یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

بیماری پارکینسون چیست؟ علائم، تشخیص و درمان

تاریخ : 1398/01/01 بیماری پارکینسون چیست؟ علائم، تشخیص و درمان

تشخیص پارکینسون

هیچ نوع آزمایشی که بیماری پارکینسون را بتوان با آن تشخیص داد وجود ندارد . پزشک شما که متخصص اعصاب و روان است با بررسی سابقه ی بیماریتان ، بررسی عوامل عصبی و بررسی های فیزیکی و عصبی بیماریتان را می تواند تشخیص دهد . پزشک ممکن است برایتان اسکن انتقال دهنده ی دوپامین را تجویز کند اما راه حل اصلی برای تشخیص این بیماری بررسی آزمایشات عصب شناختی است و بسیاری از افراد نیاز به گرفتن اسکن دوپامین ندارند . همچنین ممکن است آزمایش خون ، ام آر آی و سی تی اسکن نیز از شما گرفته شود . معمولا تشخیص این بیماری نیاز به زمان دارد و ممکن است پزشک چند جلسه شما را ویزیت کند تا با بررسی عوامل عصبی و حرکات شما بتواند بیماری را تشخیص دهد .

 

درمان پارکینسون

این بیماری کاملا قابل درمان نیست اما داروها می تواند به کمتر کردن علائم این بیماری کمک کند ، در برخی موارد پزشک ممکن است عمل جراحی انجام دهد . تغییر سبک زندگی راه حل دیگر درمان این بیماری است و شخص بهتر به ورزش کردن مانند ایروبیک و پیاده روی بپردازد . همچنین برای برطرف کردن مشکلات کلامی بهتر است به گفتار درمانی مراجعه نمایید . داروهایی که تجویز می شوند می توانند به بهبود راه رفتن و حرکات شما کمک کنند . افراد بیمار معمولا با کمبود دوپامین در مغز مواجه می شوند . پس از شروع درمان معمولا علائم بیماری بسیار کمتر می شوند .

 

روند جراحی برای درمان پارکینسون

محرک عمیق مغز. در این روش پزشک جراح الکترودهای را در قسمت های خاصی از مغز شما می کارد و این الکترودها به ژنراتورهایی که در قفسه ی سینه ی شما کاشته شده است متصل می شوند که امواج الکتریکی را به مغزتان می فرستد و می تواند علائم بیماری تان را تا حدی کاهش دهد . اما این روش نیز خطراتی مانند بروز عفونت ، سکته و خون ریزی مغزی را ممکن است به دنبال داشته باشد . معمولا این روش جراحی برای بیمارانی که پارکینسون پیشرفته دارند و به درمان دارویی بدنشان جواب نمی دهد تجویز می شود . این روش می تواند باعث بهبود بخشیدن حرکات بدن تان، ارزش بدن و سایر علائم این بیماری شود .

 

جلوگیری از افتادن بیمار

بسیاری از بیماران مبتلا به پارکینسون با پیشرفت بیماری شان و کمتر شدن تعادل بدنشان به راحتی و در هر نقطه ای و حتی در زمین صاف تعادل خود را از دست می دهند و می افتند که با مصرف داروها و همچنین ورزش و پیاده روی تا حد زیادی می توانید مانع از بروز این مشکل شوید و همچنین ورزش از بروز افسردگی در بیمار جلوگیری می کند . گاهی اوقات پزشک شما را به فیزیوتراپ معرفی می کند تا حرکات موثر و مفیدتری را به شما یاد دهد . ورزش های دیگری مانند شنا ، ورزش های کششی و رقص نیز مفید هستند. اما به یاد داشته باشید تحت نظر پزشک باید باشید تا در صورتی که دارویی روی شما اثرگذار نباشد و یا بیماریتان پیشرفت کند پزشک داروهای دیگری تجویز کند. هرگز داروی خود را سرخود قطع نکنید و ورزش تنها به خصوص در مواردی که بیماری پیشرفت کرده اصلا کافی نیست و باید با دارو درمانی همراه باشد وگرنه علائم بیماری روز به روز تشدید میابند . همچنین از نظر تغذیه ای هیچ غذایی وجود ندارد که بتواند به طور کامل این بیماری را درمان کند اما برخی از خوراکی ها به کم شدن علائم بیماری کمک می کنند . برای مثال خوردن غذاهای پرفیبر و نوشیدن مقدار کافی مایعات می تواند مانع بروز یبوست شود زیرا کم شدن تحرک فرد منجر به بروز یبوست در این بیماران می گردد . همچنین غذاهایی که سرشار از چربی های امگا 3 هستند برای این بیماران مفید هستند .

اگر بیمار پارکینسونی در خانه و یا در اطراف خود دارید باید با درمان به موقع و ورزش و مصرف به موقع داروها به وی کمک کنید تا از پیشرفت بیماری اش جلوگیری کند زیرا کم تحرکی و عدم مصرف دارو و مصرف داروی نادرست بیماری را به سرعت به جلو پیش میبرد بنابراین حتما برای درمان به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید . این بیماران خطر افتادن در آن ها بسیار زیاد است باید همواره مراقب این افراد باشید.

دکتر امیر سبزواری

روانپزشک خوب در تهران

متخصص اعصاب و روان

بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

فارغ التحصیل 71

هیئت علمی و مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان از 73 تا 80

همکاری و فعالیت با ارگانها و سازمانهای مختلف و عضو کمیسیون های متعدد از جمله سازمان تامین اجتماعی سرپرستی و راهنمایی

بیش از دهها پایان نامه پژوهشی دانشجویی

نشانی: تهران.پاسداران.ابتدای بوستان نهم.پلاک 135.ساختمان پزشکان امیر.واحد 3

تلفن همراه: 09396604141

شماره تماس: 22776359

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های دکتر روانپزشک

آخرین مطالب پزشکی دکتر روانپزشک