یکشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۸

انواع درمان و جراحی‌های لثه

تاریخ : 1396/08/02 انواع درمان و جراحی‌های لثه

در ادامه به معرفی تمامی روش‌های درمانی و جراحی‌های لثه پرداخت و عمکلرد و نتیجه هر کدام از آن‌ها را توضیح خواهیم داد.


حتما بخوانید: جراحی لثه | انواع و پیامدهای آن


انواع درمان و جراحی‌های لثه

درمان هایی که متخصص درمان لثه انجام می دهد

افزایش طول تاج

این روش در دندانپزشکی برای زیباسازی دهان و یا بهبود ظاهر لثه ها انجام می‌شود.

بیمارانی که مایل به داشتن لبخند زیبایی هستند، می توانند از درمان افزایش طول تاج استفاده کنند. در طی این روش، اضافه لثه و بافت استخوانی تغییر شکل می یابد تا دندان های طبیعی بیشترجلوه کنند. این کار را می توان برای یک دندان، حتی خط لثه یا چند دندان برای ایجاد یک لبخند طبیعی انجام داد. همچنین افزایش طول تاج برای احیا یا روش های زیبایی یا ترمیمی دندانپزشکی نیز توصیه می شود. مثلا اگر دندانی در زیر خط لثه پوسیده شده باشد یا شکسته شود میتوان از این درمان بهره برد.

پیوند بافت نرم

روش پیوند بافت نرم برای درمان تحلیل لثه یا بهبود ظاهر لثه ها انجام می شود.

دیده شدن ریشه های دندان به خاطر تحلیل لثه اتفاق می افتد. تحلیل لثه ممکن است به دلایل مختلفی از جمله مسواک زدن نادرست یا بیماری های پریودنتال (لثه) اتفاق بیافتد . هنگامی که این عوامل کنترل شود، روش پیوند بافت نرم می تواند آسیب را ترمیم و به جلوگیری از تحلیل اضافی و از دست دادن استخوان کمک کند. در طول این روش لثه سالم نقاط دیگر در دهان برای پوشش ریشه هایی که در معرض دید قراردارند استفاده می شود. این روش را می توان برای یک دندان یا چندین دندان انجام داد تا یک خط لثه ایجاد شود و حساسیت را کاهش داد.

بیماری های پریودنتال

بیماری های پریودنتال (پریودنتیت) عفونت هایی هستند که باعث تخریب لثه ها و استخوان های حمایتی می شوند که دندان های شما را نگه می دارند.

علت اصلی پریودنتیت ( التهاب لثه ) پلاک باکتریایی است که یک لایه چسبنده است که دائما روی دندانهای شما شکل می گیرد. اگر پلاک حذف نشود، می تواند به یک ماده سخت تبدیل شود که رسوب دندان یا جرم نامیده می شود. باکتری موجود در پلاک لثه را آلوده می کند و سمومی آزاد می کند که باعث قرمزی و التهاب می شود. و باعث تخریب بافتهایی می شود که از دندان ها پشتیبانی می کنند، از جمله استخوان. هنگامی که این اتفاق می افتد، لثه ها از دندان جدا میشوند و تشکیل کیسه هایی می دهند که با پلاک های بیشتری پر می شوند که حتی باعث عفونت بیشتری می شوند. همچنین پریودنتیت می تواند توسط چندین عامل دیگر ایجاد شود یا بدتر شود. این موارد عبارتند از مصرف دخانیات، ژنتیک، استرس، دارو و سایر بیماری ها.

بیماری های پریودنتال همیشه علائم قابل توجهی را ایجاد نمی کنند. برخی افراد ممکن است مبتلا به پریودنتیت باشند، اما ممکن است از داشتن این بیماری بی اطلاع باشند. نشانه های معمول و علائم بیماری های پريودنتال عبارتند از:

  • - لثه قرمز، متورم یا حساس
  • - خونریزی هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
  • - تحلیل لثه
  • - افتادن یا جدا شدن دندان ها
  •  -چرک یا تخلیه از لثه
  • - بوی بد طولانی مدت دهان
  • - تغییر جهت دندان ها هنگام گاز گرفتن (کج شدن دندان ها)

بیماری های پریودنتال با موفقیت درمان می شوند. درمان بیماری های پریودنتال می تواند متفاوت باشد، بسته به اینکه تا چه حد بیماری پیشرفت کرده است. در صورت تشخیص و درمان در مراحل اولیه، درمان پریودنتال غیر جراحی ممکن است کافی باشد.

بهداشت دهان و دندان و مراقبت های حرفه ای کلید کلی حفظ دندان ها برای یک عمر است. بهترین راه برای جلوگیری از بیماری های پریودنتال، حذف پلاک باکتری ها با استفاده از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در هر روز است. عادت های خوب بهداشت دهان و دندان به حداقل رساندن تشکیل پلاک کمک می کند.

