پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱

ایمپلنت فوری

تاریخ : 1398/06/06 ایمپلنت فوری

اطلاعات مفید قبل از انجام ایمپلنت فوری

از دست دادن یک یا چند دندان شاید برای خیلی ها پیش بیاید و تاثیر اساسی در چهره فرد ایجاد کند. تا چند سال پیش راه درمان این مشکل دندان مصنوعی بود که به دلیل ظاهر نامناسبی که داشت افراد از گذاشتن آن ناراضی بودند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی دیگر نگران از دست دادن دندان هایشان نیستند و قرار دادن ایمپلنت در فک درمانی است که عارضه چندانی را در بر ندارد.

 

ایمپلنت فوری چیست

در بیشتر مواقع می توان در یک روز هم دندان را کشید و هم جای آن یک دندان جدید کاشت که به آن ایمپلنت فوری گفته می شود. اما تصمیم گیری در مورد اینکه آیا دندان مشکوک را باید کشید و با ایمپلنت فوری جایگزین کرد نیاز به توجه، تجربه و مهارت دارد.

اثبات شده درمان ایمپلنت فوری دندان نیازمند سال ها پیشرفت و مهارت از طرف جراح است، دندانپزشک ترمیمی می تواند در 2 جلسه به صورت کاملا دیجیتال و بدون احتیاج به قالب گیری مرسوم و روش های دیگر این درمان را انجام دهد.

 

ایمپلنت فوری از لحاظ تکنیک کارگذاری با ایمپلنت های دیگر متفاوت می باشد یعنی

 • اگر طول و عرض استخوان مناسب باشد
 • و تراکم استخوانی نیز مشکلی نداشته باشد

برای کاشت پروتز نیازی نیست 3 ماه صبر کنیم و در نتیجه در روز جراحی پروتز موقت نصب می شود و بعد از 3 تا 5 ماه با پروتز نهایی تعویض می شود.

 

مراحل ایمپلنت دندان

روش درمان ایمپلنت فوری

ایمپلنت روشی است که با جایگزینی کامل ریشه و تاج دندان می تواند عملکردی مانند دندان های اصلی را برای شخص داشته باشد. فرآیند جوش خوردن دندان ها حدود 3 تا 4 ماه زمان می برد و بعد از پوشاندن روی لثه تا زمان آماده شدن تاج و روکش و قرار دادن تاج نهایی جای دندان خالی می ماند.

اما در ایمپلنت فوری در همان روز که جراحی دندان صورت میگیرد پروتز به صورت موقت جای گذاری می شود و بعد از چند ماه با پروتز دندان نهایی جای گذاری می شود.

در ایمپلنت فوری مراحل کاشت کوتاه تر شده و بیمار دیگر نیازی ندارد مدت طولانی را بدون دندان طی کند و بلافاصله پس از کشیدن دندان می تواند ایمپلنت را انجام داده و ظاهر زیبای خود را بدست اورد البته هزینه این ایمپلنت ها کمی متفاوت است.

مزیت های ایمپلنت فوری :

 1. مزیت این روش این است که از مواد پلاستیکی سبک ساخته شده و از فلز نیست

 2. و کمی کوتاه تر از سطح جونده دندان ها کار گذاشته می شود تا فشار کمتری را تحمل کند و جوش خوردن اتفاق بیافتد.

 3. ایمپلنت فوری معمولا برای دندان های جلویی انجام می شود

 4. حتی این امکان وجود دارد که در زمان کشیدن دندان و گذاشتن ایمپلنت به صورت موقت روکش نیز کرد. این روکش موقت بلافاصله به ایمپلنت متصل می شود.

 5. کاهش زمان درمان

 6. راحتی بیشتر و تقویت لثه بیمار

 7. حفظ استخوان فک و کاهش تحلیل استخوان

قرارگیری ایمپلنت دندان

در چه مواقع ایمپلنت فوری انجام نمی شود ؟

 1. زمانی که فرد سیگار می کشد.
 2. وقتی تراکم استخوان کم است
 3. وقتی بیوتایپ لثه بیمار نازک باشد
 4. فرد دچار بیماری مانند دیابت باشد.
 5. وقتی عفونت یا پاتولوژی پری اپیکال وجود داشته باشد
 6. حداقل بافت کرانیتیزه موجود می باشد.

زمانی که می خواهیم یک دندان وابسته به ایمپلنت در ردیف جلویی دهان قرار بگیرد ایمپلنت فوری را به کار میگیریم به صورتی که ایمپلنت در تماس با دندان روبرویی باشد و مزیت آن اتصال همه ایمپلنت ها به یکدیگر می باشد که در هنگام جوش خوردن باعث محکم شدن دندان در استخوان فک می شود.


