جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

آموزش روابط قبل از ازدواج ، دوران نامزدی و بعد از ازدواج

تاریخ : 1398/05/30 آموزش روابط قبل از ازدواج ، دوران نامزدی و بعد از ازدواج

روابط قبل از ازدواج :

در دوران ما یکی از مشکلاتی که بعد از ازدواج باعث افزایش طلاق بین زوجین می شود مشکلات جنسی و نگرش منفی زن یا مرد به آن است. هنوز هم در بسیاری از صحبت های قبل از ازدواج دختران و پسران در صحبت های خود به روابط زناشویی اشاره نمی کنند و این باعث می شود در روابط زناشویی توقعات برطرف نشود و رابطه به سردی بیانجامد.

اگر الان هم از افرادی که حتی تاریخ ازدواجشان را تعیین کرده اند بپرسیم که در ارتباط با مشائل زناشویی با هم صحبت کرده اید قطعا جواب آنها منفی می باشد و می گویند آن را به بعد از ازدواج انداخته ایم در صورتی که این نوع از صحبت ها و سوالات مربوط به قبل از ازدواج می باشد.

رابطه زن و شوهری با رابطه دوستی و خانوادگی متفاوت می باشد که 4 اصل دارد و وجود مشکلات جدی در هر اصل و حل کردن هر کدام و ناامیدی می تواند خطرات جدی را در پی داشته باشد.

پایه اصلی یک رابطه و ازدواج عبارت است از علاقه و رابطه عاطفی ، داشتن رابطه زناشویی رضایت بخش ، تعهد و احساس مسئولیت نسبت به همدیگر.

در زمان شناخت یکدیگر و صحبت های نهایی دو طرف باید زمانی که در معیار ها و علایق خود به نتیجه رسیدند ، خجالت را کنار بگذارند و در چهارچوب اخلاقی در مورد روابط زناشویی با یکدیگر گفت و گو کنند و می توانند برای این کار حتی از مشاوران خانواده کمک بگیرند و با کمک او در این خصوص صحبت کنند.

اموزش روابط قبل از ازدواج

روابط دوران نامزدی :

در بعضی از از خانواده های مدرن پس از طی شدن مراسم خواستگاری و شیرینی خوران که همان بله برون است دوران نامزدی دختر و پسر شروع می شود. این خانواده ها بین بله برون و عقد فاصله می اندازند تا دختر و پسر باهم معاشرت کنند و بیشتر نسبت به هم شناخت پیدا کنند و اگر هنوز هم میل به ازدواج با یکدیگر را داشتند با هم ازدواج کنند.

در ازدواج های ایرانی دوران نامزدی و عقد قبل از ازدواج است و دختر و پسر به صورت شرعی و اسامی با هم زن و شوهر می شوند. دوران نامزدی زمان بسیاری مناسبی است که زوجین باهم آشنا شوند و به اخلاقیات یکدیگر پی ببرند.

در این دوران زوج هایی که عقد کرده اند در بلاتکلیفی در روابط جنسی قرار دارند و هر چند قانونی زن و شوهرند اما از لحاظ عرف جامعه نباید روابط جنسی کامل داشته باشند.

از نظر شرعی و قرآنی آمیزش زن و شوهر عبادت محسوب می شود و بسیار بر روی این موضوع تاکید شده است اما برخی از خانواده ها و حتی مشاوران به زوج جوان مخصوصا دخترها توصیه می کنند تا رابطه جنسی کاملی نداشته باشند و این رابطه را به پس از عروسی بیاندازند.

اما این را بدانید که بسیاری از اختلافات در دوران نامزدی به وجود می آید و هستند بسیاری که در این دوران از هم جدا شده اند. پس حتما قبل از رابطه جنسی با شوهر خود به این مسائل فکر کنید.

به طور کلی می توان بیان کرد سرپوش گذاشتن بر میل جنسی آن هم زمانی که دو طرف احساس می کنند این حق قانونی و شرعی آنهاست می تواند باعث به وجود آمدن اختلافات و کج خلقی ها در دوران نامزدی شود .


مقاله پیشنهادی :  مشاوره قبل از ازدواج

دلایل زیادی برای به تعویق انداختن هرگونه رابطه جدی جنسی تا بعد از عروسی وجود دارد مانند :

 1. ترس از به هم خوردن ازدواج در دوران نامزدی یا عقد
 2. بارداری ناخواسته در این دوران
 3. کم شدن شدت علاقه زوجین نسبت به هم
 4. بی قراری و انحرافات فکری به دلیل میل به روابط جنسی
 5. از بین رفتن انگیزه دو طرف در برداشتن موانع و رسیدن به یکدیگر

در این مورد تصمیم درست را بگیرید :

از لحاظ شرعی داشتن رابطه در این دوران منعی ندارد اما اگر بخواهید عقلانی تصمیم بگیرید باید به فکر مسائلی که بعد از رابطه به وجود می اید نیز فکر کنید. بنابراین تنها خودتان و همسرتان می توانید در این رابطه صحبت کنید و این یک مسئله خصوصی است و باید با فکر انجام شود تا بعدا دچار مشکل نشوید.

