یکشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۸

آشنایی با ونیرهای دندانی

تاریخ : 1396/10/03 آشنایی با ونیرهای دندانی

ونیرهای دندانی (گاهی اوقات پرسلن وینر یا پرسلن لامینیت ونیر دندانی) نامیده می شوند و پوسته های نازک سفارشی ساخته شده از جنس مواد دندانی رنگی طراحی هستند که برای پوشش سطح جلویی دندان ها برای بهبود ظاهر فرد طراحی شده اند. این پوسته ها متناسب با دندان های جلویی، شکل، اندازه و یا طول آنها هستند.ونیر دندان می تواند از پرسلن یا مواد کامپوزیت رزین ساخته شود. روکش های پرسلن در برابر لکه ها مقاوم تر از ونیر های رزین هستند و بهتر می توان ویژگی های دندان های طبیعی را در آن ها منعکس کرد. شما باید در مورد بهترین انتخاب مواد ونیر با دندانپزشک خود صحبت کنید.


در چه مشکلات دندانی از ونیر ها استفاده می شود؟

ونیر ها به طور مرتب در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

  1. دندان هایی که تغییر رنگ داده اند - یا به علت درمان کانال ریشه؛ لکه های تتراسایکلین یا داروهای دیگر، مصرف فلوراید بیش از اندازه و یا علت های دیگر؛ یا وجود مواد پرکننده ی رزین که باعث تغییر رنگ دندان شده اند.
  2. دندان هایی که پوشیده شده اند
  3. دندان هایی که ورقه ورقه یا شکسته شده اند
  4. دندان هایی که از نظر تراز بودن، ناهموار یا نامنظم شکل گرفته اند (به عنوان مثال، در آنها حفره یا بالا رفتگی وجود دارد(
  5. دندان هایی که بینشان فاصله است (برای بستن فضای بین این دندان ها(

روش گذاشتن ونیر دندانی چگونه است؟

گزاشتن ونیر دندان معمولا در سه مرحله به دندانپزشک نیاز دارد - یکی برای مشاوره و دو مرحله دیگر برای ساخت و استفاده از ونیرها. می توان برای یک دندان یا بسیاری از دندانها به طور همزمان فرآیند ونیر را که در زیر توضیح داده شده انجام داد.

تشخیص و برنامه ریزی درمان

این اولین قدم شامل مشارکت فعال شما می شود. برای دندانپزشک خود توضیح دهید که چه انتظاری از این درمان خواهید داشت. در طول این جلسات، دندانپزشک شما دندان های شما را بررسی خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که ونیرهای دندانی برای شما مناسب هستند و در مورد روند و برخی از محدودیت های آن بحث خواهید کرد. او همچنین ممکن است عکس اشعه ایکس بگیرد و احتمالا از دهان و دندان های شما قالب می گیرد.

آماده سازی

برای تهیه ونیر برای یک دندان، دندانپزشک شما حدود 1/2 میلیمتر مینا را از سطح دندان حذف می کند که تقریبا برابر با ضخامت ونیر است که به سطح دندان اضافه می شود. قبل از برداشتن مینای دندان، شما و دندانپزشک خود تصمیم می گیرید که نیاز به بی حسی موضعی برای خنثی کردن این منطقه است یا خیر. بعد، دندانپزشک مدل یا تصویر دندان شما را ایجاد خواهد کرد. این مدل به لابراتوار دندان سازی فرستاده می شود تا ونیر دندان شما را بسازند. معمولا برای دندانپزشک 2-4 هفته طول می کشد تا ونیر را از آزمایشگاه دریافت کنند. برای دندان هایی که ظاهر ناخوشایندی دارند، می توان از ونیر های دندانی موقت استفاده کرد.

پیوند
قبل از اینکه روکش دندان به طور دائمی به دندان شما متصل شود، دندانپزشک به طور موقت آن را روی دندان شما قرار خواهد داد تا رنگ اندازه آن را بررسی کند. او به طور مکرر ونیر را برداشته و برش می دهد تا به اندازه مناسب برسد. رنگ ونیر را می توان با سایه سمنت مورد استفاده تنظیم کرد. بعد، برای اماده کردن دندان برای دریافت ونیر، دندان شما تمیز و جلا داده می شود. از سمنت خاصی بر روی ونیر استفاده می شود و سپس روکش روی دندان شما قرار می گیرد. وقتی به طور صحیح روی دندان قرار گرفت، دندانپزشک یک پرتو نور ویژه به روکش دندان اعمال می کند که مواد شیمیایی در سمنت را فعال می کند و باعث می شود تا بسیار سریع سخت شود. گام های نهایی شامل حذف سمنت اضافی، ایجاد هر گونه تغییر نهایی در روکش در صورت لزوم است. دندانپزشک ممکن است از شما بخواهد تا یک هفته بعد شما را دوباره برای بررسی چگونگی لثه ها در حضور روکش دوباره مورد بررسی قرار بگیرید.


حتما بخوانید : اطلاعاتی درباره ایمپلنت دندان


آیا ونیر های دندانی نیاز به مراقبت ویژه دارند؟

وینرهای دندانی نیازی به مراقبت خاصی ندارند. همچنان به طور معمول، می توانید از دهانشویه ضد عفونی کننده و دیگر روش های بهداشت دهان و دندان، از جمله مسواک زدن و شستشو استفاده کنید. حتی اگر ونیرهای پرسلن در مقابل لکه ها مقاومت داشته باشند، دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که که از غذاها و نوشیدنی هایی که باعث ایجاد لکه می شوند، اجتناب کنید (مانند قهوه، چای یا شراب قرمز(.

آیا جایگزینی برای ونیر های دندانی وجود دارد؟

بله، جایگزین ونیر شامل باندینگ و افزایش طول تاج است. ونیر یک گزینه مطلوب را ارائه می دهد. ونیر ممکن است برای افرادی که می خواهند شکل دندان های خود را تغییر دهند، فقط به اندازه ای که با پیوند انجام می شود، مناسب باشد، و آنقدر نیاز به افزایش طول تاج ندارند.

 

منبع :webmd

مقالات دیگر سایت خانه پزشکان                                                                                                                 

10 خوراکی‌ که افراد دیابتی باید جایگزین مواد مضر در برنامه غذایی خود کنند

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص جراحی و درمان ریشه دندان

درمان ریشه

درمان ریشه

دندان مرکب از یک ساختمان سختی است که بافت نرم زنده‌ای را احاطه کرده است. این قسمت نرم مرکزی، پالپ و دراصطلاح عامیانه، عصب نام دارد که شامل سلولها، عروق خونی و اعصاب می‌باشد. از گذشته‌ای نه چندان دور تا بحال، عامه مردم لفظ عصب کُشی یا عصب کِشی را بجای معالجه ریشه دندان (Root canal Therapy) بکار می‌برند که چندان صحیح نبوده و آنچه که باعث رواج و شایع شدن این اصطلاحات شده، تصور مردم با توجه به از بین رفتن درد دندان بدنبال معالجه ریشه می‌باشد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص جراحی و درمان ریشه دندان

آخرین مقالات پزشکان متخصص جراحی و درمان ریشه دندان