چهار شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

بیماری سیفلیس ، نشانه ها و درمان آن

تاریخ : 1398/02/24 بیماری سیفلیس ، نشانه ها و درمان آن

سیفلیس چیست؟ 

سیفلیس نوعی بیماری دستگاه تناسلی است که از طریق رابطه ی جنسی منتقل می شود و هم در زنان و هم در مردان می تواند بروز یابد. معمولا این بیماری از طریق زیر به افراد دیگر منتقل می شود:
ارتباط به زخم فرد مبتلا حتی اگر زخم بسیار ریز باشد که با چشم دیده نشود
داشتن رابطه ی جنسی بدون استفاده از کاندوم
تماس با خون آلوده

زنان بارداری که سیفلیس دارند می توانند آن را به جنین خود منتقل کنند که از طریق خون به جنین منتقل می شود ، گاهی اوقات ممکن است نوزاد مرده و یا با آسیب های جدی متولد شود. اما همیشه علائم در نوزاد مشخص نیست ولی مدام کودک بیمار است و ناراحتی دارد. سیفلیس معمولا با علائم خاصی همراه نمی باشد و افراد مبتلا خوب و سالم به نظر می رسند. تنها گرفتن آزمایش خون نشان می دهد که به این بیماری مبتلا هستید یا خیر. زنان باردار باید در طول دوازده هفته ی اول بارداری خود ، تست این بیماری را بدهند. گاهی اوقات ممکن است این بیماری در طول بارداری رخ دهد. در صورت تشخیص این بیماری رابطه ی جنسی را متوقف کنید حتی با استفاده از کاندوم نباید انجام شود. حتما به شریک جنسی خود بگویید که تست سیفلیکس انجام دهد. 

 

آیا سیفلیس درمان دارد؟ 

بله این بیماری با انجام چندین تزریق می تواند درمان شود. مدت زمان درمان تا حد زیادی به میزان پیشرفت بیماری دارد. پس از اینکه به طور کامل درمان شدید برای کسب اطمینان باید دوباره آزمایش سیفلیس انجام دهید. زنان باردار مبتلا باید هر چه سریع تر درمان را آغاز کنند تا از مبتلا شدن جنین به این بیماری جلوگیری کنند. به یاد داشته باشید حتی بعد از درمان نیز در صورت رابطه با فرد مبتلا می توانید دوباره به آن مبتلا شوید. 

برای جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری می توانید کارهای زیر را انجام دهید: خود و شریک جنسی تان قبل از برقرار رابطه بهتر است آزمایشات لازم را بگیرید. سعی کنید تنها یک شریک جنسی داشته باشید تا احتمال مبتلا شدن به این بیماری در شما کمتر شود. در صورت مبتلا بودن یک نفر حتما درمان را شروع کنید و تا کامل نشدن درمان از رابطه ی جنسی بپرهیزید و نفر دیگر حتما برای اطمینان آزمایش دهد تا در صورت مبتلا شدن درمان را شروع کند. در رابطه سعی کنید از کاندوم استفاده کنید. در صورتی که شریک جنسی تان آلوده به سیفلیس می باشد حتی با استفاده از کاندوم نیز با وی رابطه جنسی نداشته باشید تا دوره ی درمانش کامل شود و آزمایشات سالم بودنش را تایید کنند. 

 


 

دکتر ویکتوریا شیخی

متخصص زنان از دانشگاه شهید بهشتی

مشاوره قبل از ازدواج و بارداری

کنترل بارداری, زایمان طبیعی،سزارین

انجام کلیه اعمال جراحی زنان

اعمال جراحی زنان لاپاراسکوپی

لابیاپلاستی،اختلالات کف لگن

جراحی های ترمیمی زنان

 

شماره تماس: ۲۶۴۰۶۴۵۳

نشانی: تهران - خیابان شریعتی - قبل از دو راهی قلهک - رو به روی بیمارستان ایران مهر - بن بست مرشدی - ساختمان پزشکان مهر آفرین

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان