پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱

ارتودنسی دندان

تاریخ : 1398/06/02 ارتودنسی دندان

از ارتودنسی دندان برای صاف کردن و حرکت دادن دندان ها برای بهبود ظاهر و کارکرد آنها و کمک کردن به سلامتی دندان ها ، فک و لثه با وارد کردن فشاری به کل دندان ها استفاده می شود.

چرا ارتودنسی دندان انجام می شود ؟

اغلب افراد دندان هایی نامرتب دارند مثلا دارای دندان های فوقانی رو به جلو هستند و ممکن است دندان هایشان آسیب ببیند و یا فک بالا و پایین درجای خود قرار نگیرند باعث ظاهری نامناسب برای دندان ها و روی هم قرار گرفتن نادرست آن ها روی هم می شود و عمل گاز گرفتن را سخت می کند و با انجام ارتودنسی می توان اصلاحات فوق را انجام داد و دندان هایی زیبا بدست آورد.

معمولا در کودکی دندانپزشک کودکان نامرتبی دندان ها را تشخیص می دهد و برحسب نیاز ارتودنسی و یا روش های دیگری را پیشنهاد می دهد.

اتفاق دیگری که در صورت قرار نگرفتن درست دندان ها در کنار یکدیگر می شود باعث ایجاد درد و فشار بر روی ماهیچه های فک شده و باعث به وجود آمدن مشکلاتی در مفاصل فک و سردرد می شود و ارتودنسی کمک می کند تا دو فک بالا و پایین کاهش درد را احساس کند.

علت هایی که باعث می شود فرد ارتودنسی انجام دهد شامل :

 1. جلو آمدن دندان های جلو
 2. فشرده بودن دندان ها بر یکدیگر
 3. دندان های تحت فشار
 4. دندان های نامتقارن
 5. فرو رفتن دندان ها در هم
 6. وجود فضای خالی در هنگام جفت کردن فک بالا و پایین

بهترین زمان برای ارتودنسی :

بهترین زمان برای انجام ارتودنسی در دوران کودکی افراد می باشد. اما این کار را نیز بزرگسالان انجام می دهند و سن اهمیت کمی در این موضوع دارد. اگر می خواهید ارتودنسی در کودکان انجام شود باید صبر کنید تا تمامی دندان ها دربیایند و بعد ارتودنسی را انجام دهید.

که در این حالت آغاز دیده شدن بی نظمی در دندان ها زمان ریخته شدن دندان های شیری و اتمام رشد دندان های دائمی می باشد. که تقریبا می توان گفت بهترین زمان بعد از تشخیص سن 8 تا 9 سالگی می باشد زیرا در این سنین طیف رشد مجدد و تغییرات دندان ها قابل تشخیص است و اگر مشکلی در دندان ها وجود داشته باشد در بهترین زمان تشخیص داده می شود.

متخصص ارتودنس از ابزارهای مختلفی مانند بریس ، هدگیر و پلاک استفاده می کند تا :

 1. فواصل قابل مشاهده بین دندان ها را از بین ببرد.
 2. راستای قرار گرفتن دندان هایی که کج هستند را اصلاح کند.
 3. سلامت دراز مدت لثه ها و دندان ها را تامین کند.
 4. از ایجاد ترومای دندان جلوگیری کند.
 5. نحوه قرارگیری دندان ها یعنی جفت نشدن فک ها روی هم را اصلاح کند.
 6. صحبت کردن و خوردن غذا را اصلاح کند.

چه کسانی به ارتودنسی نیاز دارند ؟

برای اینکه متوجه شوید آیا به ارتودنسی نیاز دارید یا نه باید به پزشک متخصص مراجعه و معاینه شوید. زیرا امکان دارد درمان های جایگزینی به جای ارتودنسی به شما پیشنهاد دهند. پزشک متوجه می شود که آیا به ارتودنسی نیاز دارید یا خیر .

مثلا در بعضی از موارد می توان در صورت نامرتبی های کم از درمان های لامینیت که پوشش های نامرتبی دندانی است و روی دندان های قدامی چسبانده می شوند استفاده کرد.

درمان ارتودنسی آیا برگشت پذیر است ؟

پس از اتمام کار ارتودنسی برای آنکه نتیجه حفظ شود باید کارهایی را انجام داد. در بعضی از مواقع می توان با یک سهل انگاری و کوتاهی باعث جا به جایی ناخواسته دندان ها شد. اما این نکته مهم را بدانید که بدن هر فرد در برابر تغییرات ناگهانی واکنش های نامطلوبی را از خود نشان می دهد و باید ارتودنسی به صورت آهسته و پیوسته انجام پذیرد.

انواع ارتودنسی

انواع روش های ارتودنسی چیست ؟

متخصص ارتودنسی به شما می گوید که چه نوع روش ارتودنسی برای برطرف کردن مشکلات دندانی شما مناسب می باشد.

روش های مختلفی برای ارتودنسی وجود دارد مانند :

 1. ارتودنسی ثابت
 2. ارتودنسی متحرک
 3. ارتودنسی دیمون
 4. ارتودنسی نامرئی
 5. ارتودنسی لینگوال
 6. ارتودنسی فانکشنال

در ادامه به بررسی انواع ارتودنسی می پردازیم

ارتودنسی دیمون :

در تکنولوژی دیمون ساز و کار لغزشی کشویی جایگزین براکت های سیمی معمول و کش می شود در نتیجه درمان کوتاه تر و مراحل آن سریع تر است و بیمار در طول درمان راحت تر می باشد. این سیستم نیروی زیادی به دندان ها وارد می کند که بی نظمی آنها شدیدتر می باشد.

