یکشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۸

بررسی کامل رشته و روش‌های درمان اندودنتیک (درمان کانال ریشه)

تاریخ : 1396/07/15 بررسی کامل رشته و روش‌های درمان اندودنتیک (درمان کانال ریشه)

درمان اندودنتیک (درمان کانال ریشه)

اگر دندانپزشک شما را به یک اندودنتیست برای درمان اندودنتیک (همچنین به عنوان درمان کانال ریشه شناخته می شود) بفرستد، ممکن است تعجب کنید که درگیر چه مسئله ای شده اید.

دقیقا یک اندودونیست چه کاری انجام میدهد ودر طی درمان کانال ریشه چه اتفاقی می افتد؟ اندودنتیستها متخصصانی هستند که به حفظ دندان ها کمک می کنند. اندودنتیست متخصص صلاحیت دار درمان کانال ریشه و تشخیص و درمان درد دندان است. قبلا، خیلی از بیماران نیاز به دندان کشیدن داشتند و به طور کامل دندان از دست میرفت. اندودنتسیت کمک به ترمیم دندان آسیب دیده میکند.

دندانپزشک عمومی شما ممکن است قادر به ترمیم کانال ریشه باشد، اما اگر به بیماری های جانبی مانند تروما، آناتومی غیرطبیعی یا ریشه های اضافی دچار باشید، ممکن است ترجیح دهید به یک اندودنتیست مراجعه کنید.

در ادامه نگاه کلی به اندودنتیست داریم و انتظاراتی که از تحت درمان کانال ریشه توسط یک متخصص اندودنتیست دارید را بر میشماریم.


حتما بخوانید: انواع و عوارض جراحی فک بالا و پایین و زمان قطعی شدن انجام آن


رشته اندودنتیک چیست؟

اندودنتیک یک رشته در دندانپزشکی است که روی مطالعه پالپ دندان و بافت و اعصابی که آن را احاطه کرده، تمرکز دارد. این متخصصان نه تنها بر عناصر بیولوژیکی و بالینی پالپ دندان تمرکز می کنند، بلکه روی علائم بیماری یا آسیب به این مناطق نیز تمرکز می کنند. آنها همچنین بر روی راه حل ها و نحوه درمان هر گونه مشکل مربوط به پالپ دندان تمرکز دارند.

چه چیزی باعث می شود یک اندودنتیست از دندانپزشکان معمولی متفاوت باشد؟

علاوه بر دانشکده دندانپزشکی، اندودنتیستها معمولا حداقل دو سال تحصیلات تکمیلی را پشت سر میگزارند.

در حالی که یک دندانپزشک ممکن است گاه و بی گاه با مسائل مربوط به پالپ مواجه باشد، اندودنتیست ها اغلب درمان های مرتبط را بسیار بیشتر انجام می دهند. آنها در تمام تکنیک ها و تجهیزات مربوطه که برای انجام روش هایی مانند درمان کانال ریشه استفاده می شود متخصص هستند. آنها اغلب درمان را زیر یک میکروسکوپ انجام میدهند تا از دقت و کارایی مطمئن شوند.

برای مسائل پیچیده دندانپزشکی، دندانپزشک عمومی ممکن است شما را به اندودنتیست ارجاع دهد تا بهترین نتیجه ممکن را بدست آورید. دیدن یک متخصص اندودنتیست همچنین ممکن است به شما آرامش خاطر دهد که سلامت دهان و دندان شما توسط فردی که در حوزه مربوط به موضوع دندانپزشکی شما تخصص دارد، مراقبت می شود.


حتما بخوانید: وظائف دندانپزشک کودکان و زمان مراجعه به آن ها


بررسی کامل رشته و روش‌های درمان اندودنتیک (درمان کانال ریشه)

چه نوع درمانی تحت درمان اندودنتیست قرار می گیرد؟

رشته اندودنتیک می تواند شامل جراحی میکروسکوپی، مدیریت تروما، اپیسکتومی و کار دندانپزشکی اضطراری باشد. با این حال، شایع ترین نوع درمان در اندودنتیک درمان کانال ریشه است.

درمان کانال ریشه چیست و چرا انجام می شود؟

درمان کانال ریشه می تواند به کارور کمک کند تا دندان بیمار را نجات دهد. بهتر است با دندانپزشک خود در مورد گزینه های موجود مشورت کنید و اگردندانپزشکتان فکر میکند که باید یک متخصص اندودنتیست را ببینید، این کار را حتما انجام دهید. درمان کانال ریشه شامل حذف پالپ آسیب دیده از داخل دندان است و پس از آن مجددا داخل دندان را برای جلوگیری از عفونت بیشتر پر میکنند. با استفاده از تجهیزات تخصصی، یک اندودنتیست همچنین می تواند اشیای خارجی را از کانال های دندان در بیاورد.

گاهی اوقات ممکن است پس از انجام درمان کانال ریشه، به روکش دندان نیاز داشته باشید. بسته به آسیب وارده به ساختار دندان، روکش ممکن است به حفظ دندان تضعیف شده کمک کند و از آسیب و یا عوارض بیشتر جلوگیری کند.

آیا کانال ریشه صدمه دیده است؟

برای سالها، درمان کانال های ریشه تقریبا مترادف با درد بود. درست است که احتمالا برای بیمارانی که در گذشته دور بودند، بدون تکنولوژی مدرن و یا تسکین درد، این درمان اصلا راحت نبوده است. با این حال، با ظهور تجهیزات و تکنیک های مدرن دندانپزشکی، بیماران کمتر و کمتر این ناراحتی را تجربه می کنند.

 
اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص جراحی و درمان ریشه دندان

درمان ریشه

درمان ریشه

دندان مرکب از یک ساختمان سختی است که بافت نرم زنده‌ای را احاطه کرده است. این قسمت نرم مرکزی، پالپ و دراصطلاح عامیانه، عصب نام دارد که شامل سلولها، عروق خونی و اعصاب می‌باشد. از گذشته‌ای نه چندان دور تا بحال، عامه مردم لفظ عصب کُشی یا عصب کِشی را بجای معالجه ریشه دندان (Root canal Therapy) بکار می‌برند که چندان صحیح نبوده و آنچه که باعث رواج و شایع شدن این اصطلاحات شده، تصور مردم با توجه به از بین رفتن درد دندان بدنبال معالجه ریشه می‌باشد.

آخرین مطالب پزشکی متخصص جراحی و درمان ریشه دندان

آخرین مقالات پزشکان متخصص جراحی و درمان ریشه دندان