دوشنبه ۲۵ آذر۱۳۹۸

انواع و عوارض جراحی فک بالا و پایین و زمان قطعی شدن انجام آن

تاریخ : 1396/07/13 انواع و عوارض جراحی فک بالا و پایین و زمان قطعی شدن انجام آن

در صورتی که قصد انجام اصلاحاتی در فک خود دارید بهتر است پیش از اقدام، با انواع و موقعیت صحیح انجام آن آشنا شده و از عوارض احتمالی آن اطلاع داشته باشید تا بتوانید روش صحیح جراحی فک را انتخاب کرده و نتیجه مطلوبی را بدست آورید. در ادامه به بررسی انواع و عوارض جراحی فک بالا و پایین می‌پردازیم.


حتما بخوانید: جراحی لثه | انواع و پیامدهای آن


بررسی عوارض احتمالی انواع جراحی فک

جراحی فک که به عنوان «جراحی ارتوپلاسم» نیز شناخته می‌شود؛ نه تنها فک بلکه بافت و ساختار‌های حول خود را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. این جراحی میتواند در ترمیم ساختار صورت، ترمیم دندان و یا حتی مشکلات مفصلی مشترک با جمجمه دخالت کند.

به دلیل کاربرد فراوان این بخش در زندگی روزمره و همچنین نقش آن در نمای صورت، جراحی فک یک عمل پرترافیک در نزد دندان‌پزشکان است. اگر قصد انجام عمل اصلاحی و یا بنیادی در فک خود را دارید پیشنهاد می‌کنیم پیش از اقدام، از مشاوره کافی از بهترین متخصصین جراحی دهان در سایت خانه پزشکان بهره ببرید. به طور کلی دو نیاز در انجام جراحی فک احساس می‌شود که یکی بهبود تجربه فیزیکی استفاده از این مفاصل و دیگر به جهت زیبایی می‌باشد.

بهتر است پیش از آنکه انجام این عمل را در پیش بگیرید؛ ابتدا با شناسایی عارضه موجود، روش و نوع مناسب را شناسایی کنید. هر کدام از روش‌های جراحی فک بالا و پایین، دستورات و تاثیرات خاص خود را در پیش خواهد داشت که این کار به شما کمک خواهد کرد تا با عوارض احتمالی هر کدام بهتر آشنا شده و در صورت وجود ضعف درگیر با این عارضه، اقدام جایگزینی را در نظر بگیرید.


حتما بخوانیدهمه چیز درباره جراحی دهان و فک و صورت


انواع و عوارض جراحی فک بالا و پایین و زمان قطعی شدن انجام آن

انواع جراحی فک

به طور کلی، 3 نوع جراحی فک اصلی وجود دارد که برای بیرون آمدن، فرورفتگی، تقویت و بازسازی فک و چانه به کار برده می‌شوند.

  • استئوپروز فک بالایی (Maxillary  Osteotomy) - بر روی تصحیح فک بالایی تمرکز دارد.
  • استئوپروز فک پایینی (Mandibular Osteotomy) -  بر روی تصحیح فک پایینی کار می‌کند.

دو نوع جراحی فوق به خصوص برای تصحیح ناهماهنگی‌های موجود در میان دو فک از جمله فرورفتگی و جلوآمدگی به کار می‌رود که کاربرد زیبایی و بهبود فیزیکی دارد.

  • جنیوپلاستی (Genioplasty) - این نوع جدای از دو نوع اول که بر روی فک بالا و پایین کار می‌کنند؛ بر روی تقویت و بازسازی چانه تمرکز دارد.

نحوه درمان فک‌های ریز جسته

بعضی از افراد با نواقصی در فک خود به دنیا می‌آیند. از جمله این نواقص می‌توان به سندروم «Pierre Robin» (کوچکی فک پایین نوزاد، کمتر از اندازه استاندارد) که زبان آن‌ها را به بالای گلو چسبانده و مشکلات تنفسی را برای آن‌ها به وجود می‌آورد. برخی نیز تنها کوچک ساده را در فک کوچک خود تجربه می‌کنند که با استفاده از جراحی فک، قابل درمان است.

به طور کلی جراحی فک در بیش‌تر مواقع تنظیم و تصحیحی است که موجب انطباق و هماهنگی مکان دو فک می‌شود به طوری که دو سلسله دندان‌های بالایی و پایینی، بر روی یک دیگر قرار می‌گیرند. این کار می‌تواند از طریق نصب تسمه‌هایی صورت گیرد اما این روش همواره جواب‌گو نیست.

