دکتر ندا رشتچیان

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

تاثیرات روزه داری بر روی سلامت روانی

تاریخ : 1396/02/26 تاثیرات روزه داری بر روی سلامت روانی

   در مقاله زیر در مورد تاثیرات روزه داری بر روی سلامت روانی توسط دکتر ندا فرزانه روانپزشک توضیحاتی برای خوانندگان محترم سایت خانه پزشکان داده شده است

.
   -روزه گرفتن در افراد واجد علاوه بر تاثیرات مثبت بر روی جسم میتواند تاثیرات مثبت قابل توجهی نیز بر روی روان فرد داشته باشد  به صورت تقویت اعتماد به نفس ،خودآگاهی و کنترل بر روی خود

.
   -در گروهی از پژوهشهایی  که در افراد روزه دار غیر مبتلا به اختلالات روانپزشکی ماژور انجام گردیده مشخص شد که  یک ماه روزه داری درافراد مبتلا با وجود اینکه موجب کاهش وزن و توده بدن و افزایش خستگی و ضعف در طول روز و پرخوابی در روز  میتواند بشود  اما تاثیر منفی بر روی خلق و سلامت روانی فرد نمیشود

.
-در ماه مبارک رمضان با این سوال از سوی بیماران مواجه میشویم که " آیا  بین مصرف داروهای روانپزشکی و روزه گرفتن آیا منافاتی وجود دارد یا نه؟
مورد حیاتی این است که افرادی که داروهای روانپزشکی را مصرف میکنند قبل از شروع ماه مبارک رمضان با روانپزشک خود در مورد اینکه آیا امکان تغییر رژیم داروئی به یک یا دو وعده دارو در زمان سحری و یا افطاری میباشد یا نه.

 

مورد مهم دیگر در این مورد "نوع اختلال روانپزشکی " میباشد مثلا اختلال خلقی، اضطرابی و یا دو قطبی. روزه گرفتن که نوعی رفتار مذهبی و اجتماعی است  نه تنها با ایجادتغییر بر  روی رفتار  خوردن  بلکه با تغییر بر روی زمان خواب و بیداری میتواند بر روی هورمنهای مختلف نیز تاثیر بگذارد که البته  سیکل فیزیولوژیک خواب و بیداری در افراد مبتلا به اختلال دو قطبی در عود بیماری میتواند تاثیر به سزایی داشته باشد که البته در  تعداد کمی از افراد با اختلال دوقطبی که علایمشان کنترل نشده باشد ، در هفته های آخر روزه داری میتواند موجب افزایش اضطراب و بی خوابی شود .


- نکته مهم دانستن این مطلب است که گرفتن رژیم های غذایی غلط که محدودیت کالری بالائی دارند و به میزان طولانی مدت است که میتواند عوارض منفی بر روی بدتر شدن اختلال افسردگی اساسی باشد و نه روزه گرفتن.
اهمیت روشن شدن این مسئله برای مصرف کنندگان این است که به این وسیله فرد میتواند بدون دغدغه و نگرانی در مورد سلامت جسمی و روانی خود روزه بگیرد .چه بسیار بیمارانی که میتوانند روزه بگیرند اما به خاطر عدم اطلاع از این مورد و ترس ازعود بیماری خود روزه نمیگیرند.


مسئله مهم این است که از روانپزشک خود در مورد تعداد وعده های مصرف داروئ، نیمه عمر داروهای روانپزشکی، تاثیر گرسنگی طولانی مدت و مصرف دارو با غذا و احتیاطهای رژیم غذائی پرسش شود که البته توصیه میکنم که در افراد مبتلا به اختلالات جسمی بخصوص افراد مبتلا به اختلالات کبدی ، کلیوی و دیابت قندی با متخصص تغذیه مشورت نمایند.

 

اشتراک گذاری : 

شما هم می توانید نظر خود را ارسال کنید.


نظرات کاربران


سیدبهروز کشاورز
1397/03/09

من به مقالات دکترندافرزانه نمره عالی رومیدم.سیدبهروزکشاورز

معرفی بیماری های دکتر روانپزشک

آخرین مطالب پزشکی دکتر روانپزشک