سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

بیماری سرخک | دلایل ، راه‌های تشخیص و درمان آن

تاریخ : 1398/02/25 بیماری سرخک | دلایل ، راه‌های تشخیص و درمان آن

سرخک در کودکان 

سرخک نوعی عفونت زمان بچگی است که به وسیله ی ویروس ایجاد می شود. در گذشته شیوع بسیاری داشت اما امروزه به دلیل استفاده از واکسن آن، بسیار کمتر شده است. سرخک در کودکان کوچک و نوزادان می تواند بسیار خطرناک باشد. با وجو اینکه واکسن آن تا حدود زیادی از مرگ کودکان را کم کرده ، باز هم هر سال بیش از صد هزار کودک زیر پنج سال در اثر آن می میرند.

 

 
علائم 

علائم و نشانه های این ویروس معمولا ده الی چهارده روز پس از وارد شدن ویروس به بدن مشخص می شود. علائم و نشانه های آن عمدتا شامل موارد زیر است : 
تب ، سرفه های خشک ، آب ریزش بینی ، گلو درد ، چشم های ورم کرده ، نقطه های کوچک سفید تاول مانند و یا با زمینه ی قرمز درون دهان، قسمت های داخلی فک ، جوش های پوستی که قسمت عمده ای از پوست بدن را میگیرد و قابل انتقال است. معمولا عفونت بعد از دو الی سه هفته بوجود می آید. 


علل

سرخک بیماری ویروسی بسیار واگیرداری است که معمولا در گلو و بینی کودک منتقل می شود. زمانی که فرد مبتلا در هوا عطسه ، سرفه و یا صحبت کند ویروس از این طریق به افراد دیگر منتقل می شود. قطره های کوچک نیز که در اثر عطسه و سرفه در فضا پخش می شوند معمولا تا ساعت ها می توانند افراد دیگر را مریض کنند به این صورت که اگر دست تان در مکانی آلوده قرار گیرد و سپس به دهان و چشم تان تماس داده شود ویروس به شما منتقل می شود. معمولا نود درصد افرادی که در معرض این ویروس قرار بگیرند مبتلا و بیمار می شوند. 


عوامل خطرزا 

عدم دریافت واکسن : افرادی که واکسن آن را نزده اند بیشتر در معرض ابتلا به آن قرار می گیرند .
سفرهای بین المللی : چنانچه زیاد به کشورهای دیگر سفر کنید بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس هستید.
کمبود ویتامین آ : اگر در برنامه ی غذایی خود به اندازه ی کافی ویتامین آ نداشته باشید علائم بیماری در شما بیشتر خواهد بود. 


پیشگیری 

اگر در اطراف تان کسی به این بیماری مبتلا بود با انجام کارهای زیر سایر افراد خانواده را از ابتلا به آن حفظ کنید. 
ایزوله کردن : این بیماری به شدت از چند روز قبل از شروع بیماری تا چند روز پس از خوب شدن بیماری قابل واگیر است بهتر است این افراد در ارتباط به سایر افراد خانواده نباشند تا بهبودی کامل حاصل کنند. 
واکسیناسیون: مطمئن شوید افرادی که در معرض خطر این بیماری هستند حتما واکسن زده باشند. این واکسن در سن دوازده تا پانزده ماهگی به کودکان زده می شود . دوز دوم آن در سن چهار تا شش سالگی زده میشود. چنانچه قصد سفر خارجی دارید در مورد زدن  این واکسن به کودک خود با پزشک مشورت کنید.

 


 

دکتر لیلا حمزه لو حسین آبادی

پزشک متخصص کودکان و نوزادان

فارغ التحصیل دانشگاه تهران

مرکز طبی کودکان دارای رتبه ممتاز بورد تخصصی کودکان

 بررسی رشد و مشاوره تغذیه

دارای ۱۰ سال سابقه کار

 

شماره تماس: 77738393

نشانی: تهرانپارس، مابین فلکه دوم و سوم، کوچه شهید رحمانی، ساختمان پزشکان 107، طبقه سوم

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص و فوق تخصص اطفال

بر طرف کردن گرفتگی بینی کودکان

بر طرف کردن گرفتگی بینی کودکان

گرفتگی بینی اطفال و به خصوص شیرخواران آن ها را بسیار آزار می دهد و موجب خفگی و مشکلات تنفسی در آن ها می شود با چه روش های درمانی باید این عارضه را برطرف کنیم و توصیه های مهم در این زمینه کدامند

آخرین مطالب پزشکی متخصص و فوق تخصص اطفال