پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

بی اختیاری ادرار در زنان ، علل و روش های درمان

تاریخ : 1398/03/04 بی اختیاری ادرار در زنان ، علل و روش های درمان

بی اختیاری ادرار در زنان 

بی اختیاری ادرار زمانی رخ می دهد که فرد نتواند مثانه ی خود را کنترل کند و بدون اراده ی وی دفع ادرار صورت گیرد. بی اختیاری ادرار در زنان دو برابر مردان رخ می دهد. بارداری ، زایمان ، یائسگی ، نوع سیستم تناسلی بانوان می تواند از عوامل تشدید کننده ی این مشکل باشد. معمولا افراد مسن تر نسبت به جوان ترها بیشتر از این مشکل رنج می برند اما این بدین معنا نیست که جوانان به آن مبتلا نشوند بلکه بی اختیاری ادرار در هر سنی ممکن است رخ دهد. 
همانطور که قبلا گفتیم بی اختیاری ادرار در زنان دو برابر مردان و در افراد مسن نیز بیشتر رخ می دهد. چنین برآورد شده که در آمریکا ده درصد زنان زیر 65 سال از آن رنج می برند. 35درصد زنان بالای 65 سال نیز به این اختلال مبتلا هستند. با این حال در مردان زیر شصت و پنج سال تنها یک و نیم درصد به این اختلال گرفتار می شوند. 


تشخیص

تشخیص این اختلال در زنان با بررسی سابقه ی بیماری ها و داروهای مصرفی وی آغاز می شود . معمولا در ابتدای شروع این مشکل تنها ترشحاتی از ادرار بیرون میزند و در صورت درمان نکردن فوری بیشتر و بیشتر می شود. از آزمایشات فیزیکی مانند آزمایش رفلاکس در مجاری ادرار نیز برای تشخیص این مشکل استفاده می شود. همچنین ممکن است از خون و ادرار فرد نمونه برداری شود و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد و در صورت وجود عفونت و یا سنگ کلیه درمان آغاز شود. پزشک ممکن است از سیستوسکوپی نیز استفاده کند که در طی آن لوله ی باریک که دارای دوربین ریزی در سر آن است وارد مثانه کند و بررسی های لازم را از این طریق انجام دهد. 
همه ی این روش ها برای بیماران استفاده نمی شود و بنا بر تشخیص پزشک روشی که برای فرد مناسب تر است انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرد. بی اختیاری ادرار در زنان معمولا در صورت استرس نیز رخ می دهد. در این افراد در حال خندیدن ، عطسه کردن ، سرفه کردن ، ورزش کردن و انجام فعالیت های دیگر فرد کنترل ادرار خود را از دست می دهند. 


درمان 

اگر بی اختیاری ادرار به دلیل وجود عفونت ، سنگ کلیه و این عوامل باشد با درمان این مشکل بی اختیاری ادرار نیز رفع می شود. در غیر این صورت از روش های درمانی زیر استفاده می شود : 
انجام تمرینات خاص برای قوی سازی ماهیچه های کف لگن و عضله ی تنگ کننده ی اسفنگتر برای کاهش ترشحات ادرار.
دارو درمانی که بنا بر تشخیص پزشک باید استفاده شود. این داروها با قوی کردن و ریلکس کردن ماهیچه ها کمک می کنند که دفع ادرار کامل صورت گرفته و بی اختیار ادرار دفع نشود.
عمل جراحی نیز روش دیگری است که انواع مختلفی از عمل های جراحی برای رفع این مشکل وجود دارند که پزشک با توجه به شدت بیماری و با توجه به شرایط بیمار بهترین روش را برای وی انتخاب می کند. 
 


 

دکتر ناهید علی محمد قدسی

فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی

- دارای بورد تخصصی

- شاغل در بیمارستان های تهران

- متخصص جراحی زنان و زایمان

- دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی

- عضو انجمن زنان و مامایی ایران مراقبت های بارداری. زایمان طبیعی، سزارین جراحی ترمیمی و زیبایی واژن

- جراحی افتادگی رحمی و ترمیم پارگی های بعد از زایمان

- درمان بی اختیاری ادراری

- مشاوره قبل از بارداری

 

شماره تماس: 88358936

نشانی: خ کارگر شمالی خ دوم پلاک ۴۰ واحد ۱۷

 

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


معرفی بیماری های متخصص زنان و زایمان

 عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های شایع ناحیه تناسلی در زنان

عفونت های ناحیه تناسلی از شایع ترین شکایت های بانوان به ویژه در سن تولید مثل (18 – 50 سالگی) است. افزایش ترشح اگر باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش شود، غیر طبیعی است؛ به ویژه این که اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد اما ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

آخرین مطالب پزشکی متخصص زنان و زایمان