شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸

بیماری‌ قرنیه | نشانه‌ها، عوامل، درمان

تاریخ : 1396/08/11 بیماری‌ قرنیه | نشانه‌ها، عوامل، درمان

متخصص قرنیه چشم

در ادامه به بررسی شایع ترین بیماری‌های قرنیه چشم پرداخته و با معرفی نشانه و عوامل هر کدام، روش‌های درمانی را توضیح خواهیم داد.


حتما بخوانید: قرنیه چشم چیست؟ هر آنچه که باید در مورد آناتومی و ساختار قرنیه بدانید


نشانه‌ها و علائم بیماری قرنیه و نحوه درمان

قرنیه چیست؟

قرنیه بافت روشن در جلو و مرکز چشم است. شفافیت آن اجازه می دهد که نوراز مردمک چشم و عدسی عبور کند و به شبکیه در پشت چشم برسد. قرنیه دارای سه لایه اصلی است، لایه بیرونی قرنیه لایه اپیتلیال نامیده می شود، لایه میانی استروما نامیده می شود و آخرین لایه، لایه ای از سلول های تک سلولی است که اندوتلیوم نامیده می شود.

انحنای قرنیه نقش مهمی در فوکوس (انکسار یا شکست) نور ایفا می کند. یک قرنيه نرمال صاف، روشن و سفت است. این خصوصیات به قرنیه کمک می کنند تا چشم را از عفونت و مواد خارجی محافظت کند.

بیماری‌ قرنیه | نشانه‌ها، عوامل، درمان

انواع مختلف بیماری قرنیه چیست؟

چندین دلیل معمول برای بیماری های قرنیه وجود دارد، از جمله:

عفونت ها

 • - کراتیت باکتریایی، قارچی و یا ویروسی، و همچنین بیماری های انگلی

ضربه

 • - خراش و یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی

دیستروفی و اختلالات دژنراتیو قرنیه

 • - دیستروفی فوکس، دیستروفی map-dot-fingerprint یا دیستروفی  lattice corneal

اختلالات خود ایمنی

 • - بیماری وگنر، آرتریت روماتوئید یا لوپوس

کمبود تغذیه ای

 • - کمبود ویتامین A

آلرژی

 • - کراتوکونژکتیویت ورنال (حساسیت بهاره) و آتوپیک (اگزمای سرشتی)

رشد

 • - رشد ناخنک یا پتریژیوم خوش خیم یا سرطانی روی سطح چشم

اکتازی قرنیه (نازک شدن)

 • - کراتوکونوس (قوز قرنیه)، یا نازک شدن قرنیه پس از جراحی لیزر انکساری

سندرم استیونز-جانسون، یک واکنش نادر اما جدی التهابی به دارو یا عفونت

قرنیه همچنین می تواند به واسطه سایر بیماری های چشمی رایج مانند اختلالات لایه اشکی (چشم خشک)، اختلالات پلك، گلوكوم (آب سیاه چشم) و سندرم اندوتلیال ایدوكورلای (ICE) آسیب دیده باشد كه ممكن است با گلوكوم همراه باشد.

علائم بیماری قرنیه

تاری دید - دید مبهم به کمبود شدت بینایی اشاره دارد که ناشی از ناتوانی در دیدن دقیق جزئیات است. تاری دید ممکن است ناشی از ناهنجاری هایی باشد که در هنگام تولد اتفاق می افتد نظیر نزدیک بینی یا دوربینی که نیاز به لنزهای اصلاح کننده (عینک) دارد و یا ممکن است نشانه ای از بیماری چشم باشد.

علل و عوامل خطر بیماری های قرنیه چیست؟

علل بیماری قرنیه به طور گسترده ای متفاوت است. شرایط ذکر شده در بالا به دلیل علل ارثی، عفونت، ضربه، اختلالات خودایمنی، کمبود مواد مغذی، آلرژی، علل ثانویه (دیگر بیماری های چشم که بر روی قرنيه تاثیر می گذارند)، رشد و تومور است.

