یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

انحراف تیغه بینی چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود

تاریخ : 1397/12/21 انحراف تیغه بینی چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود

انحراف تیغه ی بینی

انحراف تیغه ی بینی به دلیل انحراف دیواره ی نازک بینی به یک سمت ایجاد می شود . در بسیاری از موارد این انحراف موجب می شود که یک سوراخ بینی نسبت به سوراخ دیگر کوچک تر شود . اگر این انحراف شدید باشد موجب انسداد یک طرف بینی شده و مانع جریان هوا در بینی شده و مشکلات تنفسی بسیاری را بوجود می آورد. دلایل بسیاری وجود دارد که  باعث انسداد بینی می شود از جمله ورم بافت بینی و انحراف بینی.

 

علائم انحراف تیغه ی بینی

در بسیاری از موارد انحراف تیغه ی بینی قابل رویت نیست و حتی در بیشتر مواقع خود فرد نیز از این انحراف بی خبر است . با این وجود علائم و نشانه های معمول آن عبارتند از : تنفس از راه بینی در طول خواب ، خونریزی از بینی ، درد صورت ، انسداد یک یا هر دو حفره ی بینی ، خوابیدن تنها به یک سمت ، ظاهر شدن سینوس های عفونی .

اگر هر یک از نشانه های بالا را داشتید به پزشک مراجعه کنید .

 

تشخیص انحراف تیغه ی بینی

در ابتدا پزشک سوالاتی در مورد علائم و نشانه هایی که دارید می پرسد و سپس با نور و آینه ی طبی مخصوص بینی ، داخل بینی را نگاه می کند . بعد از نتیجه گیری وضعیت شما پزشک می تواند بیماری تان را تشخیص داده و شدت آن را نیز به شما بگوید .

 

درمان انحراف تیغه ی بینی

درمان اولیه ی انحراف بینی مدیریت علائم خطوط بافت بینی است که می تواند منجر به انسداد بینی و خفگی در بینی می شود . در این مورد پزشک برایتان داروهای زیر را تجویز می کند : اسپری استروئیدی بینی ، داروی آنتی هیستامین . در صورتی که علائم بیماری هنوز در شما وجود داشته باشد پزشک ممکن است روش جراحی که به آن سیپتوپلاستی می گویند را انجام دهد و معمولا در طول این فرآیند پزشک عمل تغییر شکل بینی و زیبایی بینی نیز همزمان انجام می دهد .

 

عوامل خطرزای انحراف تیغه ی بینی

در بسیاری از موارد انحراف بینی به طور مادرزادی و یا ایجاد یک ضربه به بینی در کودکی اتفاق افتاده باشد . بعد از تولد معمولا انحراف بینی در اثر ایجاد ضربه به بینی ممکن است ایجاد شود . مهم ترین عوامل خطرزا عبارتند از : عدم پوشیدن کلاه ایمنی موقع راندن موتور و انجام بازی های تماسی.


دکتر عباسعلی فهزادی

فارغ‌التحصیل دانشکده پزشکی شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی و فارغ‌الدوره فلوشیپ فوق تخصصی اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز است. سابقه بیش از بیست سال درمان بیماران با رویکرد طب کل نگر و اعمال جراحی‌های بینی و پلاستیک صورت و اندوسکوپی سینوس را دارد.

نشانی: خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان ونک، کوچه والی نژاد، پلاک ۵۴، ساختمان سینا، طبقه ۲، واحد۲۰۲

تلفن همراه: 09217472960

شماره تماس: 88652372 - 88886026

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های جراح و متخصص گوش و حلق و بینی(جراحی زیبایی بینی)

آخرین مطالب پزشکی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی(جراحی زیبایی بینی)