پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱

انواع سیم‌کشی (بریس) ارتودنسی دندان و کاربرد هر کدام از آن‌ها

تاریخ : 1396/07/16 انواع سیم‌کشی (بریس) ارتودنسی دندان و کاربرد هر کدام از آن‌ها

در ادامه به معرفی انواع روش‌های سیم‌کشی (بریس) دندان، عملکرد و کاربردهای هر کدام می‌پردازیم تا بهترین گونه را برای شرایط خود استفاده کنید.


حتما بخوانید: آشنایی با ارتودنسی


انواع سیم‌کشی (بریس) ارتودنسی و هزینه‌های و روش هر کدام از آن‌ها

افراد کمی آنقدر خوش شانس هستند که با دندان‌های ایده‌آل به دنیا بیایند. اما وضعیت و چینش دندان‌ها به هر شکلی که باشد؛ با سیم‌کشی ارتودنسی می‌توان، قسمت بزرگی از این ناهماهنگی‌ها را رفع و نمای زیبایی به شکل چهره خود داد. اگر به هر دلیلی قصد نصب بریس بر روی دندان‌های خود را دارید؛ با توجه به وضعیت و میزان شدت عارضه، دندان‌پزشک و متخصص ارتودنسی یکی از روش‌های انجام این عمل را پیشنهاد می‌کند که ماهیت، هزینه و کاربرد هر کدام از دیگری متفاوت است. در ادامه به معرفی مهم‌ترین روش‎های سیم کشی ارتودنسی دندان می‌پردازیم.

انواع سیم‌کشی (بریس) ارتودنسی دندان و کاربرد هر کدام از آن‌ها

سیم‌کشی سنتی ارتودنسی

همانطور که از نام این روش پیداست؛ ارتودنسی سنتی از ابتدا این حرفه مورد استفاده قرار گرفته‌ و در طی چند دهه اخیر به مراتب کم حجم‌تر و بهینه‌تر شده‌اند. این بریس‌های سنتی از استیل ضد زنگ تشکیل شده‌اند که با فلز بست‌دار در میان آن‌ها، در میان دندان‌ها قرار می‌گیرند. این بریس‌ها که در میان سیم‌کشی و بر روی هر دندان قرار گرفته‌اند؛ موجب می‌شوند تا فشار مطلوبی به سلسله دندان‌های بالایی یا پایینی وارد شده تا به مرور زمان، به فرم فشار آورده شده و موردنظر، متمایل شوند.

براکت‌ها و مراکز بند هر ارتودنسی، توسط سیم قوس‌داری به یک‌دیگر متصل هستند که نقطه اتصال این دو از طریق یک حلقه بیضی شکل، صورت می‌گیرد. قوس این سیم ارتودنسی در هر مرحله از درمان، توسط متخصص ارتودنسی شدید‌تر و فشار بیشتر می‌شود. برخی از سیم‌کشی‌های دندان نیز به این حلقه‌های اتصال نیاز ندارند و با عنوان «خودکار و خود-مسدودکننده» شناخته می‌شوند.

انواع سیم‌کشی (بریس) ارتودنسی دندان و کاربرد هر کدام از آن‌ها

سیم‌کشی سرامیکی ارتودنسی

این نوع سیم‌کشی ارتودنسی ساختاری همانند نمونه سنتی دارند با این تفاوت که براکت‌های آن از مواد سرمایک شفاف تهیه شده‌اند. با این کار، بریس‌ها کم‌تر در دید قرار می‌گیرد و از نمای دور، تفاوت کمی با جلوه‌ دندان‌ها دارند. این روش به خصوص مناسب بزرگسالانی است که می‌خواهند از روش درمانی ارتودنسی استفاده نمایند اما نمی‌خواهند چندان، نمای تیره‌ای بر روی دندان‌های خود به نمایش بگذارند. با این حال برخی بیماران پس از استفاده از این وسیله، پس از مدتی، تغییر رنگ در سرامیک‌های بکار رفته را مشاهده می‌کنند که موجب ماندن نشانه‌ای بر روی دندان‌ها می‌شود. از این رو بهتر است مصرف فلوراید را در حین استفاده بر جلوگیری از نقش بستن حفره‌ها با پزشک متخصص در میان بگذارید.