عوامل خطر به طور مشابه بسته به شرایط فرد متفاوت است. برخی از عوامل خطر قابل تغییر نیستند، مانند شرایط ژنتیکی ارثی. سایر عوامل محدود به ضربه و عفونت ممکن است اجتناب ناپذیر باشند. در بسیاری از موارد، درمان سریع بیماری قرنيه در مراحل اولیه، شدت بیماری و عوارض آن را به حداقل می رساند.

بیماری‌ قرنیه | نشانه‌ها، عوامل، درمان

علائم و نشانه های بیماری قرنیه چیست؟

علائم مشکلات قرنیه ممکن است شامل قرمزی در اطراف قرنیه و یا حالت ابرآلودگی قرنیه باشد. علائم آن شامل موارد زیر است:

 • - اختلال بینایی، مانند دید مبهم یا ابری
 • - درد شدید در چشم،
 • - پاره شدن، و
 • - حساسیت به نور

برخی از بیماران علائم اضافی سردرد، حالت تهوع و خستگی دارند.

دید تیره ممکن است در اثر یک لایه اشک غیر طبیعی یا لایه اپیتلیال (مانند دید در چشم خشک)، زخم (پس از آسیب یا عفونت)، آب مروارید، تغییر شکل انحنای قرنیه (مانند کراتوکونوس) یا تورم قرنیه ( مانند دید در دیستروفی فوکوس) باشد. حساسیت به درد و نور می تواند بسیار شدید باشد، به خصوص در شرایطی که لایه ی خارج از اپیتلیوم (بافت پوششی) قرنیه را تحت تاثیر قرار می دهد. نمونه های آن شامل خراش ناشی از ضربه، زخم های عفونی و تحلیل ناشی از خشکی می باشد.

درمان بیماری قرنیه چیست؟

درمان برای هر فرد متفاوت است. درمان ممکن است شامل دارو، درمان لیزر یا عمل جراحی، بسته به شرایط باشد که در نهایت طبق دستورات پزشک فوق تخصص قرنیه چشم صورت می‌گیرد.

عفونت ها با داروهای چشم پزشکی (آنتی بیوتیک ها، ضد ویروس ها و ضد عفونت ها) و در بعضی موارد داروهای خوراکی درمان می شوند.  Herpetic stromal keratitis  تورم مکرری است که پس از عفونت تبخال  چشم ایجاد می شود و با داروهای چشمی ضد التهابی استروئید کنترل می شود.

خراش ممکن است بسته به علت و گستردگی آسیب، نیاز به بخیه موقت یا لنز تماسی داشته باشد.

Keratoconus یا قوز قرنیه، که در آن قرنیه می تواند بر روی شکل مخروطی تحلیل شود اغلب با لنزهای تماسی خاص مدیریت می شود. درمان های جدیدتر، از جمله برش قرنیه (ریبوفلاوین و ماوراء بنفش A) و ایمپلنت های قرنیه نیز گزینه های دیگر هستند. بیماری های کراتوکونوس پیشرفته با جراحی پيوند قرنيه یا عمل کراتوپلاستی قرار درمان می شوند.

تورم مزمن از دیستروفی فوکوس یا سایر شرایطی که سبب آسیب رساندن به سلولهای اندوتلیال قرنیه می شود، در ابتدا با استفاده از قطره های چشمی نمکین یا پماد چشمی که به جلوگیری از تجمع مایع در قرنیه کمک می کند، قابل کنترل است. اگر شرایط بدتر شود، ممکن است از عمل کراتوپلاستی ورید اندوتلیال (نوعی جراحی پیوند ضخامت جزئی قرنیه) استفاده شود.

تحقیقات برای پیوند قرنیه مصنوعی در حال انجام است.

اختلالات خود ایمنی با توجه به زمینه بیماری بهتر درمان می شود. این بیماری های قرنیه اغلب با قطره چشمی ضد التهابی مثل استروئیدها کنترل می شود؛ با این حال، داروهای ضد التهابی استروئید محافظت کننده گاهی ترجیح داده می شوند، به ویژه هنگامی که دیگر قسمت های بدن نیز درگیر آن هستند.

مشکلات چشم ناشی از کمبود ویتامین A در بیمارانی دیده می شود که نوع خاصی از عمل جراحی چاقی را برای کاهش وزن انجام داده اند، این مشکل را می توان با مکمل اصلاح کرد.

بیماری آلرژیک چشم به خوبی به داروهای آلرژیک موضعی و خوراکی پاسخ می دهد.

ناخنک چشم یا پتریژیوم در سطح قرنیه رشد می کند؛ این بیماری اغلب بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید دیده می شود. میتوان آن را به صورت جراحی برداشت، در صورتی که ناراحت کننده باشند. سرطان های سطح چشم با جراحی یا در بعضی موارد با قطره های چشمی شیمی درمانی موضعی یا تزریقی مدیریت می شود.

خشکی چشم معمول است و می تواند منجر به فرسایش دردناک در سطح قرنیه شود. به غیر از مرطوب کردن چشم با اشک مصنوعی، توجه به علت اصلی مهم است. در برخی افراد، خشکی ناشی از عدم تولید اشک است و قطره های ضد التهابی مانند سیکلوسپورین (Restasis) یا استروئید ممکن است کمک کند. در موارد دیگر، خشکی ناشی از تبخیر اشک بین چشمک زدن است. این اتفاق زمانی می افتد که غدد چربی پلک (غدد meibomia) خوب عمل نمی کنند. به طور معمول، روغن از این غدد سطح پوست را پوشش می دهد و مانع از تبخیر اشک می شود. عملکرد غدد چربی می تواند با ترکیبی ازکمپرس های گرم، بهداشت پلک چشم (به عنوان مثال، شستن چشم با شامپو رقیق شده کودک)، افزایش مصرف اسید های چرب امگا 3 و برخی از داروهای خوراکی بهبود یابد.

عوارض احتمالی بیماری قرنیه چیست؟

بسیاری از بیماری های قرنیه درمان می شوند و پیش آگهی خوبی دارند. با این حال، از دست دادن بینایی و درد مزمن چشم، عوارض بالقوه بیماری های قرنیه است، بنابراین مهم است که چشم پزشک با دقت به بررسی گزینه های درمان بپردازد.

آیا می توان از بیماری قرنیه جلوگیری کرد؟

بسیاری از بیماری های قرنیه با کاهش عوامل خطر قابل پیشگیری هستند. به عنوان مثال، حفظ سلامتی مطلوب چشم (با بهداشت خوب و واکسیناسیون منظم) بهترین پیشگیری در برابر بسیاری از بیماری های عفونی است. برای مثال، واکسن های موجود برای کاهش شدت وجود دارد که می تواند باعث بروز عفونت تبخال چشم شود. لنزهای تماسی می تواند افراد را به خصوص برای عفونت های شدید قرنیه مستعد کند، بنابراین افراد باید لنزهای تماسی را به صورت مستقیم تمیز کنند.

عینک و عینک آفتابی با مانع اشعه ماوراء بنفش 100٪ می تواند در برابر مواردی که با قرار گرفتن در معرض آفتاب رشد می کند، مانند پترژیوم و سرطان های سطح چشم همراه است محافظت کند. عینک ایمنی باید زمانی که ضروری است برای جلوگیری از آسیب استفاده شود. رژیم غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین A کافی ممکن است به حفظ لایه اشک در چشم کمک کند تا علائم خشکی چشم را کاهش دهد. بررسی وضعیت سلامت چشم خانواده برای جستجوی شرایط ارثی کمک کننده است. معاینه منظم چشم برای تشخیص بیماری های چشم در مراحل اولیه آنها مهم است.

 

جهت آشنایی با فوق تخصص قرنیه چشم  خانه پزشکان کلیک کنید

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های فوق تخصص پلاستیک چشم

مراقبت از چشمها در الودگی هوا

مراقبت از چشمها در الودگی هوا

آلودگی هوا تاثیر بسزایی در وارد آمدن آسیب به چشم ها می تواند بگذارد و و موجب سیاه شدن دور چشم نیز می شود می خواهیم بهترین روش های پیشگیری از آن را برایتان بگوییم

آخرین مطالب پزشکی فوق تخصص پلاستیک چشم

آخرین مقالات پزشکان فوق تخصص پلاستیک چشم