جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸

ارتودنسی کودکان

تاریخ : 1398/06/03 ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان که به ارتودنسی پیشگیری نیز شناخته می شود می تواند از سن 7 سالگی آغاز شود. در این سن دندان های دائمی در حال شکل گیری و رویش هستند و فک نیز در حال رشد کردن است و به این ترتیب می توان بسیار آسان تر آن را برطرف نمود.

بسیاری از متخصصان ارتودنسی اعتقاد دارتد که درمان در کودکی از درمان های سخت و دردناک در دوران بزرگسالی بهتر است و از آن جلوگیری می کند.

این نکته مهم را بدانید که درمان زودهنگام برای همه مشکلات ارتودنسی قابل اجرا نیست اما ممکن است به بیمار کمک زیادی کند.

یکی از موقعیت هایی که در کودکی برای درمان آن ارتودنسی انجام می شود و بسیار موثر است پیش آمدگی دندان های جلویی است که باعث می شود فک نامتقارن رشد کند. این دندان ها می توانند به راحتی در اثر حوادثی مانند تصادف یا افتادن آسیب ببنند و ترک بخورند.

بهترین زمان ارتودنسی دندان :

طبق توصیه انجمن ارتودنسی آمریکا بهترین زمان برای ویزیت یک ارتودنتیست قبل از 7 سالگی است . ارتودنسی اولیه به عنوان ارتودنسی فاز اول نیز نامیده می شود.

در این سن دکتر به طور موثرتری می تواند مشکلات احتمالی دهان و دندان کودکان را قبل اینکه جدی تر شود از بین ببرد و درمان کند.

هدف از مشاوره دندانی هدایت و آگاه کردن والدین از وضعیت دندانی فکی کودک می باشد و به صرفه ترین زمان جهت شروع درمان را پیش بینی می کند. اگر زمان مناسب برای درمان ارتودنسی نرسیده باشد متخصص ارتودنسی زمان دیگری را برای بیمار مشخص می کند.

درمان عقب ماندگی فک بالا بهتر است در سنین قبل از بلوغ انجام شود :

درمان ارتودنسی برای عقب ماندگی فک بالا یا جلوزدگی فک پایین بهتر است هر چه سریع تر انجام شود اما اگر شدت ناهنجاری ها زیاد باشددرمان این ناهنجاری در سنین بالا از طریق ارتودنسی و جراحی فک قابل انجام می باشد.

البته متخصص ارتودنسی قادر است از ناهنجاری های دائمی فک های کودکان در سنین کودکی و قبل از بلوغ اگر شدید نباشد پیشگیری کند و رشد فک را با باقی قسمت های صورت و فک هماهنگ کند.

تنگی فک بالا نیز می تواند موجب کمبد فضا برای رویش دندان های دائمی شود همین موضوع باعث شلوغی و رشد نامنظم دندان هامی شود.

ارتودنسی متحرک

عوارض افتادن زودهنگام دندان شیری چیست؟

وجود دندان های شیری باعث نگه داشتن فضا برای رشد دندان های دائمی می شود. حال اگر دندان های شیری به دلایل مختلفی زودتر از قرار مشخص از دهان کودک خارج شود فضای خالی به وجود آمده ممکن است به وسیله رویش نامناسب دندان های دائمی پر شوند.

به همین دلیل عملکرد دندان های دائمی مختل می شود و اشغال فضای موجود به وسیله دندان های تازه جوانه زده ممکن است باعث کج و نامنظمی دندان های جدید شود.

برای جلوگیری از این مشکلات و عوارض بعد از افتادن زودهنگام دندان های شیری می توان از یکی از ابزارهای ارتودنسی در کودکان به نام فضای نگهدارنده استفاده کرد زیرا این دستگاه می تواند تا درآمدن دندان دائمی فضای خالی را پر کند و از کج درامدن دندان ها جلوگیری کند.


مقاله پیشنهادی :  کامپوزیت ارتودنسی

چه اختلالاتی با ارتودنسی کودکان برطرف می شود؟

  1. جلوزدگی فک و عقب ماندگی فک
  2. از دست رفتن دندان و خالی شدن فضای بین دندان
  3. وجود دندان های اضافه
  4. ترک عادت مکیدن انگشت ها
  5. کجی و نامرتبی دندان ها
  6. کم بودن تعداد دندان ها
  7. از دست دادن زودهنگام دندان شیری
  8. تنفس دهانی

تمیز کردن دندان ها به وسیله پارچه خیس :

راه های جلوگیری از پوسیدگی شامل چک آپ های دندانپزشکی ، استفاده از فلوراید ، رعایت بهداشت و مسواک های به موقع است. از زمانی که دندان کودک شروع به رویش می کند مادر می تواند با استفاده از برس های نرم و پلاستیکی می تواند دندان های کودک را تمیز کند . کودک باید بعد از هر بار شیر خوردن و تغذیه ، لثه و دندان ها را با یک پارچه خیس تمیز کند .

