یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

اطلاعات عمومی برای پیشگیری از سرطان سینه

تاریخ : 1395/05/18 اطلاعات عمومی برای پیشگیری از سرطان سینه

اطلاعات عمومی برای پیشگیری از سرطان سینه

پستان مهمترین عضوی است که بیماری های آن ، زنان را به درمانگاه ها و مطب ها راهنمایی می کند . شایعترین علامت بیماری های پستان ، درد ، پس از آن توده ( که حدود 70 درصد موارد خوش خیم است ) و پس از آن ترشح غیر طبیعی از نوک سینه است .
نکاتی برای پیشگیری از سرطان سینه

ضایعات بدخیم یا سرطانی پستان بیشتر در دوران یائسگی یا بعد از آن ایجاد می شود و با بالا رفتن سن ، شیوع این ضایعات نیز افزایش می یابد . حدود 75 درصد سرطان های پستان بعد از 40 سالگی و کمتر از 2 درصد آنها قبل از 30 سالگی ایجاد می شود .


نکات روانی – اجتماعی سرطان سینه

پستان یکی از نمادهای زنانگی است . فکر از دست دادن پستان برای بسیاری از زنان غیر قابل تحمل است . واکنش زن نسبت به هر بیماری واقعی یا مشکوک ممکن است شامل ترس از بدشکلی و از دست دادن جذابیت و ترس از مرگ باشد . این نگرانی ها می تواند مانع بزرگی در مقابل ارزیابی مشکلات پستان باشد . به عقیده روانشناسان بین پستان و صفت مادری ارتباط نمادین وجود دارد . و زمانی که یک پستان برداشته می شود این صفت به شدت مورد تهدید قرار می گیرد . طبیعی است که سلامت روانی زنان ممکن است با از دست دادن پستان به مخاطره بیفتد .
معاینه پستان

در هنگام معاینات عمومی یا تناسلی زنان و یا در صورت مشکوک شدن ، استرس یا شکایت بیمار از بیماری پستان ، معاینه ی پستان انجام می گیرد . یکی از موانع در معاینه ی کامل پستان ، این است که اکثر بیماران و بسیاری از پزشکان نسبت به معاینه ی این عضو تا حدی حساسیت نشان می دهند و ناراحت می شوند . برخوردی دقیق و ماهرانه و همراه با توضیح کافی توسط پزشک ، معاینه را آسان می کند . معاینه پستان توسط متخصص ، در سنین 20 تا 40 سالگی هر سه سال یک بار و پس از آن سالی یک بار توصیه می شود . معاینه کامل پستان شامل ارایه توصیه هایی درباره خودآزمایی پستان نیز هست که در زیر به آن اشاره می گردد . توصیه می شود بانوان محترم ماهانه یک بار خود را با روشی که توضیح میدهیم آزمایش کنند .
خودآزمایی پستان ( معاینه پستان توسط خود فرد )

از آن جایی که در کشور ما 80 درصد سرطان سینه توسط خود زنان کشف می شود ، آموزش چگونگی انجام و زمان معاینه ی پستان به زنان بسیار مهم است . تمامی دختران دبیرستانی باید نسبت به نحوه ی خودآزمایی آگاه شوند و آن را به عنوان یک وظیفه ی بهداشتی هر ماه انجام دهند . طبق تحقیقات به عمل آمده ، تخمین زده می شود که تعداد کمی از زنان هر ماه پستان خود را معاینه می کنند . حتی زنانی که معاینه ی ماهیانه ی پستان را انجام می دهند نیز اغلب با تأخیر به پزشک مراجعه می کنند . دلایل این رفتار را باید در مواردی از قبیل مسائل اقتصادی ، عدم آگاهی از اهمیت و روش انجام خودآزمایی ، عوامل روانی ، ترس ، خجالت بی مورد و افسردگی دانست . انجام معاینه ماهانه پستان بعد از هر دوره قاعدگی برای بانوان 30 ساله و بالاتر حتماً توصیه می شود .

