پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

آندوسکوپی

تاریخ : 1398/05/22 آندوسکوپی

آندوسکوپی روشی است که به وسیله آن پزشک داخل بدن بیمار را نگاه و بررسی می کند و برای این کار نیز از وسیله ای به نام آندوسکوپ استفاده می کند.

آندوسکوپ در اصل یک لوله باریک و انعطاف پذیر است که به دوربینی مجهز می باشد و پزشک متخصص گوارش آن را وارد بدن بیمار می کند و به صورت کامل اجزا و اعضای داخلی بیمار را بررسی می نماید. بسته به نوع بیماری این لوله از طریق برش بدن مانند زانو یا شکم و یا از طریق دهان یا مقعد وارد بدن می شود.

علت آندوسکوپی بررسی بخش های مختلف بدن مانند مفاصل ، ریه ها ، مثانه ، دستگاه گوارش و آپاندیس می باشد.

اصول کار آندوسکوپی استفاده از یک آیینه و نور بازتابیده است که به وسیله دستگاه های حاوی فیبر نوری این اتفاق می افتد تا تصویر واضح و روشنی از داخل بدن نشان دهد.

برخی از آندوسکوپی ها نیاز به آمادگی های مخصوص مثلا پاک کردن معده دارد و ممکن است پزشک بگوید پیش از عمل چیزی نخورید یا ننوشید.

افرادی که عمل آندوسکوپی را انجام می دهند با داروهای آرام بخش تسکین داده می شوند تا درد و نارحتی که دارند کم شود.

آزمایش آندوسکوپی دقیق ترین راه برای بررسی علت های مختلف سوء هاضمه می باشد همچنین از این آزمایش برای تشخیص زخم ها و سرطان معده استفاده می شود و با آن می توان باکتری هلیکوباکترپیلوری را تشخیص داد.

عوارض اندوسکوپی

علت انجام آندوسکوپی :

با توجه به وضعیت بیمار و نوع بیماری علت آندوسکوپی از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است.

از مواردی که پزشک برای تشخیص آن آندوسکوپی تجویز می کند شامل نشانه های گوارشی مانند تهوع ، استفراغ ، مشکلات بلعیدن و خونریزی گوارشی می باشد.

همچنین ممکن است برای جمع کردن نمونه بافت از آندوسکوپی برای بیماری ها و شرایط کم خونی ، خونریزی، التهاب ، اسهال یا سرطان سیستم گوارش می باشد.

علت آندوسکوپی گاهی ممکن است خارج کردن جسم خارجی از دستگاه گوارش یا تشخیص ناهنجاری های مری ، معده یا دوازدهه و نیز تومورها و سرطان هایی که در مراحل اولیه هستند باشد.

همچنین برخی پزشکان برای نمونه برداری و تشخیص تومورهای بدخیم از تومورهای خوش خیم این کار را برای بیمار تجویز می کنند.

علت آندوسکوپی می تواند موارد زیر نیز باشد :

 1. بیماری های روده ای التهابی
 2. یبوست مزمن
 3. زخم معده
 4. انسداد مری
 5. خونریزی واژینال غیر معمول
 6. فتق هیاتال
 7. تومورها و عفونت ها
 8. خون در ادرار

انواع آندوسکوپی :

آندوسکوپی تنها برای معده نیست و برای سایر اعضای بدن نیز به کار می رود .

انواع روش های اندوسکوپی

 1. آرتروسکوپی : آندوسکوپی مفاصل و استخوان ها
 2. برونکوسکوپی : آندوسکوپی ریه ها
 3. کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی : آندوسکوپی روده بزرگ
 4. سیستوسکوپی و یورتروسکوپی : آندوسکوپی سیستم ادراری
 5. لاپاراسکوپی : آندوسکوپی ناحیه شکم یا لگن
 6. آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی برای مشاهده مری و معده

آمادگی برای آندوسکوپی :

انجام این کار نیاز به بستری شدن ندارد. مدت زمان لازم برای آندوسکوپی فقط یک ساعت می باشد.

پزشک معالج بیمار را برای جراحی آماده می کند. برای عمل هایی که در قسمت روده صورت می گیرد برای شب قبل از عمل ، داروی لاکساتیو برای پاکسازی روده تجویز می شود همچنین باید پزشک را در جریان تمام عمل های قبلی و داروها قرار دهید.

چگونگی انجام آندوسکوپی :

در هنگام انجام اندوسکوپی یک قطعه کوچک محافظ در بین دندان های شما قرار داده می شود. این کار باعث می شود که دندان های شما آسیبی نبیند و به آندوسکوپ نیز صدمه وارد نکند.

