پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

انجام روش های بارداری IUI و IVF

تاریخ : 1398/06/11 انجام روش های بارداری IUI و IVF

اطلاعات مفید در مورد روش بارداری IVF و IUI

بارداری از طریق آی یو آی IUI

در اصل این روش کمکی برای باردار شدن می باشد. این اقدام به معنای تزریق اسپرم شسته شده و تقویت گردیده مرد به طور مستقیم به درون حفره رحم خانم است. این روش یک نوع نزدیکی پیشرفته به حساب می آید که دخالتهایی مناسب در آن شده است.

این روش زمانی به شما یاری می رساند که :

 1. شما و همسرتان به دلیل مشکلات مختلف قادر به انجام نزدیکی نیستید.
 2. برای بچه دار شدن نیاز به کمک دارید مثلا همسرتان بیماری های مقاربتی دارد و نیاز است تا اسپرم ها شسته شده تا این بیماری ها به شما و کودکتان منتقل نشود.
 3. شما نیاز به اسپرم اهدایی برای بچه دار شدن دارید.
 4. برخی از مشکلات باروری مانند اندومتریوز ، تعداد کم اسپرم یا کیفیت پایین اسپرم و .. دارید که این مشکل با روش آی یو آی حل می شود.
 5. اگر بعد از دو سال تلاش بچه دار نشدید می توانید لقاح مصنوعی IVF را انجام دهید اما اگر دوست نداشته باشید از روش آی یو آی می توانید استفاده کنید.

 

روش IUI برای افراد دارای بیماری زیر توصیه نمی شود :

 1. زنان دارای بیماری شدید لوله فالوپ
 2. زنان با سابقه عفونت لگن
 3. زنان مبتلا به آندومتریوز متوسط تا شدید
 4. حجم مایع منی در مرد کم است.
 5. تعداد اسپرم ها در مایع منی کم باشند.
 6. میزان حرکت اسپرم ها نسبت به حالت طبیعی کاهش یافته باشد.
 7. زمانی که علت خاصی برای ناباروری پیدا نشود یا اصطلاحا ناباروری ایدیوپاتیک باشد.

مقاله پیشنهادی : اطلاعات مفید برای درمان ناباروری بدون علت 

 

انجام روش های بارداری IUI

مراحل انجام IUI :

انجام روش IUI نیازمند تخمک گذاری، حداقل یک لوله رحم باز و نمونه مایع منی حاوی اسپرم های سالم است.

در هر بار انجام این کار یک سیکل می گویند که شامل اولین روز عادت ماهانه تا تخمک گذاری ، تلقیح و سپس انجام تست بارداری در دو هفته بعد انجام می شود. مراحل این روش به قرار زیر است :

1. تولید تخمک :

تخمدان ها به چند روش تخمک تولید می کند. ممکن است در این مرحله پزشک انجام یک دوره بدون محرک تخمک گذاری را پیشنهاد کند که در آن از داروهای باروری استفاده نمی شود یا امکان دارد مصرف داروی باروری در ابتدای دوره عادت ماهانه توصیه شود تا تخمدان با تحریک شدن توسط دارو بیش از یک تخمک بالغ تولید کند.

2. تعیین زمان تخمک گذاری :

تلقیح اسپرم باید زمان مناسبی نسبت به زمان تخمگ گذاری باشد و پزشک باید این زمان را مشخص کند. گاهی نیز ممکن است پزشک برای آزادسازی تخمک تزریق آمپول hcg را تجویز کند و در این زمان آزاد سازی تخمک معمولا 36 ساعت بعد از تزریق این آمپول انجام می شود. برخی از پزشکان 24 ساعت بعد از تزریق عمل iui را انجام می دهند.

3. شستشوی اسپرم :

در روز عمل مرد باید یک نمونه اسپرم دهد که در آزمایشگاه شسته شود و باعث می شود تا اسپرم های مقاوم تری در مقدار کمی مایع تجمع کند.

4. تلقیح اسپرم :

پزشک اسپرم های مقوم تر را از طریق یک لوله باریک و بلند مستقیما از راه دهانه رحم به رحم منتقل می کند. این کار بدون درد است اما برخی پس از انجام آن دچار گرفتگی خفیف ماهیچه ها می شوند انجام این کار چند دقیقه طول می کشد.

5. تست بارداری :

تقریبا دو هفته بعد از تلقیح اسپرم به داخل رحم ، تست بارداری انجام می شود.

 

عوارض احتمالی آی یو آی :

عوارض ناگوار IUI شامل عفونت ، گرفتگی رحم و به ندرت انتقال ویروسی از نمونه منی است. همچنین داروهای باروری عوارض جانبی بالقوه دارند، از جمله سندرم هیپرستولاسیون تخمدان و بارداری با بیش از یک جنین.