چرا کودکان باید ارتودنسی انجام دهند ؟

کودکان ممکن است دچار ناهنجاری های دندانی و فکی شوند. ناهنجاری هایی مثل کجی دندان ها ، اختلال در هم پوشانی دندان ها ، به هم فشردگی دندان ها و قرار نگرفتن درست فک ها روی همدیگر از مهم ترین دلایلی است که کودکان را ترغیب به انجام این درمان می کند.

این افراد ممکن است مشکلاتی مانند اختلال در جویدن و بلع و اختلال در گفتار و ادای کلمات مواجه می شوند و از همه مهم تر در تنفس مشکل داشته باشند همچنین باید مراقب پوسیدگی دندان ها که در پی این اختلالات به وجود می آید بود.

ارتودنسی کودکان چگونه انجام می شود؟

پزشک ابتدا معاینات لازم را انجام می دهد و اگر دندان نهفته ای وجود داشته باشد رادیوگرافی انجام می شود تا تشخیص درستی برای روند بیماری انجام شود.
سپس ارتودنتیست با فشار ماده خمیری به دندان های فک بالا و پایین از آنها یک قالب تهیه می کند. زمانی که قالب خشک شد الگویی از دندان های کودک به دست می آید که می تواند پزشک را در نحوه درمان یاری کند.

دندانپزشکان کودک باید بتوانند با کودکان رابطه خوبی برقرار کنند زیرا بسیاری از بچه ها از دندانپزشک ترس دارند و دندانپزشک باید ترس آنها را کم کند.

دندانپزشک می تواند برای کودکان از براکت های رنگی استفاده کند. علاوه بر براکت ها و سیم ها ممکن است برای تکمیل درمان و رسیدن به نتیجه درمان مناسب به وسایل دیگری مانند هدگیر کمک بگیرد.

مدت زمان ارتودنسی در کودکان بستگی به میزان مشکلات دندانی انها دارد. بعد از پایان درمان نیز برای جلوگیری از بازگشت دوباره آن از قالب نگهدارنده کوچک استفاده می شود.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار برای بهبود طول درمان نحوه مراقبت از براکت ها و دیگر وسایل می باشد. مسواک زدن بعد از غذا و استفاده از نخ دندان باید به کودک آموزش داده شود.

مزایای ارتودنسی برای کودکان

مزایای درمان ارتودنسی در کودکان چیست؟

مداخله زود هنگام برای درمان ارتودنسی این مزیت را دارد که آرواره کودک هنوز در حال رشد است. درمان زود هنگام در زمانی که قوس دندانی و فک ها در جایگاه درستی نیستند مفید باشد. البته در بزرگسالی این افراد به  درمان بیشتری نیاز دارند .

همچنین در مواردی که مشکلات فکی و استخوانی وجود ندارد با استفاده از ارتودنسی متحرک می توان به راحتی به نتیجه مطلوب رسید در صورتی که ارتودنسی متحرک در بزرگسالان به سختی قابل انجام است.

دستگاه وسیع کننده کام چیست؟

وسیع کننده کام ممکن است برای گسترش قوس دندانی فک بالای کودک مورد استفاده قرار گیرد تا فضای بیشتری را برای رشد دندان ها فراهم کند و از ایجاد تراکم زیاد در دندان ها جلوگیری کند.

در این مرحله دو قطعه پلاستیک متصل به دو طرف دندان های آسیای بالا و یک پیچ وسیع کننده تشکیل می شود. زمانی که پیچ وسیع کننده چرخانده می شود دستگاه دو طرف فک را از هم دیگر دور می کند. در نتیجه فک به تدریج عریض شده و فضا برای رشد دندان های دائمی کودک باز می شود.

کش های ارتودنسی :

براکت ها ، انواع سیم کشی دندان و لیگاتورها وظیفه حرکت دادن دندان ها در امتداد خط لثه و در زاویه ای رو به بیرون لثه را بر عهده دارند. کش ها فک را به جلو یا عقب می کشند تا با ردیف کردن دندان ها لبخندی زیباتر ویدن و گاز زدن راحت تر می شود.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص ارتودنسی

آخرین مطالب پزشکی متخصص ارتودنسی

آخرین مقالات پزشکان متخصص ارتودنسی