یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

اختلالات کف لگن | علائم و درمان آن

تاریخ : 1398/03/01 اختلالات کف لگن | علائم و درمان آن

اختلال کف لگن 

اختلال کف لگن به معنی عدم توانایی ماهیچه های کف لگن برای فشرده و آرام شدن به جهت حرکات شکمی برای دفع مدفوع و ادرار می باشد. از شایع ترین علائم آن یبوست ، نیاز به دفع ادرار مکرر و کم بودن میزان ادرار و مدفوع در هنگام دفع می باشد. کف لگن شامل تعدادی از ماهیچه هاست که در کف لگن قرار گرفته اند. این ماهیچه ها از اندام های موجود در لگن محافظت می کنند و برخی از آن ها دور مقعد و واژن نیز قرار دارند. اندام های لگنی شامل مثانه ، رحم در زنان ، پروستات در مردان ، مقعد و واژن می باشد. زمانی که ماهیچه های کف لگن منقبض و راحت شوند می توانید ادرار و مدفوع خود را دفع کنید. افرادی که این اختلال را دارند ماهیچه های شان بیشتر منقبض می شود به همین دلیل این افراد معمولا با مشکل دفع ادرار و مدفوع مواجه هستند. 


علل و علائم بوجود آمدن اختلالات کف لگن کدامند؟ 

بیشتر علل بوجود آمدن این اختلال ناشناخته است. معمولا وارد شدن ضربه به لگن مانند زمان تصادف و یا مشکلاتی که زمان زایمان ممکن است بروز یابد می تواند منجر به بروز این اختلال شود. 
علائم مختلفی می تواند نشان دهنده ی این اختلال باشد. چنان چه هر یک از این علائم را داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید شاید برخی از علائم ، مربوط به مشکلات دیگر باشند که با انجام آزمایشات کامل ، پزشک می تواند بیماری تان را تشخیص دهد.


برخی از علائم اختلالات کف لگن عبارتند از : 

 

 • در مدت کوتاه چندین بار نیاز به عمل دفع داشته باشید
 • احساس این که به طور کامل نمی توانید عمل دفع را انجام دهید
 • داشتن یبوست
 • دفع ادرار و مدفوع بدون اینکه متوجه شوید
 • دفع ادرار مکرر در زمان کوتاه
 • دفع ادرار دردناک
 • درد در پشت
 • دردهای مکرر در لگن
 • ناحیه ی تناسلی و مقعد در زمان دفع و حتی زمانی که دفع صورت نمی گیرد
 • درد زمان رابطه ی جنسی در زنان 
 • نحوه ی تشخیص اختلال کف لگن

ابتدا پزشک سوالاتی در زمینه ی سابقه ی بیماری هایتان و علائمی که دارید از شما می پرسد. برخی از سوالات شامل سابقه ی داشتن بیماری دستگاه مجاری ادرار ، داشتن زایمان و تعدادشان ، سابقه ی داشتن کیست و داشتن درد در زمان رابطه ی جنسی می باشد. قدم بعدی انجام آزمایشات فیزیکی جهت بررسی لگن و عضلات آن می باشد. ممکن است در طول آزمایش پزشک دفع ادرار را مشاهده کند تا قدرت و میزان آن را بسنجد. در صورت کم قدرت بودن آن یا قطع شدن ادارار در وسط و دوباره انجام دفع آن معمولا پزشک اختلال کف لگن را تشخیص می دهد. در این زمینه آزمایشات متعددی وجود دارد که پزشک بنابر صلاح دید خودش آن را تجویز می کند. 

 


 

 

دکتر ویکتوریا شیخی

متخصص زنان از دانشگاه شهید بهشتی

مشاوره قبل از ازدواج و بارداری

کنترل بارداری, زایمان طبیعی،سزارین

انجام کلیه اعمال جراحی زنان

اعمال جراحی زنان لاپاراسکوپی

لابیاپلاستی،اختلالات کف لگن

جراحی های ترمیمی زنان

 

شماره تماس: ۲۶۴۰۶۴۵۳

نشانی: تهران - خیابان شریعتی - قبل از دو راهی قلهک - رو به روی بیمارستان ایران مهر - بن بست مرشدی - ساختمان پزشکان مهر آفرین

 

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان