یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

آب مروارید | نشانه ها ، علائم و درمان آن

تاریخ : 1398/03/20 آب مروارید | نشانه ها ، علائم و درمان آن

دکتر محمدرضا منصوری، جراح و متخصص چشم، آب مروارید را اینگونه تعریف میکند: عدسی داخل چشم که از دوران کودکی از مواد ژله مانند تشکیل شده است به مرور و افزایش سن، تغییراتی میکند که باعث میشود این ژل آب به خود گرفته و کدر شود و حالت نرم و ژلاتینی خود را از دست بدهد و در وسط عدسی فرمی سفت به خود گیرد که به آن هسته میگوییم.
 

دکتر محمدرضا منصوری با اشاره به اینکه ابتلا به آب مروارید، پدیده ای سنی است که معمولا در اکثر افراد اتفاق میوفتد، می گوید:  آب مروارید میتواند مادر زادی و یا ضربه ای باشد. در آب مروارید ضربه ای؛ در صورت ورود ضربه به چشم عدسی دچار کدورت می شود و آب مروارید مادرزادی نیز مخصوص کودکانی است که با آب مروارید متولد میشوند.

دکتر محمدرضا منصوری، جراح و متخصص چشم با بیان اینکه عواملی مثل: قرار گرفتن در معرض اشعه ها و یا فعالیت در کارخانه های شیشه بری، احتمال کدورت عدسی را افزایش میدهد، می افزاید: درمان قطعی آب مروارید عمل جراحی است اما این گفته به این منظور نیست هر که آب مروارید دارد باید جراحی انجام دهد بلکه در صورتی که دید فرد در اثر آب مروارید مختل شده باشد، پزشک عمل جراحی را پیشنهاد میدهد.


آب سیاه

دکتر محمدرضا منصوری آب سیاه را بالا رفتن فشار چشم تعریف میکند و می گوید: در طول 24ساعت مایعی از مسیری مشخص وارد چشم میشود و از مسیری دیگر خارج میشود. حال اگر به هر دلیلی ترشح این مایع زیاد باشد و یا خروج این مایع از چشم کم باشد، افزایش تجمع مایع داخل چشم را سبب میشود.

دکتر محمدرضا منصوری، جراح و متخصص چشم، در همین راستا تصریح میکند: با افزایش تجمع این مایع داخل چشم، فشار چشم بالا میرود و تغذیه عصب به وسیله مویرگ های خون مختل میشود. در نتیجه عصب از بین میرود که در نهایت کاهش دید و گاهی نیز نابینایی را به همراه دارد.

 

آب مروارید و درمان آن


دکتر محمدرضا منصوری با اشاره به اینکه آب سیاه میتواند به صورت مادرزادی با فرد همراه باشد، می افزاید: برخی از افراد در جوانی به آب سیاه مبتلا میشوند اما آب سیاه اکثر در افراد مسن، آن هم به دلیل تغییرات و وجود رسوباتی است که در مسیرهای خروجی این مایع قرار میگیرد و سبب بالارفتن فشار چشم و ابتلا به آب سیاه می شود.

دکتر محمدرضا منصوری، جراح و متخصص چشم با تاکید بر اینکه آب سیاه این روزها بیماری کور کننده نیست و به راحتی با درمان های دارویی مثل قطره کنترل میشود، عنوان می کند: درصورت عدم کنترل آب سیاه چشم توسط قطره، از طریق عمل جراحی میتوان این بیماری را درمان کرد و امروزه کسی از طریق آب سیاه نابینا نمیشود.

 

مشاهده ویدیو : همه چيز درباره آب مرواريد توسط متخصص چشم خوب

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص شبکیه چشم

علت مهم نزدیک بینی

علت مهم نزدیک بینی

کار زیاد با کامپیوتر می تواند تاثیرات منفی زیادی روی سلامت چشمان ما بگذارد و موجب تغییرات زیادی در دید ما شود نزدیک بینی از شایع ترین عوارض ناشی از صرف وقت زیاد با مانیتو و صفحه های الکترونیکی مانند موبایل است

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص شبکیه چشم