یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

انواع درمان بیماری وسواس

تاریخ : 1398/01/01 انواع درمان بیماری وسواس

بیماری وسواس خود به خود رفع نمی شود و همچنین درمان قطعی ندارد . شما می توانید با فکر نکردن به این مسئله و کم کردن حساسیت های خود با این بیماری مقابله کنید . درمان آن تنها به تصمیم قطعی خودتان نیازمند است و سپس باید از یک متخصص نیز کمک بگیرید . پس از تصمیم به ترک آن باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا وی با بررسی ها بفهمد ریشه ی بیماری تان چیست . یک متخصص روان پزشک و اعصاب و روان برای درمان بیماری شما مناسب است . برای بسیاری از افراد مشاوره ی رو در رو و یا مصرف دارو می تواند موثر واقع شود.

 

درمان رفتار شناختی

وسواس دارای یک چرخه است که عبارتند از : وسواس ، نگرانی ، اضطرار و آسودگی . در این روش ابزارهایی به شما داده می شود که طبق عادات ، رفتار و اعمال بد شما عمل می کند . هدف آن جایگزینی عادات و افکار مثبت به جای عادات منفی است.

 

دارو درمانی

داروهای ضد افسردگی معمولا اولین داروهای پیشنهادی به این بیماران هستند . پزشک ممکن است برایتان کلومیفرامین ، فلوکستین ، سرترالین و یا داروهای ضد افسردگی دیگری را با توجه به سن ، میزان بیماری و علائمی که دارید برایتان تجویز کند . معمولا باید در مرحله ی اول دوماه کامل داروهایتان را مصرف کنید . این داروها دارای اثرات جانبی مانند خشکی دهان ، حالت تهوع و حتی فکر انجام خودکشی هستند . اگر مورد آخر به ذهنتان می رسد حتما به پزشک مراجعه کنید تا دارویتان را عوض کند . داروهایتان را طبق دستور و مرتب بخورید . اگر اثرات جانبی نداشتید و احساس بهتری دارید خودسرانه داروی خود را قطع نکنید و حتما قبل از این کار به پزشک مراجعه کنید تا با کمک او و به روش صحیح کم کم داروی خود را قطع نمایید در غیر این صورت ممکن است علائم بیماری تان برگردد.

 

سایر درمان ها

گاهی اوقات این روش ها موثر واقع نمی شوند و پزشک برای موارد جدی تر از درمان های تجربی کمک می گیرد که عبارتند از:

آزمایشات کلینیکی، تحریک عمیق مغز، درمان با تشنج برقی

هدف از درمان این بیماران کنترل مغز آن ها برای کنترل کردن علائم و نشانه های بیماری می باشد. شما می توانید علاوه بر دستورات پزشک ، با تغذیه ی مناسب و ورزش و خواب کافی به بهبود سریع خودتان کمک کنید . از نظر احساسی نیز فعال باشید و سعی کنید در محیط های دوستانه و خانوادگی بیشتر فعالیت داشته باشید ، البته بهتر است ابتدا با افرادی رفت و آمد کنید که بیماری تان را درک کنند و به شما در این زمینه کمک کنند تا به بهبودی کامل دست یابید.


دکتر ملیحه رفیع فرحزادی

روانپزشک

متخصص اعصاب و روان

 

خدمات مطب شامل:

درمان افسردگی، اضطراب، وسواس، پرخاشگری، اعتیاد، مشکلات زناشویی و جنسی درمان اختلالات روان تنی (روده تحریک پذیر، میگرن، سردرد های عصبی و ...)

درمان اختلالات خوردن (پرخوری و چاقی عصبی، بی اشتهایی عصبی و ...)

مشاوره فردی، روان درمانی، زوج درمانی درمان بیش فعالی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان

درمان اختلال دوقطبی و سایکوز و اسکیزوفرنی

عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران بورد تخصصی روانپزشکی از دانشگاه شهید بهشتی تهران

نشانی: تهران، خیابان ولیعصر، نبش زعفرانیه، ساختمان پزشکان 1590، واحد 55

تلفن همراه: 09127381586

شماره تماس: 22734323_22716966

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر روانپزشک

آخرین مطالب پزشکی دکتر روانپزشک