دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

آیا واژینیسموس قابل درمان است؟

تاریخ : 1396/02/26 آیا واژینیسموس قابل درمان است؟

-در متن زیر نکاتی تکمیلی در زمینه درمان اختلال واژینیسموس برای خوانندگان محترم سایت خانه پزشکان بیان شده است.


واژینیسموس عبارت است از سفت شدن واژن که باعث بروز ناراحتی، سوزش، درد، مشکل در دخول یا عدم توانایی برای دخول می شود. واژینیسموس علت رایج در بروز درد در زمان برقراری رابطه جنسی و همچنین مهم ترین علت ازدواج بدون برقراری رابطه جنسی در خانم هاست.

درد در زمان برقراری رابطه جنسی برای تمام خانم ها و در تمام مراحل زندگی طبیعی است. گرچه بروز درد و ناراحتی موقت در زمان برقراری رابطه جنسی غیر طبیعی نیست، اما تداوم مشکل باید مورد بررسی قرار گرفته و درمان شود

.
-مشکلات جنسی ناشی از واژینیسموس تاثیرات منفی بر روی روابط دارد. مقابله با واژینیسموس و پیروزی به آن باعث استحکام روابط زن و شوهر می شود. گرچه خانم ها به طور مستقیم و بیشتر تحت تاثیر عواقب مربوط به واژینیسموس قرار می گیرند، اما بهتر است بدانید مردان نیز تحت تاثیر این عارضه جنسی قرار می گیرند

.
-مشکل واژینیسموس در صورتی که درمان نشود، طی چند هفته، چند ماه یا چند سال باعث بروز مشکلات زیادی می شود. تاثیرات واژینیسموس بر روی مردان به شکل خاصی بروز می کند و معمولا احساس یاس و عدم توانایی در کنترل موقعیت را دارند.-واژینیسموس بر روی مردان هم تاثیرات روحی دارد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:


معمولا این مردها به دلیل طرد شدن های مداوم دچار عدم اعتماد به نفس و ناامیدی می شوند. تصور آنها این است که شاید ایرادی دارند یا توانایی ارضاء همسر خود را ندارند و به همین دلیل از طرف وی طرد می شوند. زمانی که زن به دلیل واژینیسموس دچار درد می شود، مرد درد وی را درک کرده و با همسر خود احساس همدردی می کند. به دلیل مشکل به وجود آمده برای همسر خود احساس خوبی ندارند و معمولا هر دوی آنها آسیب می بینند. گاهی مردان حتی به خاطر تقاضای رابطه جنسی از همسر خود دچار احساس گناه می شوند چرا که میزان درد او را مشاهده می کنند. به هرحال این یک نیاز طبیعی است و مرد در این شرایط دچار سردرگمی می شود و نمی تواند راه حلی برای آن پیدا کند. عدم برقراری رابطه جنسی گاهی باعث بروز عصبانیت و خشم در مرد می شود. طرد شدن از طرف همسر و برآورده نشدن نیاز جنسی حس بدی در مرد ایجاد می کند. زمانی که زن دچار واژینیسموس است، مرد تمام تلاش خود را برای بهبود شرایط می کند، اما عدم موفقیت در این مسیر و کم شدن صمیمیت بین زن و شوهر باعث ناامیدی مرد می شود. عدم برقراری رابطه جنسی و به طبع بروز مشکلات روحی و عاطفی باعث کم شدن صمیمیت و بروز مشکلاتی در رابطه بین زن و مرد می شود. بروز تمام این مشکلات باعث می شود فرد از شرایط به وجود آمده احساس ترس کند.


->معمولا زمانی که این مشکل تشخیص داده می شود و درمان شروع می شود، میزان اضطراب فرد کاهش پیدا می کند. بسیاری از زن و شوهرها پس از مراجعه به زوج درمانگر و گذراندن دوره های درمانی درمی یابند که از لحاظ عاطفی به یکدیگر نزدیکترند و مهارت های ارتباطی آنها بهبود پیدا کرده است.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


بهروزکشاورز
1397/03/09

باسلام واحترام وخسته نباشیدبه خانم دکترندافرزانه من اززحمات دکترفرزانه قدردانی میکنم ومقالات دکترفرزانه بهترین مقالات ارائه شده درسایت پزشکی است برای بینندگان.خانم دکترفرزانه واقعایک اعجوبه است درمیان روانپزشکان.

مهسا
1396/04/26

باسلام من هم سه ساله که ازدواج کردم واین مشکل رودارم وموفق به نزدیکی باهمسرم نشدیم.میشه لطفاراهنمایی ام کنیدویه متخصص خوب معرفی کنید.یایه جراح که عمل بتونم بکنم.باتشکر

معرفی بیماری های دکتر روانپزشک

آخرین مطالب پزشکی دکتر روانپزشک