درمان های پریودنتال

درمان پریودنتال شامل تمیزکاری دقیق سطح ریشه زیر خط لثه برای حذف کیسه های پلاک، سموم اطراف دندان است. این روش معمولا هر سه یا شش ماه باید انجام شود. این درمان تحت بی حسی موضعی انجام می شود تا محل درمان قبل از درمان بی حس شود. تحقیقات ثابت می کند که در طول درمان التهاب لثه کاملا درمان می شود و عمق آن کاهش می یابد. بنابراین، این روش معمولا نوع اول درمان است که برای اکثر بیماران پریودنتال توصیه می شود.

محصولات جدیدی موجود هستند که ممکن است به عنوان بخشی از درمان پریودنتال شما به منظور از بین بردن عفونت و یا کاهش اثرات منفی آن توصیه شود. آنتی بیوتیک ها انواع داروهایی هستند که می توانند به طور مستقیم بر روی لثه ها اثر بگذارند و باعث سرکوب یا ریشه کن کردن باکتری های پریودنتال شوند. آنها حاوی یک عامل آنتی بیوتیک هستند که در طول زمان به آرامی کیسه های پلاک را کاهش می دهند. مدولاتور میزبان داروهایی هستند که به مدت طولانی به صورت خوراکی مصرف می شوند تا التهاب ناشی از پاسخ ایمنی به باکتری های پریودنتال را کاهش دهند. این داروها نتایج درمان پریودنتال بدون عوارض جانبی جدی را بهبود می بخشد.

هنگامی که بیماری لثه (پریودنتیت) کنترل شد، اکثر بیماران نیاز به مراقبت های منظم پریودنتالی برای حفظ سلامت دارند. این مرحله در هنگام درمان به پریودنتیست اجازه می دهد که لثه ها را ارزیابی کرده و اطمینان حاصل کند که عفونت شما تحت کنترل است و یا از بین رفته است. در طی این جلسات، دهان شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت، جرم و پلاک حذف خواهد شد و در صورت لزوم، درمان بیشتر می تواند مورد بحث قرار گیرد. بدون درمان دقیق و مداوم، بیماری های پریودنتال نمی توانند درمان شوند و اغلب اوقات عود می کنند.

بهداشت دهان و دندان و مراقبت های حرفه ای کلید کلی حفظ دندان ها برای یک عمر است. بهترین راه برای جلوگیری از بیماری های پریودنتال، حذف پلاک باکتری ها با استفاده از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در هر روز است. عادت های خوب بهداشت دهان و دندان به حداقل رساندن تشکیل پلاک کمک می کند.

جراحی پریودنتال

اگر کیسه های پلاک ها به قدری عمیق باشند که نتوان با مسواک زدن به صورت روزانه در خانه و با بهداشت دهان و دندان آنها را تمییز کرد روش های جراحی پریودنتال توصیه می شود. بافت لثه به آرامی به عقب باز می شود تا بیشتر باکتری هایی که باعث ایجاد بیماری می شوند را از بین برد. در بعضی موارد، سطوح نامنظم استخوان آسیب دیده برای از بین بردن مناطقی که باکتری ها می توانند پنهان شوند، تراشیده می شوند. این کار اجازه می دهد تا بافت لثه بتواند به استخوان سالم دوباره پیوند بخورد.

کاهش عمق کیسه ها و از بین بردن باکتری های موجود در آن برای جلوگیری از آسیب های ناشی از پیشرفت بیماری پریودنتال و حفظ یک لبخند سالم مهم است. از بین بردن باکتریها به تنهایی ممکن است برای جلوگیری از عود بیماری کافی نباشد. تمیز کردن کیسه های عمیق تر مشکل تر است، بنابراین مهم است که آنها کاهش یابند. کیسه های کوچک و ترکیبی ازمراقبت های بهداشتی روزانه دهان و مراقبت های حرفه ای، شانس شما را برای حفظ دندان های طبیعی افزایش می دهد.


حتما بخوانید: 14 عملی که باید بعد از جراحی لثه انجام بدین


انواع درمان و جراحی‌های لثه

درمان های احیا کننده لثه

در موارد خاص، روش های احیاء می تواند برخی از آسیب های ناشی از بیماری های پريودنتال را از طریق بازسازی استخوان ها و بافت های از دست رفته بازگرداند. در طی درمان، غشاها، پیوند استخوان یا پروتئین های تحریک کننده بافت می توانند برای تشویق توانایی طبیعی بدن برای بازسازی استخوان ها و بافت ها مورد استفاده قرار گیرند. گزینه های زیادی برای ارتقاء حمایت از دندان های شما و بازگرداندن استخوان به سطح سالم وجود دارد.

از بین بردن باکتری های موجود و بازسازی استخوان و بافت کمک می کند تا عمق کیسه ها را کاهش داده و آسیب های ناشی از پیشرفت بیماری های پریودنتال را ترمیم کرد.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص جراحی لثه و ایمپلنت

آخرین مطالب پزشکی متخصص جراحی لثه و ایمپلنت

آخرین مقالات پزشکان متخصص جراحی لثه و ایمپلنت