ساره خودرو

سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸

آشنایی با سرطان دهانه رحم و درمان آن

تاریخ : 1397/04/26 آشنایی با سرطان دهانه رحم و درمان آن

دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه دومین سرطان شایع و چهارمین عامل سرطانی منجر به مرگ در زنان، سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویکس (گردن رحم) می‌باشد، می‌گوید: سالیانه صدها هزار زن در سراسر جهان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

جراح و متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه دهانه رحم (سرویکس) یک لوله باریک در پایین ترین قسمت رحم زنان است که به طرف واژن ادامه پیدا می کند که این عضو از بدن نیز مانند سایر اعضای بدن سلول های مختلفی دارد که در صورت نیاز بدن این سلول ها تقسیم می‌شوند، می‌افزاید: حال اگر این سلول ها بدون عدم نیاز بدن شروع به تقسیم سلولی غیرطبیعی کنند به توده های بافتی تبدیل می شوند که به آنها تومور گفته می‌شود و از طریق جریان خون و سیستم لنفاوی به سایر اعضای بدن مانند مثانه و روده که مجاور این قسمت هستند گسترش پیدا می‌کنند.

دکتر متین ذاکرین با تاکید بر اینکه یکی از مواردی که باعث خطرناک شدن این سرطان می‌شود این است که علائم این بیماری تا زمانی که گسترش نیافته و پیشرفته نشده بروز نمی‌کنند و پس از گسترش آن به مثانه، روده، کبد و ریه علائم آن مشخص می‌شوند، تصریح می‌کند: اگر این بیماری به موقع و در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل درمان است به همین خاطر اگر فرد تغییرات و علائم غیر معمولی در اندام جنسی و تناسلی خود مشاهده کرد باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کند زیرا احتمال درمان در مراحل اولیه بسیار بیشتر از مراحل پیشرفته تر شده این بیماری است.

 

عوامل ایجاد سرطان دهانه رحم

جراح و متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه عفونت به ویروس پاپیلون انسانی در 90 درصد موارد باعث ایجاد این بیماری در افراد می‌شود و فرد ممکن است چندین سال به این ویروس آلوده باشد و از آن بی اطلاع باشد، می‌گوید: این ویروس زمانی که به مدت طولانی در بدن فرد باشد ممکن است به طور تدریجی خود را نشان دهد و برخی سلول های دهانه رحم را تبدیل به سلول های سرطانی خطرناک کند.

دکتر متین ذاکرین با تاکید بر اینکه افراد زیر بسیار مستعد ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند، این گروه را اینگونه معرفی می‌کند؛ افرادی که به دخانیات اعتیاد دارند، افرادی که بارداری و زایمان های متعدد داشته اند، افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند: مانند افرادی که دارو مصرف می کنند یا مبتلا به ایدز هستند، افرادی که قرص های ضدبارداری خوراکی به مدت 5 سال یا بیشتر مصرف کرده اند، افرادی که در سنین پایین رابطه جنسی خود را آغاز کرده اند، افرادی که دارای شریک های جنسی متعدد هستند، افرادی که همسرشان دارای چند شریک جنسی است، افرادی که دچار چاقی مفرط هستند و نیز افرادی که فرزندی نداشته اند.

 

علائم سرطان دهانه رحم

جراح و متخصص زنان و زایمان یکی از علائم سرطان دهانه رحم را خون ریزی غیر طبیعی از واژن می‌داند و ادامه می‌دهد: این علامت ممکن است نشانه بیماری های دیگر نیز باشد ولی به طور کلی به دلیل ایجاد توده های غیر طبیعی و پاره شدن مویرگ های اطراف آن خونریزی ایجاد می‌شود که این خون ریزی امکان دارد پس از رابطه جنسی، بین دوره های قاعدگی، پس از معاینات لگنی، پس از دوش واژینال و حتی پس از یائسگی اتفاق افتد.

دکتر متین ذاکرین علامت دیگر این سرطان را ترشحات مکرر و غیرمعمولی از واژن معرفی می‌کند و می‌افزاید: اگر ترشحات بی بو و دارای رنگی روشن بود طبیعی است اما اگر ترشحات زیاد و به رنگ قهوه ای یا رنگ پریده باشند یا با خون مخلوط باشند غیر طبیعی خواهد بود.