زمانی که شما ماده شدید پزشک سر آندوسکوپ را روی زبان شما قرار داده و آن را به سمت گلوی شما می برد و سپس از شما می خواهد که آن را قورت دهید با این کار مری باز می شود و آندوسکوپ داخل آن می شود و سپس به معده می رود. در تمام این مدت پرستار بزاق دهان شما را جمع می کند .

زمانی که آندوسکوپ وارد معده شد از طریق یک لوله که در اندوسکوپ قرار دارد معده باز می شود و می توان داخل آن را مشاهده کرد و پزشک در این حالت اگر مورد مشکوکی ببیند اقدام به انجام نمونه برداری می کندکه بدون درد است و بعد از اتمام آندوسکوپ را بیرون می کشد.

اندوسکوپی روده

خطرات و عوارض آندوسکوپی :

انجام آندوسکوپی روشی امن است اما مانند هر عمل دیگری خطراتی را نیز به دنبال دارد. این خطرات شامل :

 1. خطرات و اثرات بیهوشی
 2. ایجاد ورم بعد از عمل
 3. دردهای شکمی خفیف
 4. بی حسی گلو پس از چند ساعت به دلیل بی حسی موضعی
 5. عفونت ناحیه تحت معاینه در صورتی که روش های درمانی نیز در همان زمان اتفاق بیافتد. این عفونت ها جدی نیستند و با مصرف آنتی بیوتیک از بین می روند.
 6. درد مداوم در ناحیه جراحی شده
 7. عوارض جانبی مرتبط با عمل
 8. خونریزی داخل شکمی خفیف
 9. ایجاد حفره یا پارگی در پوشش داخلی معده یا مری که به ندرت پیش می آید.

سایر کاربردهای آندوسکوپی :

پزشک ممکن است در هنگام آندوسکوپی نمونه برداری از بافت داخلی انجام دهد و آن را مورد بررسی و آزمایش قرار دهد.

آندوسکوپی برای درمان مشکلات گوارشی نیز به کار می رود مثلا به وسیله آندوسکوپی می تواند برخی خونریزی های گوارشی را متوقف کند.

با آندوسکوپی روده می توان پولیپ ها را برداشت تا از سرطان روده بزرگ جلوگیری کند.

در برخی موارد می توان با انجام این کار سنگ کیسه صفرا را خارج کرد البته در مواردی که سنگ کیسه صفرا از آن بیرون آمده باشد و در مجرای صفراوی ریخته باشد.


مقاله پیشنهادی : لاپاراسکوپی | عمل لاپاراسکوپی

بعد از آنجام آندوسکوپی :

بعد از انجام آندوسکوپی مدت زمانی طول می کشد تا فرد بهوش آید و در مواردی فرد بعد از بهوش آمدن گلو درد دارد که برای این کار قرقره کردن آب نمک به آنها تجویز می شود.

شاید در مواردی هم مشکلات تنفسی رخ دهد که گذراست. بعد از به هوش آمدن کامل بیمار می تواند تحت نظر پزشک غذا بخورد و هیچ پرهیزی وجود ندارد مگر آنکه دچار بیماری خاصی باشد.

البته این علائم و نشانه ها با گذشت زمان بهبود می یابد. در صورتی این علائم بعد از 72 ساعت از بین نرفت و دچار درد شدید شکمی ، تب و لرز و یا مشکلات تنفسی شدید باید سریعا به مرکز درمانی مراجعه کنید.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد

جلوگیری از سرطان کبد با مصرف مرغ و ماهی

جلوگیری از سرطان کبد با مصرف مرغ و ماهی

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید که در مجله داروشناسی و دارودرمانی منتشر شده است، کسانی که مرغ و ماهی بیشتری مصرف می‌کنند، کمتر از سایرین در معرض ابتلا به سرطان کبد قرار خواهند داشت. در این مطالعه، محققان به بررسی مجموعه‌ای از مطالعات پیشین پرداختند که در حد فاصل سال‌های 1956 و 2013 منتشر شده بود. نتایج نشان داد افرادی که گوشت سفید بیشتری می‌خورند، 22 تا 31 درصد کمتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد قرار دارند.

درمان یوبوست با روشهای زیر

درمان یوبوست با روشهای زیر

هنگامی که دچار یبوست می شویم چه راه و روشهای درمانی می توانند به ما کم کنند و باعث رفع آن می شوند چه کارهایی به ما در این زمینه کمک می کنند یبوست می تواند ریشه در فشار به ناحیه کمر درطول روز، خواب نا آرام شب، و حتی جوش های روزهای بعد داشته باشد. اما به خاطر داشته باشید که تمامی این موارد می تواند با کمک توصیه های تخصصی زیر برطرف گردد. توصیه هایی که با پیشگیری از مشکلات آتی، به شما آرامش خاطر می دهد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد