یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

بهینه کردن باروری

تاریخ : 1397/01/16 بهینه کردن باروری

اگر شما و همسرتان تصمیم به بچه دار شدن گرفته اید مواردی وجود دارند که پیش از هر چیز باید آن ها را در نظر داشته باشید .نگاه دقیقی به روش زندگی و کار خود و همسرتان بیندازید و تا جایی که می توانید آنها را در مسیر سالمی هدایت کنید. این بهترین کاری است که می توانید برای به وجود آوردن یک فرزند سالم انجام دهید تا او درست رشد کند و در بزرگسالی نیز سلامت باشد.

 

از سلامت خود اطمینان حاصل کنید

با پزشکتان قرار ملاقات بگذارید تا آزمایش های لازم قبل از بارداری را انجام دهید.

شما و همسرتان باید آزمایش های کاملی از نظر بیماری های مقاربتی انجام دهید. بسیاری از عفونت ها به راحتی قابل درمان هستند که اگر درمان نشوند موجب مشکلاتی خواهند شد.

آیا در مقابل سرخجه ایمنی دارید؟ اگر در اوایل بارداری به سرخجه مبتلا شوید ممکن است به کر یا کور شدن جنین منجر شود.

آیا به تازگی آزمایش پاپ اسمیر داده اید؟ اگر در اوایل باردار شدن از عدم ابتلا به سرطان دهانه رحم خود اطمینان حاصل کنید.

اگر علائمی در خود می بیند که دلیلی برای آن پیدا نمی کنید با پزشک خود مشورت کنید چنانچه اختلالاتی نظیر کم خونی ،آسم ،فشار خون بالا ،کم کاری یا پرکاری تیروئید یا دیابت دارید درباره چگونگی درمان آن ها طی بارداری با پزشک صحبت کنید.

زن و شوهر هر دو باید سابقه خانوادگی و ارثی خود را مرور کنند و اگر مشکلی وجود داشت تحت بررسی های ژنتیکی قرار گیرند.

شما و همسرتان باید آمادگی تولید تخمک و اسپرم سالم را داشته باشید . همانند سایر سلول های بدن آنها هم باید قدرت بازسازی و مقاومت در مقابل سمومی مثل رادیکال های آزاد داشته باشند. اگر مسائلی مثل رژیم غذایی ناکافی ،استفاده از الکل یا مواد مخدر ،استرس و مواد سمی زیاد در بدن داشته باشید، تخمدان ها یا بیضه ها درست عمل نخواهند کرد.

بهینه کردن باروری

تخمک با شکوه

تخمک 550 برابر بزرگتر از اسپرم و بزرگترین سلول بدن است .هر تخمک یک غلاف محافظ بیرونی و بافتی به نام میتوکندریا دارد که انرژی تولید می کند. درون آن هسته مرکزی قرار دارد و شامل 23 جفت کروموزوم است. ساختار ژنی DNA ذخیره شده است . تخمک های کهنه همانند سایر سلول های بدن و همین طور DNA به تدریج کم قدرت تر می شوند. بنابراین تخمک های زنان جوان، سالم تر از زنان مسن است. هر زنی با کل تخمک هایش زاده شده می شود، اما به طور معمول در طول سال های باروری خود هر ماه یک تخمک آزاد می کند. پس فکر کردن به اینکه سلول های تخمک برای بالغ شدن و بارور شدن به طور موفقیت آمیز به چه چیزهایی نیاز دارند. ارزش دارد.

 

مقاله پیشنهادی : چسبندگی و انسداد لوله‌ های رحمی در زنان

 

اسپرم و محیط 

در هر اسپرم پر از مواد ژنتیکی است. وسط یا بدنه آن از سلول های انرژی تشکیل می شود .اسپرم به طور مداوم تولید می شود و عوامل محیطی می توانند روی آن بسیار تاثیر بگذارند. از 50 سالگی به بعد تعداد اسپرم به طور پیوسته کاهش می یابد و شواهد علمی نشان می دهند که قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی و سمی می تواند یکی از دلایل دیگر کاهش باشد.

داشتن فرزندی سالم با رعایت این نکات

دفع رادیکال های آزاد

رادیکال های آزاد هر روز به سلول ها حمله می کنند  و موجب تخریب DNA  یا میتوکندریا می شوند. رادیکال های آزاد نتیجه طبیعی سوخت و ساز بدن ما هستند اما عوامل محیطی نظیر مصرف سیگار خوردن غذاهای فرآوری شده یا سوخته مصرف الکل و مواد مخدر که به شکل تفریحی استفاده می شوند.

 

مقاله پیشنهادی : علت و درمان افسردگی بعد از زایمان

 

رسیدن به تعادل هورمونی

هورمون ها از مواد غذایی به وجود می آیند پس برای داشتن تخمک و اسپرم سالم به دستگاه گوارشی نیاز داریم که بتواند از میان آنچه می خوریم مواد حیاتی را جذب کند.رژیم غذایی که در آن غذاهای نا سالم مصرف می شود وضعیت هورمونی را به هم میریزد .

منبع: whattoexpect.com

------------------------------

کانال اینستاگرام خانه پزشگان

کانال تلگرام خانه پزشکان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص نازایی و ناباروری

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص نازایی و ناباروری