جراح و متخصص زنان و زایمان داشتن درد در هنگام برقراری رابطه جنسی را علامتی دیگر می‌داند و می‌گوید: درد شدید در هنگام رابطه جنسی نشان می‌دهد سرطان به ناحیه تناسلی گسترش یافته است که البته امکان دارد این درد به دلیل سرطان نبوده و ممکن است بر اثر عفونت و بیماری های جنسی مانند اس‌تی‌دی باشد.

دکتر متین ذاکرین احساس فشار و درد شدید در لگن را علامتی دیگر می‌داند و عنوان می‌کند: درد لگن در زنان به خصوص در زمان قاعدگی به دلیل چرخه طبیعی آن شایع است اما اگر در زمان غیر از قاعدگی و به صورت ناگهانی ایجاد شود یک هشدار برای سرطان سرویکس است و حتی نشان می‌دهد این بیماری در مراحل پیشرفته ای قرار دارد.

جراح و متخصص زنان و زایمان علامت دیگر برای تشخیص این نوع سرطان را احساس درد در هنگام ادرار معرفی می‌کند و می‌افزاید: شایع ترین علامت سرطان سرویکس احساس درد و ناراحتی در هنگام ادرار است و علائم آن سوزش و احساس تنگی در مجاری ادراری است که این موضوع نشان دهنده پیشرفت سرطان به دستگاه ادراری است البته توجه کنید هر درد و سوزشی در مجاری ادراری حتما بر اثر سرطان نیست و می‌تواند دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری یا قارچی، مشکلات مثانه و حتی بیماری های جنسی داشته باشد.

دکتر متین ذاکرین با بیان اینکه تغییرات در دوران قاعدگی نیز یکی از علائم شایع این بیماری است که دوران قاعدگی طولانی تر شده و حجم خونریزی نیز شدید تر خواهد بود، می‌گوید: اگر فردی مایعات زیاد مصرف می کند، بی اختیاری در ادرار امری طبیعی است اما اگر به طور ناگهانی و بدون دلیل در فرد رخ دهد و ادرار نیز خونی باشد ممکن است یکی از علائم سرطان دهانه رحم باشد.

جراح و متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه کاهش وزن ناگهانی و بی دلیل از علائم شایع در همه سرطان هاست، پس در مورد سرطان سرویکس نیز صدق می‌کند، عنوان می‌کند: خستگی مفرط، پا درد و کمر درد و نیز خروج مدفوع و ادرار از واژن از علائم ابتلا به این نوع از سرطان می‌باشد.

 

روش های درمان سرطان دهانه رحم

دکتر متین ذاکرین با تاکید بر اینکه درمان این بیماری بسته به این که سرطان در چه مرحله ای باشد، می‌تواند شامل درمان های زیر شود: عمل جراحی؛ می‌تواند با جراحی برداشتن رحم، غدد لنفاوی، تخمدان ها و لوله های فالوپ باشد، شیمی درمانی و نیز رادیوتراپی همراه شود.

 

پیشگیری از سرطان دهانه رحم

جراح و متخصص زنان و زایمان در رابطه با راه های پیشگیری از این نوع سرطان نیز اینگونه می‌گوید: معاینات منظم و دوره ای و انجام آزمایشات پاپ اسمیر، عدم مصرف دخانیات، داشتن رابطه جنسی امن و سالم و نیز زدن واکسن اچ‌پی‌وی قبل از سن بیست سالگی

دکتر متین ذاکرین

دکتر متین ذاکرین

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
- مراقبت های پیش از بارداری
- درمان بارداری های پر خطر
- تعیین جنسیت جنین
- جراحی پلاستیک و زیبایی زنان
- درمان نازایی و سقط مکرر و IUI
- سونوگرافی زنان، سونوگرافی داپلر و مامایی
- پیشگیری و درمان سرطان های زنان
- زایمان بی درد و سزارین در بهترین مراکز بیمارستانی
- مراقبت های دوران یائسگی، جراحی ترمیمی، شل شدن و افتادگی کف لگن
- درمان بی اختیاری ادراری، درمان و اختلالات و بیماری های جنسی

نشانی: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، خیابان هفتم، ساختمان پزشکان فارابی، طبقه اول، واحد ۲

تلفن همراه: 09909236065

شماره تماس: 02144409147

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی