پنج شنبه ۱۱ آذر۱۴۰۰

آستیگماتیسم به همراه درمان خانگی

تاریخ : 1397/01/18 آستیگماتیسم به همراه درمان خانگی

در آستیگمات چشمی، نور ها از یک کانون متمرکز وارد شبکیه چشم نمیشوند تا یک تصویر واضح بسازند. در عوض نقطه های متمرکز چند تایی حتی در رو و پشت شبکیه رخ می دهد. بیش تر مواقع آستیگمات باعث محو یا غیر عادی دیده شدن بعضی فاصله های دور می شود. از نشانه های آستیگمات رگ به رگ شدن چشم و داشتن سردرد مخصوصا بعد از خواندن کتاب و دیگر فعالیت های چشمی است. جمع کردن یا لچ کردن چشم هم یکی از نشانه های معمول آستیگمات است.

 

دلیل به وجود آمدن آستیگمات

آستیگمات معمولا به دلیل شکل گیری نادرست قرنیه اتفاق می افتد. به جای اینکه قرنیه شکل متقارن مثل توپ بیس بال داشته باشد به صورت توپ فوتبال امریکایی شکل میگیرد. بلند ترین و کوتاه ترین مدار های چشم را در آستیگمات مدار های اصلی و بنیادی میگویند. بعضی مواقع آستیگمات به دلیل شکل گیری عدسی داخل چشم اتفاق می افتد به این نوع آستیگمات آستیگمات عدسی شکل میگویند تا از دیگر آستیگمات های معمولی متمایز تر کنند.

آستیگماتیسم

انواع آستیگمات

آستیگمات نزدیک بین: یک یا هردو مدار های چشمی نزدیک بین هستند ( اگر هردو مدار نزدیک بین باشند چشم ها در شماره های مختلف نزدیک بینی هستند.)

آستیگمات دوربین: یک یا هردو مدار های چشمی دورنما هستن. ( اگر هر دو مدار دور نما باشد، چشم ها در شماره های مختلف دوربینی هستند.)

آستیگمات ترکیبی: یکی از مدار های چشمی نزدیک بین و دیگری دوربین است.

آستیگمات همچمنین به رده های مرتب و نامرتب تقسیم بندی شده است. در آستیگمات مرتب مدار های اصلی با 90 درجه در کنار هم هستند ( بر هم عمود هستند). در آستیگمات نا مرتب مدار های اصلی عمود بر هم نیستند. بیشتر آستیگمات ها از نوع آستیگمات قرنیه مرتب هستند که پوشش رویی چشم ها به شکل بیضی هستند. 

 

مقاله پیشنهادی : افزایش و حفظ بینایی با روش های خانگی

 

جلوگیری از کشش یا رگ به رگ شدن چشم شما را از بدتر شدن آستیگمات نگه میدارد:

آستیگمات مرتب یا منظم که به دلایل ژنتیکی در شکل گیری کره چشم است و آستیگمات نامرتب یا نا منظم که به دلیل آسیب دیدگی یا جراحی اتفاق می افتد. فشار آوردن به چشم ها موجب بدتر و وخیم تر شدن وضعیت چشم می شود. باعث نشانه هایی مانند کدر شدن بینایی سردرد و چروک کردن چشم میشود. بعضی از دلایل معمول که باعث کشیده شدن چشم می شود عبارتند از:

استفاده از کامپیوتر یا تلویزیون به مدت طولانی

مطالعه کردن مخصوصا در نور کم

داشتن شغلی که باید جزئیات ریزی را بررسی کرد

ننوشیدن آب کافی ( برای نگه داشتن چشم به صورت آبدار)

نرسیدن مواد مغذی که برای چشم مهم است

دیگر اینکه یکی از بهترین کار که میتوانید برای پیشگیری از بدتر شدن آستیگمات انجام دهید این است که چشم خود را از کشیده یا لوچ شدن دور کنید. چند نمونه راحت که میتوانید انجام دهید:

زمانی که مطالعه میکنید، یا وقت خود را پشت کامپویتر یا تلویزیون میگذرانید و یا شغل پر جزئیات دارید, برای خود یک زمان استراحت تعیین کنید. یکی از نمونه های استراحت این است که از هر ده دقیقه به یک چیزی که از شما تقریبا 10 متر دور تر است به مدت حداقل 10 ثانیه نگاه کنید.

یکی دیگر از روش ها چشمک زدن پی در پی است. این نه تنها تنش را از چشم دور می کند بلکه به چشم ها فرصت میدهد تا چشم را مرطوب کنند و از خشکی چشم جلوگیری کنند. این امر مخصوصا زمانیکه پشت کامپیوتر کار میکنید یا مطالعه میکنید بسیار مهم است.

در مکان هایی که کار می کنید نور کافی و زیادی داشته باشید : نور کم باعث میشود که شما چشم خود را لوچ یا جمع کنید یا به آن فشار وادار کنید. تاجایی که ممکن است از چراغ های پرنور به جای ال ای دی ها استفاده کنید. در صورت کم بودن یا نبودن نور طبیعی از نور های مصنوعی یا همان صنعتی استفاده کنید.

داشتن وسیله ای برای مرطوب کردن هوای اتاق : استفاده از بخاری یا تهویه هوا را خشک میکند و منجر به آزردگی و فشار به چشم ها میشود.

علائم و درمان آستیگمات

چگونه آستیگمات را درمان کنیم:

اگر توضیحات اصلی آستیگمات را یاد گرفتید می توانید از پیشرفت آن جلوگیری کنید. اگر شما نزدیک بین هستید  اکنون عنصر آستیگمات بودن را دارید.

حالا فهمیدن آستیگمات به شما اجازه میدهد تا معیار ها را عملی کنید تا فعالانه مقدار آستیگمات بودن را کاهش دهید. میتوانید مقدار آستیگمات(نزدیک بینی) خود را با دو روش های ساده ای که خواهیم گفت شروع کنید.

1- تلاش کنید تا لوچ کردن چشم خود را کم کنید.

2- نسخه عینک خود را در صورت نیاز عوض کنید.

کار هایی که می توانید بکنید تا آستیگمات خود را کاهش دهید:

سفرس هندی (نوعی گیاه): این گیاه پر از ویتامین سی و انتی اکسیدان است که باعث مرمت چشم میشود. نحوه استفاده: دو قاشق چای خوری از عصاره این گیاه به آب اضافه کنید. هر روز صبح زود بنوشید.

 

مقاله پیشنهادی : نحوه درمان خشکی و خارش چشم در زمستان

 

زردچوبه: زرد چوبه می تواند کلسترول را از بدن به دلیل داشتن آنتی اکسیدان خارج کند. روزانه از این ماده به رژیم غذایی خود اضافه کنید. خوردن زردچوبه از بند آمدن رگ ها جلوگیری کرده و باعث خون رسانی بهتر به چشم ها میشود. نحوه استفاده: یک چهارم قاشق چای خوری زردچوبه به شیر اضافه کنید. مخلوط شیر و زرد چوبه را روزانه دوبار برای چند ماه بخورید. بعضی مواقع عسل به زرد چوبه اضافه کنید و آن را به شکل توپ کوچک در اورده و در شیر گرم حل کنید و بخورید.

 

دانه های پرک هندی: چینی ها از این گیاه برای قوی تر شدن بینایی خود استفاده می کردند. این ماده برای چشم ها خیلی اثر گذار است. نحوه استفاده: نیم قاشق چای خوری از پودر آن بردارید. آن را داخل یک لیوان پر از آب گرم ریخته و برای چند دقیقه به حال خود بگذارید. از صافی عبور داده و سه بار در روز آن را استفاده کنید.