آگاه کردن زنان از نحوه ی انجام خودآزمایی بسیار حیاتی است . بهترین زمان معاینه ی پستان توسط خود فرد ، پایان دوره ی قاعدگی یا چند روز پس از خاتمه ی قاعدگی است . زیرا در دوران قبل از قاعدگی ممکن است به طور طبیعی پرخونی و یک توده با قوام نرم در سینه وجود داشته باشد که چند روز بعد از شروع قاعدگی از بین می رود . زنان بعد از یائسگی نیز می توانند معاینه ی ماهیانه ی پستان را هر ماه در یک روز معین انجام دهند . مهم این است که روز معاینه ثابت باشد . زنانی که رحمشان را برداشته اند باید درباره ی بهترین زمان برای انجام خودآزمایی با پزشک خود مشورت کنند . البته لازم است زنان تفاوت بافت طبیعی غده ای را با بافت چربی تشخیص دهند و اگر در هنگام لمس توده ای از هر نوع کشف کردند نباید زیاد آن را مالش دهند ، بلکه باید به پزشک مراجعه نمایند .

 
نحوه ی انجام خود آزمایی پستان

1 – مشاهده :

    طوری در مقابل آیینه قرار بگیرید که از سر تا کمر خود را ببینید . سپس پستان های خود را از جلو و بعد از راست و چپ مشاهده کنید . آن گاه بازوها را در طرفین بدن قرار دهید و به اندازه ، شکل ، رنگ ، نمای ظاهری کلی ، سیاهرگ ها ، نوک پستان و سایر ویژگی های پستان ها دقت کنید .
    بازوها را به بالای سر ببرید . به طوری که به دنبال بالا بردن بازوها هر دو پستان به سمت بالا حرکت کنند . سپس پستان ها بررسی کنید .
    کف دست ها را پشت سر ، به هم قفل کرده و شانه ها را به عقب بکشید و به پستان ها نگاه کنید و آنها را از نظر فرورفتگی پوست ، تو کشیدگی نوک پستان ها ، عدم تقارن و پوسته پوسته شدن و سایر علائم بررسی کنید .
    دست ها را در دو طرف کمر قرار دهید و شانه ها را به طرف داخل و قدری به سمت جلو و پایین بیاورید . سپس پستان ها را مورد بررسی قرار دهید . در نگاه کردن به پستان باید به بزرگی و غیر یکنواختی و یا ظاهر توده در پستان و یا بسیار مهم تر فرو رفتگی های کوچک ، به خصوص  با بالا بردن دست ها توجه کرد .

2 – لمس :

    برای لمس پستان ها در حالت درازکش قرار بگیرید . یک بالش زیر شانه در سمت مورد معاینه بگذارید و دست همان طرف را زیر سر قرار دهید . سر انگشت های خود را به یکدیگر بچسبانید و از قسمت نرم انگشتان برای لمس پستان استفاده کنید . ( با دست چپ پستان را معاینه کنید و برعکس )
    از انتهای بالایی پستان ( حدود استخوان ترقوه ) تا پایین پستان ( لبه پایینی سینه بند ) و از جناغ سینه تا تمام زیر بغل باید معاینه شوند . برای این کار می توانید از اطراف نوک پستان در دایره های فرضی هم جهت با عقربه های ساعت ، لمس را انجام دهید .
    پس از لمس هر پستان ، لمس زیر بغل همان طرف را انجام دهید . لمس زیر بغل مانند لمس پستان با نوک انگشتان انجام می شود و در صورت وجود هرگونه سفتی یا غده در زیر بغل ، باید جهت معاینه به مراکز بهداشتی مراجعه نمایید .
    در انتهای معاینه ، پستانها را در جهات مختلف مانند حالت دوشیدن فشار دهید و به ترشحات نوک پستان توجه کنید . ترشحات نوک پستان شایع هستند و اگر از هر دو پستان باشند ، معمولا خطری ندارند. ترشحات خونی یا خونابه ای و بی رنگ یک طرفه مهمتر هستند و ممکن است به دلیل بیماریهای سرطانی ایجاد شده باشند .
    شما می توانید لمس پستان را در زیر دوش حمام نیز انجام دهید ، به این دلیل که آب و صابون حرکت انگشتان بر پوست را آسان می نماید .

منبع:راستینه

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح عمومی

آخرین مطالب پزشکی جراح عمومی

آخرین مقالات پزشکان جراح عمومی