انواع سیم‌کشی (بریس) ارتودنسی دندان و کاربرد هر کدام از آن‌ها

سیم‌کشی دیمون ارتودنسی

روش دیمون به یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی تبدیل شده است که این امر به لطف سادگی استفاده و نیاز کمتر به ویزیت دکتر متخصص ارتودنسی می‌باشد. نوع دیمون ذاتا خود کششی است که از مکانیزم اسلایدی بدل از الاستیسیته برای اتصال سیم‌کشی استفاده می‌کند. در نتیجه روند درمانی سریع‌تر رخ می‌دهد چرا که دندان‌ها آسان‌تر و با مراجعات تنظیم و هماهنگ‌سازی دستی کمتری جابه‌جا می‌شوند.

این ویژگی، اصطحکاک و فشار کمتری را به دندان‌ها وارد می‌کند و بدین ترتیب، تحرکات دندان‌ها نیز درد کمتری خواهد داشت. نوع بریس‌ها نیز کمتر آلوده و کثیف شده که در نهایت، مراجعات به مطب کمتری را پیش‌نیاز می‌کند.

انواع سیم‌کشی (بریس) ارتودنسی دندان و کاربرد هر کدام از آن‌ها

ترازکننده شفاف و قابل جداسازی ارتودنسی

نمونه شفاف با عنوان «Invisalign»، نوعی تراز‌کننده است که می‌توانید به جای نمونه دیمون و فلزی از آن استفاده نمایید. این وسیله همانند محافظ دهان ورزشکاران، یک پلاستیک ترازکننده است که به صورت اختصاصی و سفارشی برای هر شخص تهیه شده و سطح سلسله دندان‌های فوقانی و یا تحتانی را پوشش می‌دهد. این نمونه بدون نیاز مراجعه به پزشک، برای مصرف غذا، قابل جداسازی است و در دوره درمانی، در هر بازه دو هفتگی، تعویض می‌شود به طوری که هر ترازکننده جدید برای وضعیت جدید‌تر فرم دندان‌هایتان تنظیم و تهیه می‌شود.

این نمونه شفاف همچنین برای زمان پس از درمان دوره ارتودنسی نیز استفاده می‌شود. این کار به شما کمک می‌کند تا وضعیت دندان را تا زمان تحرک و قرار‌گیری بر مکان صحیح، به طور مناسب کنترل نمود.


حتما بخوانید: پیشگیری از نامرتبی های دندانی در کودکان


انواع سیم‌کشی (بریس) ارتودنسی دندان و کاربرد هر کدام از آن‌ها

سیم‌کشی فورسوس ارتودنسی

طبق پیشنهاد مرکز ارتودنسی ایالات متحده، توصیه می‌شود تا والدین، کودکان خود را در سن 7 سالگی به متخصص ارتودنسی ارجاع دهند چرا که این روش درمانی، در زمان خردسالی، نتیجه بهتر و سریع‌تری را به دنبال خواهد داشت. سیم‌کشی فورسوس مناسب برخی از کودکانی است که ازدحام و ناهماهنگی شدیدی را تجربه می‌کنند. تجهیزات فورسوس، پوششی درون لنگه متصل به فک است که بریس‌ها متصل شده و برای تنظیم نظم درونی فک بالا و پایین به کار می‌رود.

انواع سیم‌کشی (بریس) ارتودنسی دندان و کاربرد هر کدام از آن‌ها

گسترش دهنده کام دهان

برای بیمارانی استفاده می‌شود که دندان پرازدحامی دارند؛ دو روش پیشنهاد می‌شود؛ گسترش دهنده کام و یا استخراج دندان‌ها. خارج نمودن دندان‌ها روشی بوده که پیش‌تر توسط دندانپزشکان انجام می‌شده اما امروزه توصیه بیشتری به انجام روش گسترش‌دهنده وجود دارد. این ابزار که ابتدا با سقف بالایی دهان شما منطبق می‌شود و فشاری را به پشت و بالای مولر‌ها وارد می‌کند، موجب می‌شود تا دندان‌ها به آرامی به سمت جلو حرکت کنند. این کار موجب گسترش فضای سقف دهان شده و شرایطی را فراهم می‌کند تا بتوان از دیگر انواع سیم‌کشی ارتودنسی برای درمان و تصحیح جایگاه دندان‌های خود استفاده کنید.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص ارتودنسی

آخرین مطالب پزشکی متخصص ارتودنسی

آخرین مقالات پزشکان متخصص ارتودنسی