چهار شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

اختلال شخصیت وسواسی

تاریخ : 1396/12/20 اختلال شخصیت وسواسی

شخصیت وسواسی

اختلال شخصیت وسواسی یک اختلال ذهنی است که این افراد معمولا یک سری رفتارها و فکرهای وسواسی دارند. این بیماری زنان، کودکان و مردان را می تواند تحت تاثیر قرار دهد و در هر سنی اتفاق بیفتد. در برخی افراد این اختلال خیلی زود و در دوران بلوغ اتفاق میفتد اما در اکثر موارد در سن بزرگسالی روز می یابد. این اختلال می تواند زندگی روزمره ی تان را تحت تاثیر قرار دهد اما با روش های درمانی قابل کنترل است.

 

علائم اختلال شخصیت وسواسی

علائم اختلال شخصیت وسواسی

اگر فرد وسواسی هستید معمولا یک سری رفتارها و فکرها را تجربه کرده اید. وسواس حالتی است که شما را نسبت به انجام کار و یا چیز خاصی مدام به فکر فرو میبرد و شما را نگران می کند و راحتی را از شما می گیرد. وسواس عملی یک رفتار تکراری و یک رفتار ذهنی است که شما را وادار می کند تا نسبت به کاری یا چیزی حساسیت زیادی نشان دهید و بارها آن کار را انجام دهید. برای مثال فردی که وسواس فکری دارد مدام فکر میکند خانه شان را دزد می زند بنابراین بارها پنجره ها و درها را قبل از خروج از خانه چک میکند تا کاملا بسته باشند.

 

مقاله پیشنهادی : نشانه‌ها علائم رایج اختلال و وسواس فکری (OCD)

 

کمک کردن به افراد وسواسی

معمولا افرادی که وسواسی هستند نسبت به کمک دیگران بی میل هستند زیرا احساس شرمندگی و خجالت دارند اما هیچ چیزی وجود ندارد که بخواهند از آن شرمنده باشند و یا خجالت بکشند. این شرایط نیز کاملا عادی است و به این معنی نیست که شما دیوانه هستید و اصلا مبتلا شدن به آن دست خودتان نیست. دو نوع روش کمکی وجود دارد:

ابتدا به پزشک خانوادگی خود مراجعه کنید و علائم خود را بر او بازگو نمایید در صورت نیاز پزشک شما را به متخصص اعصاب و روان معرفی خواهد کرد. دوم اینکه می توانید مستقیما به دکتر روانپزشک مراجعه کنید و مشکل و علائم خود را بر او بازگو نمایید.

اگر دوست و یا اعضای خانواده تان این مشکل را دارند با او صحبت کنید و نگرانی تان را بگویید و از او بخواهید که برای رفع مشکلشان اقدام کنند. این اختلال بدون روش های درمانی و حمایتی، متاسفانه قابل درمان نیست.

اختلال شخصیت وسواسی

 درمان شخصیت وسواسی

روش های درمانی موثری برای این اختلال وجود دارد که می تواند اثرات آن را کم کند و شرایط زندگیتان را تغییر دهد. اساسی ترین روش های درمانی عبارتند از:

روان درمانی که معمولا نوعی درمان شناختی رفتاری است که به شما کمک می کند با ترس ها و فکرهایتان روبرو شوید.

دارو درمانی که معمولا از نوعی داروی ضد افسردگی استفاده می کنند که تعادلات شیمیایی مغزتان را تغییر می دهد.

اگر این روش های درمانی به شما نتواند کمک کند ممکن است به شما داروهای تناوبی و یا هم دارو درمانی و هم روان درمانی را با هم برایتان اجرا کنند. برخی از افراد را برای درمان های بعدی شان ممکن است به مراکز روان درمانی ارجاع دهند.

ازدواج با شخصیت وسواسی

 

مقاله پیشنهادی : نقش پدر و مادر در رشد روانی کودک

 

علل اختلال شخصیت وسواسی

دقیقا مشخص نیست چه عواملی منجر به بروز این اختلال در فرد می شود. تعدادی از عوامل مختلف که ممکن است در بروز این اختلال نقش داشته باسند عبارتند از:

سابقه ی خانوادگی، معمولا به دلیل نقش ژن ها اگر در خانواده کسی این اختلال را داشته باشد ممکن است شما نیز به آن مبتلا شوید.

تفاوت در مغز، برخی از افرادی که اختلال شخصیت وسواسی دارند یک ناحیه  از مغزشان بسیار پر کار است و ماده ی شیمیایی به نام سروتونین در مغزشان کم است.

وقایع زندگی، اختلال شخصیت وسواسی معمولا در افرادی که تجربیاتی در زمینه درگیری، سواستفاده و نادیده گرفته شدن دارند بیشتر دیده می شود و این اختلال بعد از وقایع مهم زندگی مانند تولد و یا داغ دیدن عزیزان نیز ممکن است بروز یابد.

شخصیت، افرادی که در پاکیزگی و تمیزی دقت بسیار بالایی دارند معمولا بیشتر به این اختلال دچار می شوند. همچنین افرادی که مدام نگران هستند و اضطراب دارند و حس مسئولیت پذیری خیلی قوی برا خودشان و دیگران در نظر می گیرند نیز بسیار در معرض خطر قرار دارند.

درمان اختلال شخصیت وسواسی

گروه های حمایتی و ازدواج با این افراد

زندگی با افراد وسواسی بسیار دشوار است. علاوه بر درمان ها و کمک های دارویی شما می توانید با گروه های حمایتی و افراد دیگری که در این زمینه می توانند به شما کمک کنند ارتباط برقرار کنید و از اطلاعات و نصیحت هایشان استفاده کنید. در این زمینه در هر کشوری معمولا سایت ها و مراکزی وجود دارند که می توانید آن ها را پیدا کنید و از کمک هایشان بهره مند شوید.

منبع: nhs.uk

------------------------------

دکتر امیر سبزواری

دکتر امیر سبزواری

بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

فارغ التحصیل 71

هیئت علمی و مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان از 73 تا 80

همکاری و فعالیت با ارگانها و سازمانهای مختلف و عضو کمیسیون های متعدد از جمله سازمان تامین اجتماعی

سرپرستی و راهنمایی بیش از دهها پایان نامه پژوهشی دانشجویی

نشانی: تهران.پاسداران.ابتدای بوستان نهم.پلاک 135.ساختمان پزشکان امیر.واحد 3

شماره تماس: 22776359

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر روانپزشک

آخرین مطالب پزشکی دکتر روانپزشک