دوشنبه ۲۵ آذر۱۳۹۸

بلیچینگ دندان

تاریخ : 1398/05/02 بلیچینگ دندان

همه چیز درباره بلیچینگ دندان

تمیز کردن حرفه ای دندان ها یا جرم گیری توسط یک دندانپزشک با هدف حذف پلاک، تارتر و لکه هایی که روی دندان ها انباشته شده است یا به نوعی جرمی که دندان ها گرفته اند، انجام می گردد.

حتی با وجود مسواک زدن مداوم دندان ها و لثه ها، تارتر می تواند رشد کند. جرم گیری دندان ها بخش مهمی از بهداشت دهان و دندان است و به صورت دوره ای برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها مورد نیاز است.

بهترین متخصص ایمپلنت توصیه می کند دندان هایتان را هر 6 تا 12 ماه جرم گیری کنید تا احتمال پیشرفت بیماری پریودنتال کاهش یابد.

سفیدی دندان ها و لبخند زیبا از عوامل بسیار موثر در زیبایی صورت هر فرد بشمار میرود.

از این رو امروزه بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان ها جزو پرطرفدارترین اعمال زیبایی می باشد که هر فردی ممکن است به سراغ آن بروند.

بلیچینگ

عوامل تغییر رنگ دندان ها

دندان ها به علل مختلفی در مرور زمان تغییر رنگ داده و رنگ زرد و یا قهوه ای به خود می گیرند از جمله:

  1. بالا رفتن سن
  2. نوشیدن چای
  3.  سیگار کشیدن
  4.  استفاده از ادویه ها
  5. نوشیدن نوشابه های رنگی
  6.  عوامل وراثتی
  7.  تخریب شیمیایی دندان
  8. خوردن شراب قرمز
  9. خوردن گوجه فرنگی

همچنین بيماري ها هم مي توانند عامل موثري در اين رابطه باشند. مصرف برخي داروها نیز ممکن است باعث تغيير رنگ دندان ها شود.

البته ژنتيک افراد نیز در اين زمينه نقش موثري دارد. بعضي افراد به طور طبيعي نسبت به بقيه دندانهاي سفيدتري دارند.

انواع روش بلیچینگ

به طور کلی دو روش در بلیچینگ دندان ها وجود دارد که بلیچینگ در مطب دندان پزشکی (office bleaching ) و در منزل (Home bleaching) می باشند.

بلیچینگ دندان در مطب به دو شکل با استفاده از لیزر و بدون استفاده از لیزر صورت می گیرد.

بلیچینگ در مطب:

در این روش با استفاده از مواد مخصوص، از لثه ها محافظت می شود، سپس مواد سفید کننده که حاوی ترکیبی از هیدروژن پروکساید یعنی همان آب اکسیژنه و یک سری اکتیویترها (فعال کننده ها) است، با غلظت بالا بر روی دندان ها گذاشته می شود.

ماده موثر در این مواد به صورت شیمیایی فعال می شود، بعضی با نور و بعضی با گرما و فرق چندانی بین آن ها وجود ندارد. تفاوت استفاده از لیزر و اشعه UV این است که استفاده از آن ها باعث فعال شدن مواد سفید کننده و سریع تر عمل کردن آن می شود.

برای مراجعه به بهترین متخصص جراحی لثه و ایمپلنت، فوق تخصص ایمپلنت و جراحی های پیشرفته با سایت دکتر آریام همراه باشید.

بلیچینگ و جرمگیری

بلیچینگ در منزل

در این روش ابتدا به دندانپزشک مراجعه می شود، متخصص ایمپلنت یک قالب از دندان ها تهیه می کند و تری پلاستیکی نازک و شفافی برایشان ساخته می شود که مواد بلیچینگ را در منزل روی تری میزنند و روی دندان هایشان می گذارند و با توجه به نوع مواد بین پنج تا بیست دقیقه در دهانشان می ماند و بعد از دهانشان خارج می کنند و دهانشان را می شویند.

این کار را هرشب و یا با توجه به مواد یک شب در میان باید انجام می دهند.

البته می‌توانید کیت حاوی ژل و تری را هم از داروخانه تهیه نمایید اما از آنجایی که تری پیش ‌ساخته و برای همه بیماران طراحی شده است، ممکن است با دندان‌های شما کامل اندازه نباشد و یا بخشی از ژل سفید کننده در تماس با لثه قرار بگیرد و لثه را تحریک نماید.

علاوه بر ژل و تری، سایر محصولات سفید کننده دندان عبارتند از خمیر دندان، دهانشویه و چسب سفید کننده دندان که درسفید کردن دندان ها موثر هستند.

v تفاوت بلیچینگ در منزل با مطب در این است که در مطب در زمان پانزده تا سی دقیقه به نتیجه ی دلخواه می رسید اما در منزل بین سه هفته تا یک ماه طول می کشد تا به نتیجه دلخواه و مشابه مطب برسید.

هزینه بلیچینگ در منزل کمتر است. اما بسیاری از دندانپزشکان به استفاده توام از هر دو روش معتقد هستند یعنی بلیچینگ دندان ها در مطب صورت گرفته و در منزل این کار ادامه پیدا کند.

v تنها عارضه بلیچینگ دندان حساسیت دندانی است که بین یک هفته تا یک ماه به مرور زمان از بین می رود که دارو های خاص برای کم کردن آن وجود دارد.

بلیچینگ دندان برای همه افراد و در هر سنی می تواند استفاده شود، البته بیشتر بالای هیجده سال. به دلیل اینکه کمتر از هیجده سال عاج دندان و مینای دندان به طور کامل بالغ نشده و با داشتن فضاهای باز، حساسیت بیشتری دارد.

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دندانپزشکی ترمیم و زیبایی

آخرین مطالب پزشکی دندانپزشکی ترمیم و زیبایی

آخرین مقالات پزشکان دندانپزشکی ترمیم و زیبایی