ارتودنسی لینگوال :

این روش برای کسانی است که ترجیح می دهند اطرافیان از انجام ارتودنسی آنها با خبر نشوند. در این روش وسایل ارتودنسی در پشت دندان قرار می گیرد و ساز و کار آن با ارتودنسی فلزی یکی می باشد و تنها تفاوت آن در سیم کشی پشت دندان است.

هزینه این روش به دلیل سفارشی ساخت آن بالاتر است اما گزینه بهتری برای بیمارانی است که نمی خواهند دیگران متوجه ارتودنسیشان شوند.

ارتودنسی نامرئی :

پلاک شفاف این ارتودنسی کم کم دندان ها را در موقعیت بهتر حرکت می دهد .

در این روش از مجموعه پلاک های پلاستیکی شفاف استفاده می شود که روی دندان قرار میگیرند. در این روش به جای آنکه سیم ها هر بار عوض شوند پلاک جدیدی در اختیار بیمار قرار داده می شود.

بیمار باید به طور تمام وقت به جز مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن از پلاک استفاده کند.

ارتودنسی متحرک :

در این ارتودنسی بیمار می تواند آن را به حرکت در بیاورد زیرا قابل جا به جایی است به همین دلیل می تواند آن را در هنگام غذا خوردن از دهان خارج کند و دوباره آن را سر جای خود قرار دهد.

ارتودنسی فانکشنال :

این روش برای افرادی است که فک بالایی آنها جلوآمدگی دارد و فک پایین آنها عقب رفته است. این روش از ارتودنسی نیز توسط پلاک های متحرک فانکشنال انجام می شود و هم توسط دستگاه های ثابت.

ارتودنسی نامرئی

چگونگی قالب گیری ارتودنسی دندان :

اولین کاری که در ارتودنسی دندان ها انجام می شود قالب گیری است. در این مرحله دکتر با استفاده از رادیوگرافی از دندان ها قالب گیری می کند تا وضعیت دندان ها را در زمان شروع ثبت کند.

چگونگی تصویربرداری از دندان :

برای تصویر برداری طبق دستور پزشک با انجام مراحل زیر صورت می گیرد :

عکس رادیولوژی :

OPG یکی از رادیوگرافی های ضروری برای شروع درمان ارتودنسی می باشد که به وسیله آن ، متخصص قادر به دیدن ریشه دندان ها می شود و می تواند کلیه دندان ها را از لحاظ سلامت کلی بررسی کند.

عکس رنگی :

عکس رنگی برای بررسی وضعیت بافت سخت و نرم داخل دهان و ارزیابی شاخص های زیبایی صورت در ابتدای درمان ارتودنسی تجویز می شود.

مرحله بعدی معاینه بیمار در ارتودنسی می باشد :

در این مرحله فک بیمار بررسی می شود و متخصص پروتز دندان با برآورد هزینه و زمان انجام ارتودنسی و همچنین توضیح روش های موجود برای صاف کردن دندان ها ، بیمار را در جریان روند کاری قرار میدهد .

قرار دادن بریس در دهان برای ارتودنسی :

اگر بیمار ارتودنسی نامرئی را انتخاب کند بعد از انجام قالب گیری و عکس برداری های لازم ، می تواند تنها در 20 الی 30 دقیقه حضور در مطب ارتودنسی را انجام دهد اما اگر گذاشتن براکت را انتخاب کند این کار حدود 2 ساعت طول می کشد زیرا دندان پزشک باید دقت زیادی در گذاشتن براکت ها انجام دهد.

پس از قرار گیری براکت ها در دهان بیمار جلساتی را طبق زمان بندی تنظیم می کند تا روند پیشرفت درمان بیمار و تنظیم حرکات دندانی را بررسی کند.

پایان ارتودنسی دندان :

پس از پایان ارتودنسی و بدست اوردن نتیجه ایده آل ، بریس ها از دهان خارج می شود و پس از آن استفاده از نگه دارنده دندان برای ثابت نگه داشتن وضعیت دندان ها و فک بیمار آغاز می گردد. و همچنین بیمار می تواند برای داشتن دندان هایی سفید و زیبا کار بیلیچینگ انجام دهد. متخصص مدت زمان استفاده از پلاک نگدارنده را تعیین می کند. این زمان بندی برای همه یکی نیست و در بعضی موارد ریتینر استفاده می شود.

مرحله نگهدارنده بخش مهمی از درمان ارتودنسی است و اهمیت زیادی دارد و باید آن را در دهان بگذارید تا دندان ها مرتب باقی بماند.

توصیه هایی نیز در این باره بدانید:

 1. پلاک نگهدارنده را بعد از هر غذا خوردن تمیز کنید.
 2. تمام قسمت های پلاک را با مسواک تمیز کنید.
 3. از پلاک مراقبت کنید.
 4. احتمال آنکه ریتینر را گم نکنید آن را در محفظه مخصوص قرار دهید.

هزینه ارتودنسی چقدر است :


هزینه ارتودنسی شامل موارد بسیاری می شود اما هزینه به صورت یکجا پرداخت نمی شود .

عواملی که در هزینه ارتودنسی دخیل هستند شامل :

 1. نوع درمان
 2. طول مدت درمان
 3. میزان برهم ریختگی دندان ها
 4. نیاز به درمان های جانبی مانند جراحی فک
 5. دستمزد متخصص ارتودنسی دندان

 

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص ارتودنسی

آخرین مطالب پزشکی متخصص ارتودنسی

آخرین مقالات پزشکان متخصص ارتودنسی