یکشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۸

بالون معده چیست؟

تاریخ : 1397/02/31 بالون معده چیست؟

بالون بلعیدنی شکمی می تواند بدون عمل جراحی به کاهش وزن کمک کند

این روش جایگزینی برای عمل جراحی نیست اما برای افرادی که می خواهند وزن خود را کاهش دهند و افرادی که نمی خواهند و یا نمی توانند عمل جراحی انجام دهند جایگزین مناسبی می باشد.طبق مطالعات جدید انجام گرفته، بالونی که قابل بلعیدن باشد و در شکم و معده پر از آب شود به افراد می تواند کمک کند تا بدون عمل جراحی مقدار زیادی از وزن خود را کاهش دهند. جراحی هایی که برای کاهش سایز معده انجام می شود بسیار موثر هستند اما بی هوشی برای افرادی که اضافه وزن خیلی زیادی دارند بسیار پر خطر است. افرادی که می خواهند عمل جراحی را متحمل شوند باید از مدت ها قبل خودشان را از نظر جسمانی و روانی آماده کنند. در بریتانیا این یک جراحی پر هزینه است و بسیاری از افراد در نوبت انجام دادن آن هستند.

 

چگونه این بالون لاغری معده کار می کند؟

ابتدا بالون تحت نظارت عکس های پرتو نگاری بلعیده می شود، سپس بالون با 550 میلی لیتر مایع پر می شود و چهار ماه در معده می ماند، در پایان این فرآیند بالون خود به خود باز می شود خارج شده و دفع می شود.

بالون معده چیست

بالون مانند یک دانه باد می شود اما یک لوله ی بسیار باریک نیز به آن متصل است. از فراصوت نیز برای فهمیدن محل قرار گیری بالون در معده استفاده می کنند و سپس توسط لوله ی متصل به آن، پر از آب می کنند. پس از آن لوله جدا می شود و فرد آن را پس می آورد. برخلاف جراحی معده بالون یک روش موقتی است. بعد از گذشت شانزده هفته این بالون در معده می ترکد و آب خارج می شود و بالون دفع می شود. یک مطالعه ی کوچک در پورتو در پرتقال بر روی سی و هشت نفر نشان داد که این افراد بعد از گذشت شانزده هفته پس از کارگذاری بالون پانزده کیلوگرم وزن کم کردند که میزان آن معادل یک سوم از اضافه وزن شان است. در پایان شانزده هفته، به بیماران رژیم مدیترانه ای پیشنهاد می شود تا همچنان کاهش وزن خود را حفظ کنند. متخصصان چاقی می گویند که بالون روش خوبی است زیرا داروهای ضد چاقی در آن استفاده نمی شود اما می گویند که با جراحی قابل تعویض نیست زیرا اثر جراحی بلند مدت است.


بنابر گفته ی پروفسور جان هالفورد از سازمان اروپایی در زمینه ی مطالعه برای چاقی،این تکنولوژی به خودی خود یک چیز جالب است و در واقع شما را با عادت های خوراکی افراد آشنا می کند. همه ی افرادی که از بالون و یا روش های دیگر استفاده می کنند تغییرات چشمگیری را در نوع تغذیه شان مشاهده خواهید کرد. برخی از غذاها را به راحتی نمی توانند بخورند مانند غذاهای جویدنی. قبل از عمل جراحی بیمارانی که می خواهند از این روش بهره ببرند یک سری آموزش های روان شناسی و تغذیه ای به آنها داده می شود. بنا بر گفته ی هالفورد این یک تغییر همیشگی است.

 

مقاله پیشنهادی : کولونوسکوپی و روش انجام آن


استفاده از بالون لاغری روش سریع تری برای لاغری است و مناسب افرادی است که تمایلی به عمل جراحی ندارند. استفاده از روش جراحی اولین بار در سال 2004 توسط سازمان ان آی سی ای پیشنهاد شد. در سال گذشته، شش هزار و پانصد عمل انجام شد که تعداد داوطلبین برای انجام آن بیش از دو میلیون نفر بود. بیشتر افراد دارای دیابت نوع دوم بودند و این روش را انتخاب کردند زیرا این روش از هزینه های طولانی مدت برای درمان دیابت نوع دوم مناسب تر بود.


دکتر رابرتا که از دانشگاه رم در ایتالیا در این مطالعه شرکت داشت گفت از آنجایی که در این روش آندوسکوپی انجام نمی شود و جراحی و بی هوشی در کار نیست، این روش برای بیمارانی که تغذیه و تغییر سبک زندگی بر آن ها اثری نداشته و مراکز درمانی و متخصصان تغذیه نتوانسته اند برایشان کاری انجام بدهند مناسب است. دکتر سیمون کروک یک مطالعه ای در ادامه ی این مطالعه در کالج ایمپریال لندن انجام داد و گفت این یک مطالعه ی جالب است و مناسب افرادی است که می خواهند وزن شان را کاهش دهند ولی نمی خواهند از روش جراحی استفاده کنند. او همچنین گفت این یک روش دائمی نیست و بعد از ترکیدن بالون دوباره افراد به سمت افزایش وزن می روند.

منبع: theguardian.com


پزشکان مرتبط

 

مقالات مرتبط

سنگ کیسه صفرا و همه چیز درباره آن

مشاهده مقاله
سنگ کیسه صفرا و همه چیز درباره آن

دیالیز کلیه چه موقع، در چند مدت و برای چه افرادی موردنیاز است؟

مشاهده مقاله
دیالیز کلیه چه موقع، در چند مدت و برای چه افرادی موردنیاز است؟

آندوسکوپی و بیماری های گوارشی

مشاهده مقاله

آندوسکوپی و بیماری های گوارشی

لیست پزشکان پربازدید

دکتر مهرداد محمدپور متخصص چشم پزشک دکتر حامد شفق فوق تخصص گوارش
دکتر اشرف باقری فوق تخصص قلب و عروق دکتر ابوالفضل احيايی دکتر روانپزشک
دکتر مجید توکلی فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر بهار نریمیسا متخصص پوست ، مو و زیبایی
کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی سروش دکتر سیمین ظفردوست فوق تخصص نازایی و ناباروری
دکتر سهراب نقی زاده متخصص جراحی کلیه و مجاری کلینیک روانشناسی آراما روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر مرتضی آقایی افشار متخصص آسیبهای ورزشی

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد

درمان یوبوست با روشهای زیر

درمان یوبوست با روشهای زیر

هنگامی که دچار یبوست می شویم چه راه و روشهای درمانی می توانند به ما کم کنند و باعث رفع آن می شوند چه کارهایی به ما در این زمینه کمک می کنند یبوست می تواند ریشه در فشار به ناحیه کمر درطول روز، خواب نا آرام شب، و حتی جوش های روزهای بعد داشته باشد. اما به خاطر داشته باشید که تمامی این موارد می تواند با کمک توصیه های تخصصی زیر برطرف گردد. توصیه هایی که با پیشگیری از مشکلات آتی، به شما آرامش خاطر می دهد.

جلوگیری از سرطان کبد با مصرف مرغ و ماهی

جلوگیری از سرطان کبد با مصرف مرغ و ماهی

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید که در مجله داروشناسی و دارودرمانی منتشر شده است، کسانی که مرغ و ماهی بیشتری مصرف می‌کنند، کمتر از سایرین در معرض ابتلا به سرطان کبد قرار خواهند داشت. در این مطالعه، محققان به بررسی مجموعه‌ای از مطالعات پیشین پرداختند که در حد فاصل سال‌های 1956 و 2013 منتشر شده بود. نتایج نشان داد افرادی که گوشت سفید بیشتری می‌خورند، 22 تا 31 درصد کمتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد قرار دارند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد