پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

آلودگی هوا و تاثیر آن در ایجاد بیماری های ریوی

تاریخ : 1396/09/29 آلودگی هوا و  تاثیر آن در ایجاد بیماری های ریوی

سطح بالای آلودگی هوا میتواند حملات (شدیدی) درافراد مبتلا به آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه ایجاد کند. بیماری ریه های مرتبط با آلودگی هوا نیز خطر بیماری قلبی و اختلال رگهای خونی را افزایش میدهد. افرادی که در مناطقی با ترافیک زیاد زندگی میکنند خطر خاصی دارند. اکثر آلاینده های هوا باعث میشود که عضلات مسیر های هوایی منقبض شوند ، درنتیجه مسیر های هوایی باریک میشوند (بالا بردن توان هوازی).


مهمترین عوامل آلودگی هوا

مهم ترین عوامل آلودگی هوا درکشورهای توسعه یافته عبارتند از:          

  1. نیتروژن دی اکسید (بهعلت احتراق سوختهای فسیلی مانند ذغال سنگ ، نفت وگاز طبیعی)
  2. ازون (بهعلت اثر نورخورشید بر نیتروژن دی اکسید و هیدروکربنها)
  3. ذرات جامد یا مایع معلق

سوزاندن سوخت های زیست توده (مانند چوب ، زباله های حیوانی ) یک منبع مهم ذرات ریز در داخل کشورهای توسعه یافته است .دود ناشی از آنه ها نیز منبع مهمی برای آلودگی هوا است.

ازون،که جزء اصلی هوای آلوده است ، یک ماده مضر قوی برای ریه است. درتابستان سطح آن نسبت به فصلهای دیگر بیشتر از حد معمول است و در صبح و اواخر بعد از ظهر نسبت به سایر زمانهای روز نسبتا بالاتر است. قرارگرفتن در معرض کوتاه مدت میتواند باعث مشکلات تنفسی ، درد قفسه سینه و بیش فعالی دستگاه گوارش شود. کودکانی که به فعالیت و بازی در فضای باز درروزهای آلودگی هوا به ازون میپردازند بیشتر احتمال دارد که به آسم مبتلا شوند. درمعرض قرارگرفتن به مدت طولانی در برابر ازون موجب کاهش اندکودائمی در عملکرد ریه میشود.

احتراق سوختهای فسیلی که دارای گوگرد بالا هستند میتواند ذرات اسیدی ایجاد کند که به راحتی در مسیر هوایی قرارمیگیرند. این ذرات ، به نام اکسید گوگرد ، میتوانند باعث ایجاد التهاب و انقباض مسیرهای هوایی بدن ، باعث ایجاد علائمی نظیر مشکل در تنفس و افزایش خطر برونشیت مزمن میشوند.

آلودگی هوای حاصل از احتراق سوخت فسیلی (به خصوص سوخت دیزل) ترکیب یپیچیده است. ذرات میتوانند در مسیرهای هوایی بدن التهاب ایجاد کنند یا میتوانند بر سایر قسمتهای بدن مانند قلب تاثیر بگذارند. داده های برخی مطالعات نشان میدهد که آلودگی هوا به ذرات باعث افزایش میزان مرگ و میر ناشی از همه علل ، به ویژه اختلالات قلب و ریه میشود.

سطح آلاینده ها در هوا بر اساس مکان و شرایط محیطی متفاوت است. به عنوان مثال ، ازون در روزهای گرم و مرطوب ، به ویژه در بعد از ظهر و اوایل عصر ، در هوا باقی میماند. مونوکسیدکربن درطول دوره زمانی زیاد است که افراد از کار خود بر میگردند یا سرکار میروند. شاخص کیفیت هوا برای ارتباط برقرار کردن با آلودگی هوا در یک نقطه معین در زمان استفاده میشود. افراد ، مخصوصا افرادی که دارای اختلالات قلبی و ریه هستند ، میتوانند از شاخص کیفیت هوا برای هدایت انتخاب فعالیتهای فضای باز خود در روزهایی که سطح آلودگی بالا است ، استفاده کنند.

 

شاخص کیفیت هوا *

سطح سلامتی (وضعیت کیفیت هوا)

میزان AQI

خوب

50-0

در حد متوسط

100-51

ناسالم برای گروه های حساس

150-101

نا سالم

200-151

خیلی ناسالم

300-201

خطرناک

500-301

 

تشخیص و ارزیابی دکتر

پزشکان تشخیص را بر روی علائم فرد،آزمایشهای عملکرد ریه و قرارگرفتن در معرض غلظت های بالای آلودگی های شناخته شده در هوا در محل کار و خانه قرار میدهند. پزشکان از افراد مبتلا به اختلالات ریه مانند آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه میپرسند که آیا علائم آنها در هنگام آلودگی هوا افزایش مییابد یا خیر.
آزمایشات اغلب به تشخیص بیماری مرتبط با آلودگی هوا از سایر اختلالات ریه کمک نمیکند. تشخیص ممکن است مشخص کند که بسیاری از کارگران مشاغل مشابه و در یک موقعیت مشابه یک اختلال ریه مشابه را به طور ناگهانی و بزرگ بروز می دهند.


حتما بخوانید: معرفی بهترین پزشکان متخصص و فوق تخصص ریه


پیشگیری

کارگرانی که درمعرض آلودگی هوا کار میکنند باید توصیه هایی که سازمانهای دولتی صادرکرده اند را انجام دهند تا معرض گازهای هوا ، گرد و غبار و دود قرار گرفتن را محدود کنند. کودکان ، سالمندان و افرادی که مبتلا به آسم  ، بیماری مزمن انسداد یریه و سایر اختلالات ریوی هستند ، باید از ورزش خارج از منزل در زمانی که هوا دارای سطوح بالای آلاینده ها است ، اجتناب کنند.

پیشگیری از آلودگی

درمان

درمان هایی برای تسکین علائم داده شده است. برای مثال ، داروهایی که برای درمان آسم استفاده میشود (مانند برونکودی لاتورهایی که مسیر های هوایی را باز میکنند) ممکن است برخی علائم را از بین ببرند. اگر علائم شدید باشد ، ممکن است افراد نیاز به مکمل اکسیژن یا تهویه مکانیکی داشته باشند.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص ریه

تست کرونا برای اطمینان از بیماری

تست کرونا برای اطمینان از بیماری

12 سوال کلیدی که برای تست کرونا، علائم مشکوک کرونا برای بررسی وضعیت بیماری قبل از مراجعه به پزشک از سازمان بهداشت جهانی در خانه پزشکان

از کرونا ویروس بترسیم یا نه

از کرونا ویروس بترسیم یا نه

همه چیزی که باید در مورد کرونا بدانید، علائم و راهنمایی هایی طبق آخرین مقالات سازمان بهداشت جهانی در خانه پزشکان

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص ریه

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص ریه