چهار شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

آیا نوروفیدبک می تواند به ناتوانایی های یادگیری کمک کند؟

تاریخ : 1396/06/19 آیا نوروفیدبک می تواند به ناتوانایی های یادگیری کمک کند؟

آیا نوروفیدبک می تواند به ناتوانایی های یادگیری کمک کند؟

بسیاری از روش های استفاده شده و ارتقاء یافته برای کمک به افرادی که دارای معلولیت های یادگیری هستند، در نظر گرفته شده است تا به یک فرد کمک کند تا مشکلات یادگیری خود را جبران کند یا کار کند. در عوض، نوروفیدبک مهارت های یادگیری را با آموزش مناطق مغز مرتبط با مهارت های یادگیری یا اجرای مانند ریاضی، خواندن و پردازش شنیداری و تصویری بهبود می بخشد.

نوروفیدبک به طور فزاینده ای برای درمان اختلالات یادگیری مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا:

     تاثير گذار
     غیر تهاجمی
     بدون دردسر
     هیچ اثرات جانبی نامطلوب ندارد

چگونه Neurofeedback بهبود مهارت های یادگیری را افزایش می دهد؟

مطالعات انجام شده نشان می دهد که مناطق مختلف مغز با هم در فرایند یادگیری کار می کنند. این بخش های جداگانه مغز با سرعت بسیار بالایی ارتباط برقرار می کنند. اگر زمان ارتباط حتی کمی خاموش باشد، ممکن است در توانایی یادگیری اختلال ایجاد شود. تحقیقات جدید نشان می دهد که "آموزش اتصال" به طور مداوم باعث بهبود مشکلات یادگیری می شود.

آموزش نوروفیدبک می تواند هماهنگی و ارتباط بین مناطق مختلف مغز را بهبود بخشد. زمان بندی بهبود یافته در مغز تأثیر قابل توجهی در توانایی فرد برای یادگیری دارد.

به طور مثال خیلی دشوار است که همزمان با چوب بیسبال به توپ ضربه بزنید . تصور کنید چقدر دشوار است اگر زمان بندی شما کاملا اشتباه باشد. این همان چیزی است که سعی دارد یاد بگیرید که زمان ارتباط در مغز خاموش باشد. نوروفیدبک به طور مستقیم اهداف هماهنگی و ارتباط بین مناطق مغز برای بهبود زمان بندی، و در نتیجه یادگیری است.

نوروفیدبک چگونه کار میکنه؟

سنسورهای کوچک روی سر فرد قرار می گیرند و به یک سیستم کامپیوتری تخصصی متصل می شوند. رایانه از امواج مغزی می کند و مغز را برای ساخت الگوهای سالم تر و تولید زمان بندی بهتر و اتصال می پردازد. اغلب یک نقشه مغز استفاده می شود که ناحیه مغز را در مغز نشان می دهد و به پزشک کمک می کند برنامه آموزشی مغز را ایجاد کند.

با تمرین و تکرار، مغز به طور مداوم، با اتصال و زمانبندی بهتر، الگوهای سلیقه ای را به وجود میاورد. نتیجه یک توانایی بهبود یافته برای یادگیری است که زمانی که الگوها ایجاد و نگهداری می شوند طولانی مدت است.

طول درمان بستگی به فرد دارد و برای کاهش نتایج صحیح، ممکن است برنامه تمرینی پیگیری کاهش یابد. درمان نوروفیدبک بدون درد است و اکثر کودکان به نظر می آید که از درمان لذت ببرند و به درمان خوب پاسخ دهند، زیرا برای آنها، مانند بازی یک بازی ویدیویی با مغز خود است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه نوروفیدبک می تواند با ناتوانی های یادگیری یا عملکرد شناختی کمک کند، لطفا از لیست بهترین روانپزشک در تهران  که ارائه دهنده Neurofeedback  هستند دیدن کنید تا با خدمات پزشکان اشنا شوید.

 

دکتر فرامرز ذاکری متخصص نوروفیدبک درمانی

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر روانپزشک

آخرین مطالب پزشکی دکتر روانپزشک