اگر پس از سه دوره IUI هیچ حاملگی به دست نیاید متخصصان باروری می توانند درمان های پیشرفته تر مثل IVF را توصیه کنند.


مقاله پیشنهادی :  درمان سقط جنین مکرر 

لقاح مصنوعی به روش IVF :

این روش با سابقه ترین شکل از روش های کمک باروری است که پس از تحریک تخمدان ها و تخمک گذاری، تخمک ها و اسپرم دریافت و لقاح در خارج از رحم انجام شده و پس از تشکیل جنین، به داخل رحم منتقل می شود.

معمولا در مواردی که شرایط رسیدن اسپرم به تخمک در رحم فراهم نباشد مانند انسداد لوله های رحمی و چسبندگی لگنی و یا تعداد کم و تحرک پایین اسپرم از این روش استفاده می شود.

موارد کاربرد IVF :

 • مشکلات لوله های رحمی :

در خانم هایی که لوله های فالوپ بسته باشد و یا چسبندگی لوله ها یا اعضای لگنی وجود داشته باشد و یا خانم هایی که حاملکی خارج از رحمی آنها برداشته شده و یا خودشان لوله هایشان را بسته باشند این روش پیشنهاد می شود.

 • آندومتریوز :

در صورت عدم پاسخ به جراحی و دارویی احتمال باردار شدن افراد مبتلا به آندومتریوز با روش IVF بیشتر است.

 • نازایی با علل ناشناخته :

در 10% موارد نازایی علیرغم ارزیابی های کامل انجام شده ، علت مشخصی برای نازایی یافت نمی شود ، در این موارد که ناباروری به علت نامشخص تعریف می شود روش IVF انتخاب می شود.

 

مراحل انجام تلقیح لقاح به روش IVF :

به صورت کلی این روش شش مرحله دارد :

 1. تحریک تخمدان و بررسی رشد فولیکول ها
 2. جمع آوری تخمک ها
 3. تهیه و آماده سازی اسپرم
 4. لقاح و رشد جنین در محیط آزمایشگاه
 5. انتقال جنین به داخل رحم
 6. مصرف دارو در حین و پس از انتقال جنین

بررسی وضعیت بارداری انجام تست بارداری

 

عوارض و خطرات احتمالی روش IVF :

 • در برخی موارد لکه بینی یا خونریزی خفیفی طی یک یا دو روز بعد از عمل تخمک کشی دیده می شود.
 • ممکن است احساس درد در ناحیه شکم پس از انجام عمل تخمک کشی وجد داشته باشد که با مسکن برطرف نشود باید به پزشک مراجعه کرد.
 • خطر بارداری در لوله های فالوپ به جای رحم نیز وجود دارد که به آن بارداری خارج از رحم گفته می شود که اگر به موقع تشخیص داده نشود می تواند خطرهایی به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از این خطر پزشک دو هفته بعد از بارداری سونوگرافی انجام دهد تا از سلامت بارداری اطمینان حاصل کند.

بارداری از طریق IVF

تفاوت بین IVF و IUI در چیست ؟

IUI به بدن اجازه می دهد که بیشتر از IVF کارخود را انجام دهد. بنابراین طبیعی تر است اما موفقیت آن کمتر می باشد. در IUI ، اسپرم با بالاتربن کیفیت انتخاب شده و به رحم تزریق می شود که در آنها بارداری به صورت طبیعی رخ می دهد.

در IVF تخمک ها از بدن خارج می شوند و در آزمایشگاه بارور می شوند این یعنی IUI یک روش کمتر تهاجمی است که شامل داروهای کمتری نسبت به IVF می باشد و ارزان تر است.

با این حال موفقیت IVF بیشتر می باشد. هنگامی که اسپرم تزریق می شود به بدن اجازه داده می شود فرایندهای طبیعی خود را انجام دهد در حالیکه در IVF کنترل بیشتری از بیرون وجود دارد و می توانید تخمک را کنترل کنید و بهترین جنین را به رحم بازگردانید.


مقاله پیشنهادی : مراحل انجام کاشت اسپرم در رحم

استفاده از اسپرم اهدایی چگونه است ؟

اگر اسپرم اهدایی مورد نیاز باشد می توانید یک اهدا کننده شناخته شده یا ناشناس انتخاب کنید که مایل به ارائه اسپرم باشد. اسپرم اهدایی از مردی دیگر باید حداقل 6 ماه قبل از استفاده از آن یخ زده باقی بماند.

این کار به صورتی انجام می شود که اهدا کننده می تواند دو بار بیش از 6 ماه مورد آزمایش قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود هیچ بیماری عفونی مانند HIV یا هپاتیت وجود ندارد. اسپرم منجمد از اسپرم تازه تاثیر کمتری دارد.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص نازایی و ناباروری

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص نازایی و ناباروری