خانه پزشکان

پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

آفت دهان چیست و چگونه می شود آن را درمان کرد؟

تاریخ : 1396/10/10 آفت دهان چیست و چگونه می شود آن را درمان کرد؟

همیشه دردناک بوده که در حال غذا خوردن بوده و ناگهان با یک بافت حساس در دهان خود رو به رو شوید. آفت دهان و یا زخم دهان، برش و توده‌ای از آفت در نقاط مختلف دهان هست که می‌تواند با جای نشینی در هر نقطه محتمل از دهان شما، غذا خوردن، صحبت کردن و دیگر امور معمول را برای شما دردناک نماید.


حتما بخوانید: آشنایی با ونیرهای دندانی


آفت دهان زخم‌های کم‌عمقی هستند که در بافت نرم دهان رشد می‌کنند.

این زخم‌ها می‌توانند بر روی نقاط مختلفی از دهان از لب، لثه و حتی بر روی زبان نیز رشد کنند. این زخم‌ها که ممکن است برای هر کسی پیش آید؛ به طور کلی دردناک هستند اما با برخورد فیزیکی و مواد اسیدی، سوزش بیشتری را از خود نشان می‌دهند اما گاهی حتی آب خوردن نیز می‌تواند آن‌ها را به درد بیاورد.

برخلاف تاول‌های تبخالی (تب، برفک)، ویروس هر پس عامل ایجاد آفت دهان نیست.

آفت دهان چیست و چگونه می شود آن را درمان کرد؟

شاید اشتباه گرفته شود اما آفت دهان همانند تبخال و ضایعات دیگر بیماری‌ها از ویروس هر پس نشئت نگرفته و با مواردی مانند تب، سرماخوردگی و تب بیدلر متفاوت است (اگر ضایعات کوچکی را در دهان خون مانند حباب‌های کوچک با مایع شفاف و یا خردشدگی احساس کردید؛ به پزشک متخصص دهان و دندان برای درمان فوری مراجعه نمایید چرا که ممکن است مبتلا به زخم هر پس شده باشید) تبخال‌های سردی می‌تواند مسری باشند اما آفت دهان این‌گونه نیست. عامل ایجاد آفت دهان مشخص نیست اما دلایل متعددی در بروز آن‌ها می‌تواند نقش داشته باشد.

آفت دهان می‌تواند بر از دلایل متعددی ایجاد شود. گاز گرفتن دهان و گونه، حساسیت به یک غذا، زخم‌های دهان، شستشوی بیش از حد دهان، مسواک زدن شدید، غذاهای ادویه‌دار و یا اسیدی، تغییرات هورمونی و استرس، همگی می‌توانند عاملی در ایجاد آفت دهان باشند.

کارشناسان معتقدند که آفت دهان می‌تواند نتیجه‌ای از واکنش‌های سیستم ایمنی بدن باشد به طوری که به خود جسم حمله کند. ممکن است به طور تصادفی به یکی از این آفت‌ها به دلیل واکنش سیستم ایمنی مبتلا بشوید و یا بر اثر مبارزه بدن با ویروس ایجاد شود. آفت دهان همچنین می‌تواند بر اثر شرایط خود ایمنی مانند بیماری سلیاک، بیماری‌های روده تحریک‌پذیر مانند کولیت کرون یا زخم، و بیماری بهت (که سبب التهاب در رگ‌های خونی) می‌شود. آفت دهان در افراد مبتلا به ایدزHIV /  نیز رایج است.


حتما بخوانید: معرفی انواع کیست دندان در کودکان


آفت دهان چقدر طول می‌کشد و آیا می‌توان درمان آن را تسریع داد؟

بیشتر آفت‌های دهان به مدت 1 تا دو هفته از بین می‌روند اما متأسفانه نمی‌توان آن‌ها را به طور قطعی درمان کرد ولی روش‌هایی برای تسکین درد تا زمان بهبودی وجود دارد.

بدین منظور می‌تواند از غذاهای اسیدی، تیز، سفت‌وسخت و ادویه‌دار در این مدت که ممکن است موجب تشدید التهاب و زخم شوند؛ پرهیزکرده و به طور مرتب دهان و دندان خود را بشویید.

البته مسکن‌های بدون نیاز به تجویز نیز برای تسکین این درد وجود دارد اما معمولاً این محصولات به طور بالقوه در تسکین طولانی مدت، مؤثر واقع نمی‌شوند چرا که به‌سادگی با یک شستشو از بین می‌روند. آستروئیدهای موضعی و دهان‌شوی می‌توانند تأثیر بهتری بگذارند اما توجه داشته باشید که استفاده از این محصولات بایستی تحت نظر پزشک صورت گیرد. البته روش‌هایی برای بستن و کوکتل کردن آفت وجود دارد که حتماً باید با مشاوره پزشک متخصص از این روش درمانی استفاده شود.

البته روش‌های خانگی و سطحی متعددی میان افراد به عنوان درمان آفت دهان ردوبدل می‌شود که هیچ‌کدام اثبات قطعی در درمان مؤثر را ندارند اما گاهی دیده می‌شود که در تسکین و درمان جانبی کمی مؤثر هستند با این حال نبایست از هر توصیه پیشنهادشده پیروی کرد. از میان این روش‌های می‌توان به استفاده از آب‌نمک و شیر منیزیم اشاره کرد.

آیا فشار دادن آفت دهان مؤثر است؟

آفت دهان چیست و چگونه می شود آن را درمان کرد؟

بسیاری ممکن است به فکر فشار دادن و خارج نمودن آفت بیافتند اما باید توجه داشته باشید که آفت دهان یک زخم کم‌عمق و سطحی است و با دیگر آفت‌ها و التهاب‌های عمیق تفاوت دارد. از این رو ضایعات چندانی را نمی‌توان را با فشار دادن خارج نمود و این امر موجب خارج شدن خون و درد شدید می‌شود. در شرایطی مشاهده‌شده که با فشار دادن آفت دهان در مدت کوتاه مایع سفیدرنگ مجدداً بر روی آفت نقش بسته است.

چه زمانی برای درمان آفت دهان به پزشک متخصص مراجعه نماییم؟

اگر آفت دهان شما بیش از دو هفته از بروز آن گذشته، خون‌ریزی می‌کند و یا به مرور زمان در حال بزرگ‌تر شدن است؛ بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

در شرایط نادر، آفت‌های دهان می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات جدی‌تری مانند سرطان دهان باشد. در بیشتر شرایط آفت دهان نشانه خطرناکی نیست و از ضایعاتی است که همه ما ممکن است به آن دچار شویم اما وخیم‌تر شدن شرایط را باید جدی گرفت و در شرایط عادی از مواد غذایی و رفتارهای آسیب‌رسان، جلوگیری نمود.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دندان پزشک عمومی

آخرین مطالب پزشکی دندان پزشک عمومی

آخرین مقالات پزشکان دندان پزشک عمومی