مقاله پیشنهادی :  کامپوزیت ارتودنسی

نکاتی کلیدی در مورد این درمان

 • برای دندان های جلویی انجام می شود که زیبایی فرد را دوباره برگرداند و زمانی که فرد دندان جلویی را از دست می دهد باید سریعا جایگزین شود تا قسمت بی دندانی وجود نداشته باشد.
 • در دندان های کرسی اگر به صورت گروهی از بین رفته باشند ایمپلنت فوری انجام می شود و اگر به صورت تکی باشد صلاح نیست این کار انجام شود.
 • پروتزهای ثابت بسیار محکم است و برای استفاده تا 20 سال ساخته می شود و ایمپلنت چون جوش نخورده نمی توان این فشار را بر استخوان وارد کرد و حتما باید از یک پروتز سبک تا زمان جوش خوردن استخوان استفاده شود .
 • پروتز موقت قابل سایش است و باعث می شود هنگام جویدن خود پروتز فشار را تحمل کند نه استخوان زیرا فشار آوردن به استخوان باعث می شود که ایمپلنت جوش نخورد .
 • مزایای دیگر این ایمپلنت ان است که اگر تعدادی دندان از بین رفته باشد یا یک فک کاملا بی دندان باشد تمامی فک ایمپلنت شده و در روز جراحی با یک پروتز به هم وصل می شود و باعث می شود ایمپلنت ها به هم متصل شده و ریشه ثبات پیدا می کند و احتمال جوش خوردن تا حد بالایی زیاد می شود و پس از گذشت 3 تا 5 ماه که لثه شکل نهایی خودش را پیدا کرد می توان پروتز موقت را با دائمی جایگزین کرد.

معایب :

ایمپلنت فوری 10 تا 15 % امکان موفقیت را در درمان ایمپلنت کاهش می دهد و این روش تنها به کسانی پیشنهاد می شود که قادر به فاز بی دندانی نیستند و در شرایط ایده آل استخوان با کشیدن دندان شرایط ایمپلنت و پروتز موقت هم داشته باشند.

اجزا :

سه قسمت اصلی دندان که در ایمپلنت فوری به کار می رود شامل

 1. پایه فلزی که معمولا از تیتانیوم به خاطر سازگاری با لثه استفاده می شود
 2. تاج
 3. و روکش هایی که به جهت زیبایی و یکدست شدن دندان ها مورد استفاده قرار میگیرد.

 

مراحل کاشت ایمپلنت فوری :

مراحل کاشت دندان یک روزه

قبل از کاشت :

دندانپزشک دندان ها و فک ها را قبل از تعیین وقت کاشت دندان به طور کامل باید معاینه کند تا از مناسب بودن درمان ایمپلنت فوری مطمئن شود. همچنین عکس رادیوگرافی و سی تی اسکن را نیز بررسی می کند تا حجم و ضخامت فک را در محل کاشت دندان ارزیابی کند.

زمان کاشت :

روکش موقت و دیگر وسایل لازم آماده می باشد تا درمان به محض ورود بیمار شروع شود به دلیل انجام جراحی باید بی حسی صورت پذیرد و پس از انکه بیمار کاملا بی حس شد دندان پزشک برشی روی بافت نرم فک ایجاد می کند. پس از آن استخوان فک را سوراخ می کند و ایمپلنت را با اعمال نیرویی کنترل شده و دقیق با احتیاط در موقعیت تعیین شده وارد می کند. در نهایت پروتزهای ساخته شده به ایمپلنت متصل می شود تا ساختار دندان مصنوعی کامل شود.

انواع کاشت دندان به شرح زیر است :

 • جایگزینی یک دندان غائب : دندانپزشم کاشت دندان مورد نظر را در یک روز انجام می دهد.
 • جایگزینی چند دندان غائب : چند دندان غائب را نیز می توان با ایمپلنت فوری و دندان های مصنوعی ثابت یا متحرک با پایه ایمپلنت در یک روز جایگزین کرد.
 • ترمیم کل دهان : جایگزینی تمام دندان ها با ایمپلنت و دندان مصنوعی یکی دیگر از کاربردهای فوق العاده کاشت فوری دندان می باشد.
 • دندان مصنوعی ترکیبی : چهار ایمپلنت در هر فک قرار داده می شود. این ایمپلنت ها دندان های مصنوعی را که روی آنها قرار میگیرند نگه می دارد و قوس کامل دندانی را بازسازی می کنند.

 

هزینه

هزینه کاشت فوری دندان مسلما از هزینه دیگر روش های جایگزینی دندان بالاتر می باشد. با این حال اگر مزایای ایمپلنت فوری، یعنی عدم نیاز به انتظار طولانی، استحکام و دوام بالا ، راحتی و سهولت درمان را در نظر بگیرید به احتمال زیاد به این نتیجه می رسید که کاشت فوری دندان ارزش این سرمایه گذاری بلند مدت را دارد.هزینه حدودی این درمان بین 6 تا 9 میلیون میباشد و البته به تجربه پزشک نیز بستگی دارد برای اطلاع از قیمت ها با شماره تماس پزشکان موجود در این صفحه تماس حاصل نمیایید. شماره تماس پزشکان متخصص ایمپلنت فوری .

 

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص ایمپلنت

آخرین مطالب پزشکی متخصص ایمپلنت

آخرین مقالات پزشکان متخصص ایمپلنت