 

چای سبز: چای سبز میتواند مشکلات بینایی را از جمله آستیگمات حل کند. به دلیل وجود آنتی اکسیدان در چای سبز باعث مرمت سلول های آسیب دیده و سلامتی رگ ها میشود. افراد آستیگمات حداقل باید 3 فنجان از این چای بنوشند. نحوه استفاده: یک قاشق چای خوری از چای سبز خشک شده به آب داغ اضافه کنید و برای 10 دقیقه آن را به حال خود بگذارید. از صافی عبور داده و یک قاشق چای خوری عسل اضافه کنید. سه بار در روز از این چای برای نتیجه بهتر استفاده کنید.

 

کاکائو: این ماده به دلیل وجود فعالیت های آنتی اکسیدانی. فعالیت های این ماده باعث می شود تا چشم سلامت خود را حفظ کند . نحوه استفاده: یک قاشق چای خوری کاکائو را بردارید و با یک قاشق چای خوری عسل مخلوط کنید. مخلوط را یک یا دوبار در روز بنوشید.

درمان آستیگمات چشم

اسفناج: این گیاه برای بدن بسیار مفید است و به دلیل داشتن آنتی اکسیدان به سلامی چشم کمک میکند. از همه مهم تر این گیاه دارای آهن و ویتامین آ پتاسیم و کلسیم است. برای سلامتی چشم و همچنین تمیز کردن چشم کاربرد دارد. نحوه استفاده: میتوانید آن را دم کرده و روزانه دوبار بنوشید.

 

زرده تخم مرغ: زرده تخم مرغ دارای کارو تئونید است که مثل آنتی اکسیدان قوی ست. نحوه استفاده: چند تخم مرغ آماده کنید و زرده آنرا جدا کنید. زرده ها را به کاسه اضافه کرده و به آن یک لیوان شیر اضافه کنید. آن را دو بار در روز استفاده کنید.

 

ویتامین سی: ویتامین سی یکی از مواد مغذی چشم است که مشکل بینایی بد شما را حل می کند. تمام متخصصان چشم این ویتامین را توصیه میکنند. این ویتامین را میتوانید از راه های مختلفی به دست آورید مثل میوه ها و سبزیجات. میتوانید مکمل های ویتامین سی را از داروخانه ها تهیه کنید.

 

مقاله پیشنهادی : سندرم خشکی چشم | علائم، تشخیص و درمان

 

ویتامین ای: ویتامین ای نقش مهمی را در سلامت چشم شما ایفا میکند چون دارای انتی اکسیدان است و از هر گونه مشکل بینایی جلوگیری میکند. اگر فرد سیگاری هستید به این ویتامین از مردمی که سیگار نمیکشند بیشتر نیاز دارید. نحوه استفاده: اجیل و دانه های گل ها بهترین منبع ویتامین ای هستند.

تمرین دادن چشم ها: به یاد داشته باشید کسانی که ساعات زیادی را پشت کامپیوتر یا تلویزیون سپری میکنند احتمال دچار شدن به آستیگمات را در خود زیاد میکنند. شاید باورتان نشود ولی ماهیچه های چشم نیاز به تمرین یا حرک دارند. تمرین دادن به چشم ها بهترین روش برای کاهش آستیگمات است.

اگر به دنبال خلاصی از آستیگمات هستید تسلیم نشوید و حوصله کنید.

------------------------------

کانال اینستاگرام خانه پزشگان

کانال تلگرام خانه پزشکان

------------------------------

مقالات مرتبط

 

بیماری‌ قرنیه | نشانه‌ها، عوامل، درمان

مشاهده مقاله
بیماری‌ قرنیه | نشانه‌ها، عوامل، درمان

بیماری رتینیت پیگمانتر | علائم و روش‌های درمانی

مشاهده مقاله
بیماری رتینیت پیگمانتر | علائم و روش‌های درمانی

6 اصل و روش حفظ سلامت چشم و تقویت آن

مشاهده مقاله

6 اصل و روش حفظ سلامت چشم و تقویت آن

 

------------------------------

پزشکان مرتبط

 

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص چشم پزشک

آخرین مطالب پزشکی متخصص چشم پزشک