پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱

بوی بد دهان چیست؟ علت و درمان

تاریخ : 1397/04/01 بوی بد دهان چیست؟ علت و درمان

تعریف بوی بد دهان یا هالیتوز بوی ناخوشایندی از دهان است. هالیتوزیس ممکن است در موارد خاص رخ دهد یا می تواند به خاطر  یک بیماری مزمن باشد. این بوی بد ممکن است ناشی از غذاهایی که فرد می خورد ، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ، بیماری ها ، یا عوامل دیگر باشد.

 

علت بوی بد دهان ناشی از چیست؟

بوی بد دهان، که به لحاظ پزشکی هالیتوز نامیده می شود ، یک مشکل رایج است . بوی بد معمولا ساده و قابل پیشگیری است . عوامل تغذیه ای و همچنین مصرف دخانیات و الکل ممکن است از عوامل ایجاد بوی بد دهان باشند . عدم رعایت صحیح بهداشت دهان ، بیماری های مرتبط با لثه ، پوسیدگی دندان یا عفونت دهان نیز می تواند سبب ایجاد این ناهنجاری شود . عفونت ریه ها ، سینوس ها یا راه های هوایی نیز ممکن است سبب ایجاد بوی بد دهان به علت وجود ترشحات بینی باشد که ممکن است به دهان منتقل شود . ترشحات شدید عقب بینی به عنوان مثال به علت عفونت های سینوسی ، می تواند منجر به بوی بد دهان شود . سرفه خلط دار ناشی از عفونت های ریه نیز می تواند بوی بدی ایجاد کند .

 

گزینه های درمان و درمان های خانگی برای بوی بد دهان چیست ؟

چه کاری می توان برای جلوگیری از بوی بد دهان انجام داد ؟

درمان بوی بد دهان بستگی به علت آن دارد .

انجمن دندانپزشکی آمریکا موارد زیر را توصیه می کند :

مسواک زدن دندان ها به طور مرتب. به یاد داشته باشید که زبان را نیز تمیز کنید تا باکتری ها را از سطح آن حذف کنید . مسواک زدن زبان می تواند به از بین بردن بوی بد  ناشی از غذاهایی که فرد خورده است کمک کند .

مراجعه به متخصص دندانپزشک به طور منظم برای بررسی و اطمینان از اینکه بریس و یا دندان های مصنوعی به درستی نصب شده و تمیز می شوند (و هر شب بریس ها را کاملا تمیز کنید) .

ترک سیگار یا مصرف دخانیات جویدنی .

مصرف آب نبات بدون قند و آدامس بدون قند می تواند خشکی دهان را نیز از بین ببرد .

دهان را با نوشیدن آب آشامیدنی و استفاده از آدامس بدون قند یا آب نبات سفت بدون قند برای تحریک تولید بزاق مرطوب نگه دارید . در رژیم غذایی خود از غذاهایی که باید به طور کامل جویده شوند، استفاده کنید تا جریان بزاق را حفظ کنید . غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند مانند سیب یا هویج گزینه های خوبی هستند .

استفاده مکرر از دهانشویه می تواند به کشتن باکتری هایی که باعث بوی بد می شوند ، کمک کند و ممکن است برای مدت زیادی بوی بد دهان را از بین ببرد ، اما ممکن است دلیل اصلی آن را درمان نکند .

داروهای طبیعی که در درمان بوی بد دهان استفاده می شود شامل جویدن نعناع یا جعفری است .

اگر بوی بد دهان به علت یک بیماری مانند عفونت سینوسی ، دیابت ، ریفلاکس اسید ( بیماری ریفلاکس معده و غیره باشد ) ، باید علت اصلی آن درمان شود .

اگر بوی بد دهان یک عارضه جانبی از مصرف دارو است ، با یک متخصص خود در این باره مشورت کنید ، که آیا گزینه های دیگری برای دارو وجود دارد که می توان آنها را مصرف کرد. هرگز مصرف دارو را بدون مشورت و نظر متخصص خود متوقف کنید .

برای بیماران مبتلا به خشکی دهان ( زروستومیا) ،  بزاق مصنوعی ممکن است توسط یک دندانپزشک تجویز شود .

 

چه محصولاتی می تواند برای از بین بردن یا کم کردن بوی بد دهان استفاده شود؟

بوی بدی که به علت های ساده ای مانند غذاها به وجود می آید خیلی راحت تر نسبت به علت بیماری های پزشکی، عفونت ها و یا عوارض جانبی دارو ممکن است از بین برود یا کمتر شود.

مواردی وجود دارد که فرد می تواند انجام دهد تا بوی بد دهانش را از بین ببرد یا کمتر کند :

بهداشت دهان و دندان:  مسواک زدن دندان ها و استفاده از نخ دندان، باعث حفظ سلامتی دهان می شود و اغلب می تواند از بوی بد دهان جلوگیری کند.

دهانشویه به طور موقت بوی بد دهان را از بین می برد و می تواند به سلامت دهان کمک کند.

آدامس بدون قند یا مکیدن آب نبات بدون قند می تواند بوی بد دهان را بطور موقت از بین ببرد.

برای موارد جدی تر بوی بد دهان، دندانپزشکان می توانند خمیر دندان ویژه و دهانشویه را که می توانند بوی بد دهان را بهبود ببخشند ، تجویز کنند .

 

چه زمان باید به دندانپزشک به خاطر بوی بد دهان مراجعه کرد؟

اگر بهداشت دهان و دندان به طور صحیح بوی بد دهان را برطرف نکرد، به دندان پزشک یا پزشک برای تشخیص بوی بد دهان مراجعه کنید ، اگر بوی بد دهان شما همراه با موارد زیر است :

خشکی دهان مداوم

زخم در دهان

درد یا مشکل با جویدن یا بلع

دندان شکسته یا درد دندانی

لکه های سفید در لوزه ها و یا تب و خستگی.

همچنین اگر پس از عمل جراحی جدید دندانپزشکی یا مصرف سایر دارو های دیگری که باعث شده بوی بد دهانتان بیشتر شود، یا سایر مورادی که نگرانی شما در این رابطه را افزایش می دهد به دندانپزشک یا پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

چه نشانه ها و علائمی ممکن است با بوی بد دهان همراه باشد؟

به طور کلی ساده است که فهمید آیا دهانتان بوی بد می دهد یا خیر. اطرافیان ممکن است زود تر نسبت به خود فرد متوجه شوند ، ممکن است فرد به او در رابطه با بوی بد دهانش اطلاع دهد یا فضای شخصی اش را بزرگتر از حد معمول قرار دهد. واضح ترین علائم یا نشانه بوی بد دهان بیرون آمدن بوی ناخوشایندی از دهان است.

علائم و نشانه های دیگر بوی بد دهان شامل موارد زیر است:

طعم ناخوشایند یا ترش یا تغییر در طعم و مزه

خشکی دهان و

پوشش سفید روی زبان

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دندانپزشکان

آخرین مطالب پزشکی دندانپزشکان