اما بهتر است این کار را نکنید و با نامزدتان همبستر نشوید چون عاقبت ازدواج معلوم نیست و در صورت جدایی هم دختر و هم پسر دچار مشکلاتی می شود و برای دختران تبعاتی را در پی دارد اما مسئولیت های قانونی پسر در صورت برداشتن پرده بکارت بیشتر است.

نکات مهم در روابط زناشویی در دوران عقد و نامزدی به شرح زیر می باشد:

 1. از انتخابتان اطمینان حاصل کنید.
 2. به شرایط محیطی برای رابطه زناشویی توجه کنید.
 3. احتمال بارداری ناخواسته را در نظر بگیرید.

رضایت کامل دو طرف برای برقراری ازدواج در دوران نامزدی :

بسیاری از جوانان در دوران عقد به دلیل اینکه دوستشان این رابطه را تجربه کرده است آنها نیز می خواهند این کار را انجام دهد و یا اینکه به خاطر نامزدشان علی رغم میل باطنی خود حاضر به برقراری رابطه هستند . اما این را بدانید که در هر دو حالت اشتباه است و باید برای برقراری رابطه هر دو طرف رضایت داشته باشند.

به خواسته های معقول دو طرف اهمیت دهید :

معمولا تمایل جنسی در پسران بیشتر است و عدم ارضا شدن پسر در دوران عقد ممکن است باعث سردی او شود.

به همین علت دختر باید نیازهای جنسی او را در حد معقول برآورده کند و پسر نیز باید خواسته های معقولی از دختر داشته باشد و شرایط و خانواده او را نیز در نظر بگیرد و نباید به رابطه کامل و نامعقول در این دوران اصرار کند و دختر را در سختی و معذوریت قرار دهد.

اموزش روابط بعد از ازدواج

روابط زوجین بعد از ازدواج

یکی از دغدغه های زن و شوهر ها این است که چگونه روابط خود را برای طولانی مدت حفظ کنند و زندگی را با هم پیش ببرند.

ازدواج در اصل برقراری رابطه و نزدیک شدن جسمی و روحی بین زوجین می باشد که هر دو باید در رفع نیازهای جسمی و روحی یکدیگر تلاش کنند.

به عقیده بسیاری از زوج ها عشق بعد از ازدواج به وجود می اید و طعم دیگری دارد. بسیاری از شما می دانید که اگر مسائل پیش پا افتاده را کنار بگذارید مشکلات زندگیتان کمتر می شود و عشقتان نیز محکم تر خواهد شد.

نکته مهمی که بسیار اهمیت دارد این است که تفاوت ها را بپذیریم و اصول ارتباطی موثر را رعایت کنیم.

در این بین خیلی از همسران به دلیل سلیقه جنسی متفاوت و متضاد دچار تعارض می شوند و هرچند این انتظارات تا حدودی قابل اصلاح است اما به طور کامل تغییر نمی کند و زن یا شوهری که در روابط زناشویی انتظارش براورده نشود دچار سرخوردگی می شود و این مسئله زمینه ساز سردی رابطه یا خطاهای اخلاقی دیگر خواهد شد.

یکی دیگر از مسائل و مشکلات نادیده گرفتن بعضی تعهدات اخلاقی عاطفی و جنسی در زندگی زناشویی از سوی یک یا هر دو است که می تواند باعث بروز اختلاف های شدید و بحران های غیرقابل جبران در زندگی مشترک بشود.

سعی کنید به هنگام بروز نارضایتی ها در زندگی مشترک صبر را پیشه کنید کوچکترین بهانه را برای دعوا قرار ندهید.

بهبود بخشیدن به روابط زوجین بعد از ازدواج :

زوج ها می توانند موارد زیر را رعایت کنند تا زندگی عاشقانه ای را در زندگی مشترکشان داشته باشند.

 1. برای اینکه یک رابطه سالمی داشته باشید به یکدیگر در هر شرایطی احترام بگذارید .
 2. در میان جمع با نگاهتان او را تشویق کنید و به همسرتان بفهمانید در هر شرایطی پیشش هستید و با همه مشکلات و اختلافات او را درک می کنید.
 3. همیشه برای کمک به همسرتان اماده باشید.
 4. درباره احساست و عواطف واقعی تان با همسرتان صادق باشید.
 5. برای رفتارهای همسرتان ارزش قائل شوید او را تشویق کنید تا آینده بهتری داشته باشید.
 6. احساس آرامش داشته باشید و نگذارید هیچ مسئله ی کوچکی آرامشتان را برهم زند.
 7. با لحن مثبت و دلگرم کننده به رشد روابط عاطفی تان کمک کنید.
 8. با دوستان یکدیگر صمیمی باشید.
 9. از نظر عاطفی و احساسی سخاوتمند باشید و خساست به خرج ندهید.


 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های مشاوره ازدواج

آخرین مطالب پزشکی مشاوره ازدواج

آخرین مقالات پزشکان مشاوره ازدواج