مروارید

دکتر سیامک بلالی، جراح و متخصص چشم با تاکید بر اینکه بهترین روش برای عمل جراحی آب مروارید به روش مدرن کولد فیکواست که با یک برش حدود 2 میلیمتر و استفاده از دستگاه‌های پیشرفته کدورت‌های عدسی به طور کامل برداشته می‌شود سپس غشاء عدسی با ابزارهای ظریف پولیش شده و لنز آی‌او‌ال داخل غشاء نصب می‌شود، ادامه می‌دهد: پس از عمل آب مروارید داروهایی که بیشتر قطره چشمی هستند برای بیمار تجویز می‌شود که استفاده منظم و صحیح آن در حفظ اثرات مثبت عمل جراحی و دید پس از عمل بسیار موثر است.


دکتر سیامک بلالی

دکتر سیامک بلالی

متخصص چشم پزشک
جراح و متخصص چشم
فلوشیپ جراحی قرنیه از دانشگاه ایلینویز آمریکا
عضو آکادمی چشم پزشکان آمریکا
فلوشیپ قرنیه و جراحی رفرکتیو و آب مروارید
فارغ التحصيل رشته پزشكی از دانشگاه علوم پزشكی تهران
متخصص چشم پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
جراحی مدرن آب مروارید با تکنیک MICS همراه با کارگذاری لنزهای داخل چشمی فولدبل و اصلاح پیرچشمی و آستیگماتیسم همزمان با جراحی آب مروارید.
جراحی آب سیاه
جراحی فمتولیزیک و لازک با دستگاههای پیشرفته Teneo و Shwind و Alegreto lightMed با تکنیکهای مدرن optimize و Customized و TopoGuided
جراحی Bioptics چشمهای بسیار ضعیف
جراحی CCL جهت قوز قرنیه
جراحی لنزهای ICL و Toric ICL چشمهای بسیار ضعیف
جراحی رینگهای قرنیه ای جهت درمان قوز قرنیه
 

نشانی: تهران - خیابان شریعتی ، بالاتر از میرداماد، خیابان منظرنژاد، پلاک 60، طبقه 3، واحد 11

تلفن همراه: 09212034616

شماره تماس: 22857628 / 88705848

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص قرنیه

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص قرنیه