جراحی فک علاوه بر تصحیح نمای آن، در بهبود عملکرد فیزیکی نیز نقش مهمی دارد. این عمل می‌تواند در صحبت کردن و غذا خوردن شما تاثیر بگذارد؛ اگر به دست یک جراح ماهر و مجرب انجام شود چرا که جراحی فک همواره با خطرات و عوارضی همراه است.

انواع و عوارض جراحی فک بالا و پایین و زمان قطعی شدن انجام آن

عوارض و خطرات احتمالی جراحی فک

هر چه قدر هم که این عمل حرفه‌ای صورت بگیرد؛ به هر حال ممکن است عوارض موقت خفیفی و یا نمونه‌های حادتری را به دنبال داشته باشد.

  • عفونت - تقریبا می‌توان گفت که فرار از عفونت پس از عمل فک، تقریبا غیر ممکن است. با توجه به احتمال شیوع عفونت در صورت عدم کنترل، این مشکل می‌تواند نقاط دیگر بدن شما را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد که از این رو پیشنهاد می‌شود؛ مشاوره با پزشک متخصص را فراموش نکنید.
  • آسیب دیدگی عصب - آسیب دیدگی عصب در هر نوع عمل جراحی امکان پذیر است و جراحی فک از این قائده مستثنی نیست. زخم های عصبی می‌توانند در عین حال کمی آزار‌دهنده و همچنین موجب ایجاد اختلال‌هایی در تحرکات شخص شوند. این مشکلات می‌توانند به طور مستقیم یا غیر‌مستقیم از طریق ضربه به عصب، ایجاد شوند.
  • مشکلات سوزشی - سوزش‌های خفیف و گاهی جدی، را می‌توان پس از این عمل پیش بینی کرد که در مواقع حاد نسبتا آزاردهنده خواهند بود. این مشکل همچنین می‌تواند مشکلاتی را برای عمل خوردن و استفاده از فک ایجاد نماید.
  • پس‌رفت بیماری فک - این عمل، تضمین کننده بهبود دائمی فک نخواهد بود و هیچ شرطی برای ابقاء حالت بهینه سازی شده وجود ندارد. به طوری که در شرایط مختلف و برای افراد متفاوت، می توان نتائج منفی و پس‌رفت را مشاهده کرد.
  • نیاز به تمهیدات اضافی برای دندان‌ها - عمل جراحی فک با دندان‌ها و ساختار اطراف آن‌ها نیز درگیر است و در صورت ایجاد اختلال در بخش‌های خارج فک، ممکن است نیاز به تمهیدات و عمل‌ اضافی برای دندان و ریشه‌های آن داشته باشد.
  • شکستن فک - شکستگی فک می‌تواند در خود جراحی و یا پس از آن بر اثر شرایط ویژه به وجود آمده؛ و به خاطر یک ضربه شدید رخ دهد.
  • نیاز به جراحی‌های بیشتر - نتائج بدست آمده از عمل جراحی برای هر فرد متفاوت است اما نمی توان نتیجه قطعی را حتما در جراحی اول تایید نمود. به طوری که در شرایط خاص ممکن است در دمینویی از عمل های جراحی متوالی قرار گیرید.

توجه داشته باشید که متخصص دهان، فک و صورت برای تمامی افراد مبتلا به انحراف فک، گزینه ایده‌آلی نیست اما در شرایط حرفه‌ای و با تصمیم‌گیری صحیح، می‌تواند نتیجه مطلوبی را بر جای بگذارد. این نوع عمل می‌تواند روش مناسبی برای فراهم نمودن راحتی بیشتر در صحبت‌ کردن و غذا خوردن باشد و همچنین ظاهر صورت را بهبود ببخشد به شرطی که توسط و تحت نظر متخصص مجرب انجام شود.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص جراحی دهان ، فک و صورت

جراحی فک و دهن چیست

جراحی فک و دهن چیست

جراحی دهان و فک و صورت جراحی‌ای است که طیف وسیعی از بیماری‌ها، صدمات و نقوص سر و صورت و فک و گردن و طاق جمجمه، چه بافت نرم و چه بافت سخت ناحیهٔ دهان و فک و صورت را اصلاح می‌کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص جراحی دهان ، فک و صورت

آخرین مقالات پزشکان متخصص جراحی دهان ، فک و صورت