دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

افتادگی مثانه | نشانه ها و روش های درمان

تاریخ : 1398/02/31 افتادگی مثانه | نشانه ها و روش های درمان

سیستوسل یا افتادگی مثانه 

به حالتی گفته می شود که در آن مثانه درون واژن می افتد. به طور طبیعی مثانه در لگن و بین استخوان های لگن قرار گرفته است. مثانه ارگانی بالون مانند و عضلانی می باشد که دفع ادرار از این قسمت صورت می گیرد. در طول دفع ادرار مثانه از طریق مجرای پیشاب که در زیر شکم قرار گرفته تخلیه می شود. مجرای پیشاب اندامی لوله مانند است که ادرار را از مثانه به خارج بدن ارسال می کند. واژن نیز لوله ای است که در کنار مجرای پیشاب قرار گرفته و از طرفی به رحم و از طرف دیگر به بیرون از بدن راه دارد. 


چه عاملی منجر به سیستوسل می شود؟ 

سیستوسل زمانی رخ می دهد که بافت های نگهدارنده و ماهیچه های این بخش ضعیف شده یا کش بر میدارد و موجب شده مثانه حالت طبیعی خود را از دست داده و افتادگی پیدا کند و به سمت واژن آویزان می شود. در سیستوسل بافت های مثانه با پوست واژن پوشیده می ماند. سیستوسل معمولا در اثر ضربه و آسیب دیدن بافت ها و ماهیچه هایی رخ می دهد که اندام های لگنی را بالا نگه می دارند. ارگان های لگنی در بانوان عبارتند از واژن ، رحم ، دهانه ی رحم ، مثانه ، مجرای پیشاب و روده ی کوچک. ضعیف شدن یا آسیب رسیدن به ماهیچه های نگهدارنده ی موجود در لگن معمولا پس از زایمان طبیعی و یا زمانی که فشار زیادی به لگن وارد می شود مانند زمان یبوست ، سرفه های خیلی شدید ، بلند کردن چیزهای سنگین و چاقی، رخ می دهد. معمولا با افزایش سن احتمال ابتلا به این اختلال بیشتر می شود زیرا بافت ها خود به خود ضعیف تر شدن و خاصیت ارتجاعی خود را کم کم از دست می دهند. 


علائم سیستوسل کدامند؟ 


معمولا افتادگی مثانه با علائم زیر همراه است : 

  • برآمدگی و متورم شدن واژن
  • احساس این که چیزی درون واژن افتاده است
  • احساس سنگینی یا پر شدگی در لگن
  • دفع ادرار سخت به خصوص در ابتدا
  • احساس اینکه ادرار کامل دفع نشده
  • احساس دائمی دفع ادرار 

تشخیص این بیماری با انجام آزمایشات و معاینه ی فیزیکی واژن انجام می گیرد. معمولا در طول این آزمایشات میزان شدت افتادگی نیز مشخص می شود. سیستوسل معمولا دارای سه درجه است که درجه ی اول آن خفیف است و مقداری از مثانه درون واژن می افتد ، درجه ی دوم متوسط است که مثانه در دهانه ی واژن می افتد و درجه ی سوم که شدید است و مثانه کاملا درون واژن می افتد. 

 

 

دکتر مژگان جامعی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
جوانسازی و رفع آتروفی واژن
جراحی زیبایی قسمت خارجی دستگاه تناسلی بانوان (لابیاپلاستی)
رفع مشکلات دستگاه تناسلی بعد از زایمان
رفع تیرگی ناحیه تناسلی بانوان
درمان افتادگی مثانه و بی اختیاری ادرار
درمان درد هنگام نزدیکی
رفع خشکی واژن
درمان علائم یائسگی
انجام تنگ کردن واژن

 

شماره تماس: 77874363

تهران - تهرانپارس - بالاتر از فلکه اول - ابتدای خیابان 154 شرقی - ساختمان پزشکان سریتا - طبقه دوم - واحد 7

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی