خانه پزشکان

چهار شنبه ۵ تیر ۱۳۹۸

با این پنج روش فوق العاده عادت های بد را کنار بگذارید

تاریخ : 1397/03/23 با این پنج روش فوق العاده عادت های بد را کنار بگذارید

هر کس حداقل یک عادت بد دارد. مثلا دیر کردن همیشه، تکان دادن پا ها ، آدامس جویدن بیش از حد با صدای بلند ، خوردن صدا دار  و یا خوردن مواد غذایی بد . یک عادت بد می تواند شادی ، سلامت و روابط اجتماعی شما را مختل کند .

کلید رفع عادت های بد این است که نخست بصیرت خود را بالا ببریم . در ادامه چندین پیشنهاد برای غلبه بر برخی از عادت های رایج که می توانند به روابط شما با دیگران صدمه بزنند ، به بحث پرداخته ایم .

برای تغییر برخی از عادت های بد ممکن است نیاز به کمک یک مشاور باشد ، اما درک اصول اساسی تغییر رفتار می تواند به شما در شروع این روند کمک کند .

 

1.تصمیم بگیرید که واقعا میخواهید خودتان را تغییر دهید و خودتان را قانع کنید که می توانید

کافی است تصمیم بگیرید که می خواهید چه چیزی را تغییر دهید. همه مدلهای روانشناختی تغییر بر اهمیت تعهد به عنوان یک گام ضروری تاکید دارند . اگر مشکلی نمی بینید، بر روی تغییر رفتار خود کار نکنید. اگر بیشتر با خود در مورد عادت های بد خود صادق باشید، بیشتر احتمال دارد که در مسیر تغییر قرار گیرید. شما ممکن است بخواهید با بررسی عادت بد خود شروع کنید - به عنوان مثال، اغلب دیر می کنید، پر خوری می کنید، سیگار می کشید، و یا دروغ می گویید. برای کمک به انگیزه دادن به خودتان، یک گفتگوی صادقانه با افرادی که به شما نزدیک هستند، ممکن است ارزشمند باشد. افرادی که به شما نزدیک هستند می توانند همچون آینه ای رفتار های بد شما را به شما بازگو کنند .

هنگامی که تصمیم گرفتید که می خواهید تغییر کنید، خودتان را متقاعد کنید که قادر به دستیابی به اهداف تغییر هستید. باید اعتقاد داشته باشید که می توانید آنچه را که می خواهید انجام دهید. دیدن افرادی که خودشان را با موفقیت تغییر داده اند، الهام بخش است.

 

2. به دست آوردن بینش در مورد آنچه باعث عادت شده است.

هنگامی که انگیزه های درونی و محرک های خارجی خود را که عادت های بد را ایجاد می شوند، کشف کردید به مسیری بلند برای تغییر آنها خواهید رسید.

نگاهی دقیق به شرایطی که باعث می شود شما عادت بدی را مرتکب شوید ، داشته باشید. آیا شما در انجام عاداتی که برای حفظ سلامتی شما خوب هستند ، موفق نیستید ، زیرا فکر نمی کنید که بدن شما شایسته رفتار خوب باشد؟ آیا اعتیاد شما ممکن است به دلایلی ناشی از بعضی از نیازهای شما باشد که با شکست مواجه شده اید؟

 

3. ابتدا اهداف معقول را تعیین کنید

عادت های بد شما سالها طول کشیده است تا خود را بسازند. شما نمی خواهید آنها را در یک لحظه ای از بین ببرید. باید بر اساس یک برنامه واقع گرایانه متناسب با اهداف خود پیش بروید. مثلا برای تغییر شیوه ی زندگی بدون تحرک، قطعا به یک باره نمی توان خود را عادت به انجام ورزش در تمام روز های هفته نمود ، بلکه باید با تعداد کمتر در طول هفته شروع کرد و سپس تعداد آن را رفته رفته زیاد نمود .

 

4. پیشرفت خود را اندازه گیری کنید و از لغزش گاه به گاه اجتناب کنید

اگر قصد دارید به هدف نهایی خود برسید، باید بدانید که در انجام اهداف معقول ، به عنوان اولین قدم، به خوبی عمل می کنید. برای مثال، در مورد ورزش و کنترل وزن، می توانید از برنامه های ثبت آنلاین استفاده کنید که به شما راهنمایی هایی را می دهند که با رکورد پیشرفت شما سازگار هستند. مطمئنا "اپلیکیشن هایی برای این منظور وجود دارد" که می تواند رکورد جدید شما را ثبت کند .

انگیزه شما برای تغییر، بخشی از پاداش هایی است که از رفتارهای جدید کسب می کنید. با این حال ، حتی افرادی که بیشتر متعهد به تغییر هستند، لغزش گاه به گاه را تجربه خواهند کرد. اگر از این لغزش به عنوان "اثبات" استفاده کنید که هرگز تغییری نمی کنید ، در واقع نمی توانید تغییر کنید. در عوض، سعی کنید بفهمید که چرا شما تضعیف شده اید .

 

5. اگر تغییر عادات شما خیلی سخت است ، به دنبال پشتیبانی بیشتری باشید

یکی از بهترین راه های ایجاد انعطاف پذیری داخلی در خود، داشتن فردی است که از شما حمایت کند. در مثال ورزش اگر شما مشکلی در ایجاد این تغییرات دارید ، با دوستان ، خانواده یا شاید ناظران ، معلمان یا مربیان خود تماس بگیرید. برنامه های ورزشی گروهی نیز ممکن است انگیزه بیشتری نسبت به انجام ورزش در فرد ایجاد کند.

عادت های مقاوم و یا تغییر ناپذیر نیز ممکن است نیاز به روان درمانی داشته باشند . اگر می ترسید که کمک گرفتن از یک مشاور  وقت گیر ، پرهزینه و یا صرفا بی ارزش باشد ، باید بدانید که به هیچ وجه اینگونه نیست و قطعا متعجب خواهید شد، چرا که روشهای جدیدتر روان درمانی کوتاهتر و متمرکزتر از روانکاوی قدیمی است. نیاز به کمک به این معنا نیست که شما شکست خورده اید . این فقط به این معنی است که تغییر نیاز به منابع بیشتری نسبت به آنچه شما در ابتدا انتظار داشتید ، نیاز خواهد داشت .

با شکستن روند تغییر به اهداف قابل اندازه گیری، پاداش موفقیت و رسیدن به زمانی که به کمک نیاز دارید، شما را در راه زندگی طولانی تر و پر تحرک تر خواهد رساند .

منبع: psychologytoday.com


پزشکان مرتبط

کلینیک روانشناسی آراما

کلینیک روانشناسی آراما

درمان افسردگی ،اظطراب،وسواس

دکتر معصومه طهرانی جوان

دکتر معصومه طهرانی جوان

كارشناس ارشد روانشناسی شخصيت

مقالات مرتبط

شناخت تفاوت های روانشناسی همسرمان

مشاهده مقاله
شناخت تفاوت های روانشناسی همسرمان

مراقب صحبت کردن با فرزندتان باشید!

مشاهده مقاله
مراقب صحبت کردن با فرزندتان باشید!

دلایل بی میلی خانمها از روابط جنسی

مشاهده مقاله

دلایل بی میلی خانمها از روابط جنسی

لیست پزشکان پربازدید

دکتر ساسان وجودی فوق تخصص شبکیه چشم دکتر ژیلا حضرتی متخصص و فوق تخصص گوارش و کبد
دکتر آرزو خسروی متخصص و فوق تخصص قلب و عروق دکتر مریم حقدار ساحلی دکتر روانپزشک
دکتر هاشم شمشادی فوق تخصص جراحی پلاستیک،ترمیمی و زیبایی دکتر سعید فتح آبادی متخصص پوست و مو
دکتر الهام یعقوبی جراحی زیبایی بینی دکتر شیرین شمس جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
دکتر علیرضا سینا متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری(اورولوژی) دکتر معصومه طهرانی جوان روانشناسی و مشاوره
دکتر خدیجه تهرانی جراح و متخصص مغز دکتر رامین ارژنگ فوق تخصص زانو

 

کانال تلگرام خانه پزشکان

کانال آپارات خانه پزشکان

صفحه اینستاگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های روانشناسی و مشاوره

آخرین مطالب پزشکی روانشناسی و مشاوره