پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱

بهداشت دندان های کج و دارای اختلالات بایت

تاریخ : 1396/10/03 بهداشت دندان های کج و دارای اختلالات بایت

دلایل متعددی وجود دارد که دندانهای برخی افراد دچار پیچ خوردگی، همپوشانی یا کج می شود. دهان برخی افراد برای دندان هایشان خیلی کوچک است که دندان ها را به هم فشرده می کند و باعث تغییر آنها می شود. در موارد دیگر، فک بالا و پایین فرد، اندازه ی یکسانی ندارند و یا بد شکل هستند که در نتیجه باعث دندان گرازی می شود ، یعنی باعث تو رفتن فک پایین و جلو آمدن دندان های فک بالا می شود.


بیشتر دندان های کج، اور بایت و آندر بایت صفات ارثی هستند که همانند رنگ چشم و یا اندازه دست های شماست. علل دیگراختلالات بایت عبارتند از، از دست دادن زودرس دندان های کودک یا بزرگسالان؛ تناسب نامناسب از ترمیم های دندان (به عنوان مثال، پر کردن یا تاج)؛ لثه (بیماری لثه) فشار نامطلوب بر روی دندان ها و لثه ها؛ عدم تعادل فک پس از آسیب؛ تومورهای دهان یا فک؛ یا مشکلات شایع بهداشت دهان و دندان در کودکان مانند مکیدن انگشت شست، بلع معکوس یا پیش امدگی زبان، استفاده از پستانک بیشتر از سن سه سالگی یا استفاده طولانی مدت از شیشه شیر.

مشکلات ناشی از دندان های کج و نامرتب و دارای اختلالات بایت چیست؟

  1. دندان های کج و دارای اختلالات بایت می تواند باعث موارد زیر شود:
  2. دخالت در جویدن به طور صحیح
  3. مشکل تمیز کردن دندان ها، خطر پوسیدگی دندان، کرم خوردگی دندان و ورم لثه را افزایش می دهد.
  4. دندانها، فک و عضلات را از بینمی برد، و در نتیجه خطر ریزش دندان را افزایش می دهد.
  5. باعث می شود افراد دیگر به ظاهر این افراد توجه خاصی نشان دهند و بر اعتماد به نفس ان ها تاثیر می گزارد.

 

چگونه می توانم بفهمم دندان هایم کج شده اند یا بایت ئهای من نامنظم اند؟

در صورتی که دندان ها کج  شوند، دندانپزشک می تواند تعیین کند که آیا درمان لازم است یا خیر. دندانپزشک شما به دنبال علائم زیر خواهد بود:

  1. دندان هایی با تراز نا منظم
  2. ظاهر غیر طبیعی صورت
  3. سختی یا ناراحتی هنگام جویدن
  4. مشکلات گفتاری، از جمله نوک زبانی صحبت کردن

دندانپزشک معمولا شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع می دهد - متخصص ارتودنسی دندانپزشکی است که متخصص تشخیص و درمان دندان های کج و نامنظم و فک های ناهموار است


حتما بخوانید: همه چیز درباره ارتودنسی


چه تست هایی می توانم از ارتودنتیست انتظار داشته باشم؟

ارتودنتیست احتمالا از اشعه ایکس، برای تصویر برداری از چهره شما و قالب گیری دندان ها برای تعیین اینکه چه نوع درمانی مورد نیاز است، استفاده می کند. اشعه ایکس اطلاعاتی در مورد موقعیت دندان ها و ریشه ها و اینکه اگر دندان ها هنوز به لثه ها وارد نشده باشند، ارائه می دهد. سفالومتریک مخصوص یا اشعه ایکس پانورامیک رابطه دندان ها را با فک ها و فک ها با سر نشان می دهد. ارتودنتیست همچنین ممکن است بخواهد از صورت شما عکس های منظمی بگیرد تا رابطه بین دندانها، فک و سر، را بررسی کند. در نهایت، ممکن است از دندان های شما قالب گرفته شود. این کار به این صورت انجام می شود که شما یک ماده ی نرم را گاز می گیرید که بعدا برای ایجاد یک کپی دقیق از دندان هایتان استفاده می شود

 

چگونه دندان های کج و نامنظم را درمان می کنند؟

 

هنگام تشخیص، ارتودنتیست شما می تواند بهترین درمان برای دندان های شما را انتخاب کند . برای برخی از افراد، یک نگهدارنده قابل جابجایی (برای ایجاد موقعیت دندانهای جدید)، تمام چیزی است که برای اصلاح مشکل مورد نیاز است. اگر بهم فشردگی دندان ها یا شلوغی دندان باعث ایجاد مشکل اصلی باشد، حذف یک یا چند دندان ممکن است لازم باشد. برای اکثر مردم، بریس ارتدنسی برای حل این مشکل ضروری است. در موارد نادری برای مشکلاتی همچون اوربایت یا اندربایت ممکن است جراحی لازم باشد.


حتما بخوانید: پیشگیری از نامرتبی های دندانی در کودکان


روکش ونیر دندان:

یک پوسته نازک و مات است که ناحیه جلو و پهلوی دندان‌ها را می‌پوشاند. این روکش باعث می‌شود ظاهر یکنواخت برای دندان‌های کج در دهان ایجاد گردد.

روکش ونیر

روکش دندان:

از این روش می‌توان به عنوان یک درمان ترمیمی برای رفع مشکل دندان‌های کج و پوشاندن کامل دندان‌ها استفاده کرد. امروزه از این روش برای ایجاد ظاهر کاملاً طبیعی برای دندان‌های فرد استفاده می‌شود. علاوه بر این امکان استفاده از روکش دندان برای پر کردن فضای بین دندان‌ها نیز وجود دارد.

کامپوزیت دندان:

در این حالت از رزین کامپوزیت برای پوشاندن سطح خارجی دندان‌های کج استفاده می‌شود. این روکش بطور مستقیم بر روی دندان قرار گرفته و به این ترتیب کامپوزیت دندان یک روش درمانی سریع و مقرون‌به‌صرفه در مقایسه با سایر روش‌های درمان موجود می‌باشد. به هر حال توجه داشته باشید نتایج درمان با این روش دائمی نیست و همواره ممکن است نیاز به تکرار درمان در آینده وجود داشته باشد.

منبع: webmd

مقالات دیگر سایت خانه پزشکان                                                                                                                 

پرخوری عصبی؛ علل، علایم نشانه های آن

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص ارتودنسی

آخرین مطالب پزشکی متخصص ارتودنسی

آخرین مقالات پزشکان متخصص ارتودنسی